Umowy pożyczki a zgoda wspólników

Pytanie:

"Spółka z o.o., którą reprezentuje dwóch wspólników, podpisała z jednym z nich umowy pożyczki w różnych okresach ( w przeciągu kilku miesięcy- 2 umowy na kwotę nie przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego i jedną przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego, wcześniej zaciągnęła pożyczkę od os fizycznej nie będącej wspólnikiem na kwotę przekraczająca dwukrotność kapitału zakładowego. ( art. 230 ksh)Czy do każdej umowy pożyczki z osobna należy napisać uchwałę zgromadzenia wspólników dot. zgody na zaciągnięcie zobowiązania? Czy można stworzyć jedną uchwałę dot. zgody na zaciągniecie zobowiązania do określonej kwoty?"

Odpowiedź prawnika: Umowy pożyczki a zgoda wspólników

Z treści art. 230 ksh należy wnioskować, iż każda czynność prawna polegająca na zaciągnięciu zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników. Naszym zdaniem każda taka uchwała powinna wprost wskazywać konkretną czynność prawną, na którą wspólnicy w uchwale wyrażają zgodę. Niemniej zastosowanie art 230 ksh może zostać wyłączone lub zmienione w umowie spółki. Art 230 ksh ma bowiem zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Jeżeli zatem wspólnicy podejmą uchwałę o zmianie umowy spółki polegającej na wyłączeniu zastosowania art 230 ksh lub w inny sposób ograniczą jego zastosowanie, np. poprzez poprzez wpisanie do umowy spółki braku wymogu powzięcia uchwały w trybie art. 230 ksh na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązania do określonej kwoty to nie będzie w przyszłości zachodziła konieczność każdorazowego podejmowania takiej uchwały.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika