1. Czy przychód osiągany z tytułu zarządzania nieruchomościami na zlecenie oraz z opłat eksploatacyjnych (...)

1. Czy przychód osiągany z tytułu zarządzania nieruchomościami na zlecenie oraz z opłat eksploatacyjnych dotyczących tychże nieruchomości podlega opodatkowaniu?
2. Czy przychody z tytułu odsetek można zaliczyć do przychodów wolnych od podatku, ponieważ środki pieniężne gromadzone są na budowę mieszkań czynszowych?
3. Czy ustalony przychód w wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości jest dla użyczającego przychodem wolnym od podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 18 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie klasyfikacji uzyskanych przychodów jako podlegających opodatkowaniu bądź zwolnionych z opodatkowania ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie klasyfikacji uzyskanych przychodów jako podlegających opodatkowaniu bądź zwolnionych z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. uzyskuje dochody z tytułu zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczonymi na zlecenie oraz z tytułu wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek. Nadwyżki finansowe, które w przyszłości będą przeznaczone na budowę mieszkań z przeznaczeniem do wynajmu lub dzierżawy obecnie są lokowane na lokatach terminowych. Powyższe środki przynoszą Spółce przychody w postaci odsetek bankowych. Spółka na podstawie umowy użyczenia udostępnia gminie do bezpłatnego używania budynek, który gmina przeznaczyła na tworzenie gminnego zasobu mieszkaniowego. Udostępniając nieodpłatnie nieruchomość Spółka ustala przychód jaki uzyskałaby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy.



    W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychód osiągany z tytułu zarządzania nieruchomościami na zlecenie oraz z opłat eksploatacyjnych dotyczących tychże nieruchomości podlega opodatkowaniu...
  2. Czy przychody z tytułu odsetek można zaliczyć do przychodów wolnych od podatku, ponieważ środki pieniężne gromadzone są na budowę mieszkań czynszowych...
  3. Czy ustalony przychód w wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości jest dla użyczającego przychodem wolnym od podatku...
    Zdaniem wnioskodawcy:
  1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 jest to przychód wolny od podatku. Skoro przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop nie ogranicza zwolnienia tylko do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, to zakresem tego zwolnienia należy objąć również dochody za administrowanie budynkami, w których mieszkańcy posiadają ustanowioną odrębną własność lokali.
  2. Środki ulokowane na lokacie są środkami z podstawowej działalności spółki. Przeznaczone są tylko i wyłącznie na budowę mieszkań czynszowych. W związku z tym powinny być przychodem wolnym od podatku. Jeżeli Izba Skarbowa twierdzi, iż jest to dochód do opodatkowania to czy Spółka może podzielić ten przychód strukturą sprzedaży do przychodów wolnych i opodatkowanych.
  3. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 jest to przychód wolny od podatku, ponieważ budynek przeznaczony jest na tworzenie zasobu mieszkaniowego gminy i przynosi dochody w postaci czynszu płaconego przez najemców.

    Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (?). Także ewentualnemu zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 tej ustawy może podlegać dochód. Tym samym za niewłaściwe uznać należy pytania o opodatkowanie bądź zwolnienie z opodatkowania przychodu. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 cyt. powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi pomieszczeniami, a w szczególności:dźwigi towarowe i osobowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże; pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj. : budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolno stojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe; urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkaniowych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz finansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie natomiast dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody uzyskane z działalności gospodarczej z innych niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.Zarządzania innymi nieruchomościami na zlecenie nie można uznać za gospodarkę zasobami mieszkaniowymi; jest to działalność usługowa o innym charakterze. W świetle powyższych przepisów należy zatem uznać, iż dochody uzyskane z:

  • zarządzania nieruchomościami na zlecenie oraz opłat eksploatacyjnych dotyczących tych nieruchomości,
  • odsetek od lokat terminowych,
  • z nieodpłatnego udostępnienia do użyczenia budynku gminiew rozumieniu przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, nie są dochodami osiągniętymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Cytowane zwolnienie od podatku nie obejmuje bowiem dochodów z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika