Dochód konkubenta a zasiłek

Pytanie:

"Czy mieszkając i prowadząc wspólne gospodarstwo domowe z konkubentem nie będącym ojcem dzieci (matka i ojciec dzieci są po rozwodzie), wlicza się jego dochody dla wyliczenia dochodu na członka rodziny? Jaki dochód się bierze pod uwagę netto czy brutto? Czy w nowym roku pojawiły się jakieś nowe, inne formy wspomagania rodzin?"

Odpowiedź prawnika: Dochód konkubenta a zasiłek

Przy obliczaniu dochodu potrzebnego do ustalenia zasiłku rodzinnego wypłacanego na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych bierze się pod uwagę dochód rodziny, czyli przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, do rodziny wlicza się następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka (czyli osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego.

Zatem w tym przypadku dochody konkubenta nie będącego ojcem dziecka nie są brane pod uwagę.

Inaczej będzie jednak w przypadku zasiłku z MOPS. W tym przypadku rodzinę stanowią osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Dochód konkubenta będzie wliczał się więc do dochodu rodziny.

W obydwu sytuacjach dochody są ustalane, po odliczeniu zaliczek na podatek i ubezpieczenia społecznie, a więc są to dochody netto.

W nowym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzona forma pomocy rodzinom w formie becikowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gonia 2017-08-20 18:22:23

    jestem zalamana.....przeciez jak wpisze jago dochody to napewno nie przyznadza mi zasilku rodzinnego na dzieci.....my nie mamy korzysci z tego co zarabia a jego dochody z niemiec napewno na 100%przekrocza wytyczone kryterium dochodowe..........nie wiem co robic prosze pomozcie miiiiiii


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika