W związku z przedstawionym stanem faktycznym, w Spółce powstała wątpliwość odnośnie momentu ujęcia (...)

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, w Spółce powstała wątpliwość odnośnie momentu ujęcia kwoty skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów. Wobec powyższego Spółka zwraca się do Ministra Finansów o potwierdzenie, że skapitalizowane odsetki od pożyczki należy rozpoznać w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 13 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu ujęcia kwoty skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu ujęcia kwoty skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się produkcją, sprzedażą i dystrybucją kompletnych systemów ogrodzeniowych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera również umowy pożyczki, m.in. z podmiotami powiązanymi z innych krajów członkowskich. Środki pieniężne z uzyskanych pożyczek Spółka przeznacza na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, jak również nabywanie udziałów w innych podmiotach. W umowach pożyczki przewidziana jest zazwyczaj możliwość dokonania kapitalizacji odsetek, co oznacza, że kwota naliczonych odsetek od pożyczki nie będzie faktycznie wypłacana, lecz będzie doliczana do kwoty głównej pożyczki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, w Spółce powstała wątpliwość odnośnie momentu ujęcia kwoty skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów. Wobec powyższego Spółka zwraca się do Ministra Finansów o potwierdzenie, że skapitalizowane odsetki od pożyczki należy rozpoznać w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku, gdy naliczone odsetki od pożyczki nie podlegają spłacie, lecz są doliczane do kwoty głównej pożyczki (kapitalizacja), właściwym jest ujęcie tych odsetek w kosztach uzyskania przychodu w momencie ich kapitalizacji.

Powyższe Spółka wywodzi z brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z analizy powyższego przepisu wynika, iż podatkowo neutralne są spłaty kwoty głównej pożyczki (kredytu), natomiast kapitalizacja odsetek wpływa na wynik podatkowy. Powyższe potwierdza analiza art. 12 ust. 4 updop zgodnie z którym, do przychodów nie zalicza się (...) otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Konsekwentnie, kapitalizacja odsetek prowadzi do powstania przychodu podatkowego pożyczkodawcy oraz kosztu uzyskania przychodów po stronie pożyczkobiorcy.

Reasumując, kapitalizacja odsetek ma taki sam efekt jak ich faktyczna zapłata, a koszt uzyskania przychodu powinien być rozpoznany w momencie, w którym następuje faktyczne przysporzenie majątkowe u pożyczkodawcy, a to następuje w momencie kapitalizacji. W związku z powyższym, w przypadku kapitalizacji odsetek nie znajduje również zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Skapitalizowane odsetki ekonomicznie oraz prawnie nie są już odsetkami, lecz stanowią część zobowiązania głównego, czyli pożyczki (kredytu). Ich spłata jest podatkowo neutralna, o czym stanowi przytoczony powyżej art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a udop, gdyż zarówno przychód jak i koszt uzyskania przychodów powstał w momencie kapitalizacji odsetek. W związku z powyższym, Spółka uważa, że skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji (tj. doliczenia odsetek naliczonych do kwoty głównej pożyczki) .

Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych pismach Ministerstwa Finansów. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 17 listopada 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1202/08-4/ER) stwierdził, iż 'Skoro w przypadku kapitalizacji dochodzi do 'dopisania' naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonych odsetek, które czynią zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. (?) Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny co zapłata - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty?. Do kwestii właściwego momentu ujęcia w kosztach podatkowych skapitalizowanych odsetek od pożyczki odniósł się także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 10 czerwca 2008 r. (sygn. ILPB3/423-172/08-4/MM), w którym wskazał, że 'Skapitalizowane odsetki są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez strony i drugostronnie u dłużnika w tej samej dacie kapitalizacji są kosztem uzyskania przychodów?. Podobne stanowisko zostało wyrażone również w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-272/08-2/ER), w której stwierdzono, że 'spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na prowadzenie i rozwijanie głównego zakresu działalności, w przypadku zapłaty odsetek - w momencie ich zapłaty, natomiast w przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie ich kapitalizacji (..)'. Ponadto w piśmie z 5 marca 2008 r. (sygn. Ip-PB3-423-544/07-2/GJ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, zgadzając się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdził, że kapitalizacja stanowi formę zapłaty zobowiązania z tytułu odsetek, i z tego względu uzasadnione jest zaliczenie kwoty skapitalizowanych odsetek w koszty podatkowe już w momencie ich kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę wskazaną powyżej argumentację oraz potwierdzające jej słuszność stanowisko Ministerstwa Finansów, zdaniem Spółki należy uznać, że prawidłowym momentem rozpoznania w kosztach podatkowych skapitalizowanych odsetek od otrzymanej pożyczki jest dzień dokonania ich kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

ILPB3/423-1131/09-2/EK, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-1202/08-4/ER, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-272/08-2/ER, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-544/07-2/GJ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika