Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przy obliczaniu dochodu potrzebnego do ustalenia zasiłku rodzinnego wypłacanego na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych bierze się pod uwagę dochód rodziny, czyli przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, do rodziny wlicza się następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka (czyli osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego.
Zatem w tym przypadku dochody konkubenta nie będącego ojcem dziecka nie są brane pod uwagę.
Inaczej będzie jednak w przypadku zasiłku z MOPS. W tym przypadku rodzinę stanowią osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Dochód konkubenta będzie wliczał się więc do dochodu rodziny.
W obydwu sytuacjach dochody są ustalane, po odliczeniu zaliczek na podatek i ubezpieczenia społecznie, a więc są to dochody netto.
W nowym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzona forma pomocy rodzinom w formie becikowego.