Czy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć (...)

Czy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki na studia magisterskie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając, w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 19 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia magisterskie -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia magisterskie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od dnia 9 sierpnia 2011 r. Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej, przeważający rodzaj działalności sklasyfikowany jest wg PKD z 2007 pod symbolem 49.41.Z - transport drogowy towarów. Wnioskodawczyni rozlicza się z podatku dochodowego na tzw. zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Koszty uzyskania przychodów rozlicza tzw. metodą kasową. W lipcu 2011 roku Wnioskodawczyni ukończyła studia licencjackie pierwszego stopnia na Wyższej Szkole Bankowej, specjalność rachunkowość i finanse przedsiębiorstw. Od październik 2011 r. rozpoczęła odpłatne studia drugiego stopnia na Uniwersytecie (Wydział finansów i ubezpieczeń, specjalność rachunkowość). Wiedza zdobyta na studiach licencjackich jest niewystarczająca, aby samodzielnie prowadzić księgowość, dlatego w chwili obecnie zajmuje się tym biuro rachunkowe, które pobiera za to wynagrodzenie. Aby podwyższyć swoje kwalifikacje Wnioskodawczyni zdecydowała się na kontynuację studiów. W trakcie studiów magisterskich zdobywa niezbędną wiedzę do samodzielnego prowadzenia firmy. Program tych studiów jest pośrednio związany z zakresem prowadzonej działalności. Ponadto Uniwersytet jest jednostką organizacyjną uprawnioną do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, co oznacza, że po ukończeniu tej uczelni oraz posiadając praktykę w księgowości Wnioskodawczyni będzie mogła się ubiegać o wydanie certyfikatu księgowego, który będzie potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych w zakresie rachunkowości. Czesne za pierwszy rok studiów wynosi 4.300 zł. Do dnia złożenia wniosku Wnioskodawczyni poniosła wydatki w kwocie 2.400 zł, udokumentowane fakturami.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wydatki z tytułu czesnego za studia niestacjonarne drugiego stopnia, które rozpoczęła od października 2011 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W przypadku możliwości zaliczenia czesnego do kosztów uzyskania przychodów, z jaką datą powinna wpisać te zdarzenia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydatki z tytułu czesnego, które opłaca może uznać, jako koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 703 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Według Jej oceny wydatek na czesne spełnia warunki zawarte w ustawie, tj. jest kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania oraz nie jest ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Po ukończeniu studiów Wnioskodawczyni zrezygnuje z usług biura rachunkowego, tym samym będzie ponosić mniejsze koszty z tytułu prowadzonej działalności, czyli będzie osiągać większy dochód. Dzięki studiom zdobywa odpowiednią wiedzę i podnosi swoje kwalifikacje. Ukończone studia o kierunku rachunkowość są pośrednio związane z prowadzoną działalnością, aby prowadzić działalność w zakresie transportu trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jak twierdzi Wnioskodawczyni, działalność transportowa wymaga dużej znajomości prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego, czy podatku od towaru i usług, a dzięki tym studiom będzie mogła samodzielnie:

  • prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • rozliczać się z urzędem skarbowym,
  • prowadzić ewidencję (wyposażenia, pracy kierowcy, środków trwałych).

Program studiów obejmuje ww. zagadnienia. Wydatek na czesne związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że opłata za studia (czesne) powinna być uznana za koszt uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 703 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia magisterskie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni od dnia 9 sierpnia 2011 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przeważający rodzaj działalności sklasyfikowany jest wg PKD z 2007 pod symbolem 49.41.Z - transport drogowy towarów. Od października 2011 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła odpłatne studia drugiego stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym (wydziału finansów i ubezpieczeń, specjalność rachunkowość). Wiedza zdobyta na studiach licencjackich jest niewystarczająca, aby samodzielnie prowadzić księgowość, dlatego w chwili obecnie zajmuje się tym biuro rachunkowe, które pobiera za to wynagrodzenie. Aby podwyższyć swoje kwalifikacje Wnioskodawczyni zdecydowała się na kontynuację studiów. W trakcie studiów magisterskich zdobywa niezbędną wiedzę do samodzielnego prowadzenia firmy. Program tych studiów jest pośrednio związany z zakresem prowadzonej działalności. Ponadto Uniwersytet Ekonomiczny jest jednostką organizacyjną uprawnioną do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, co oznacza, że po ukończeniu tej uczelni oraz posiadając praktykę w księgowości Wnioskodawczyni będzie mogła się ubiegać o wydanie certyfikatu księgowego, który będzie potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych w zakresie rachunkowości.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, jeżeli w istocie wiedza zdobyta na rozpoczętych studiach magisterskich w zakresie rachunkowości pozwoli Wnioskodawczyni samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, co poprzez rezygnację z usług biura rachunkowego może wpływać na zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, a program studiów jak stwierdza we wniosku choć pośrednio związany z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, pozwoli Wnioskodawczyni na zdobycie wiedzy przydatnej w tej działalności, to wydatki z tytułu czesnego poniesione w związku z podjęciem nauki na wskazanych we wniosku studiach magisterskich, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania

Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże, ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na ww. studia z punktu widzenia zachowania, lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów (obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej), to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Nadmienić także należy, iż zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Odnosząc się natomiast do momentu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Przy czym, przepis ten dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od stosowanej metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na powyższe, ww. wydatki Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie wystawienia faktur, którymi wydatki te zostały stwierdzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika