Umowy pożyczki a zgoda wspólników
Pytanie:
"Spółka z o.o., którą reprezentuje dwóch wspólników, podpisała z jednym z nich umowy pożyczki w różnych okresach ( w przeciągu kilku miesięcy- 2 umowy na kwotę nie przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego i jedną przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego, wcześniej zaciągnęła pożyczkę od os fizycznej nie będącej wspólnikiem na kwotę przekraczająca dwukrotność kapitału zakładowego. ( art. 230 ksh)Czy do każdej umowy pożyczki z osobna należy napisać uchwałę zgromadzenia wspólników dot. zgody na zaciągnięcie zobowiązania? Czy można stworzyć jedną uchwałę dot. zgody na zaciągniecie zobowiązania do określonej kwoty?"
Odpowiedź prawnika: Umowy pożyczki a zgoda wspólników
Z treÅ›ci art. 230 ksh należy wnioskować, iż każda czynność prawna polegajÄ…ca na zaciÄ…gniÄ™ciu zobowiÄ…zania do Å›wiadczenia o wartoÅ›ci dwukrotnie przewyższajÄ…cej wysokość kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego wymaga uchwaÅ‚y wspólników. Naszym zdaniem każda taka uchwaÅ‚a powinna wprost wskazywać konkretnÄ… czynność prawnÄ…, na którÄ… wspólnicy w uchwale wyrażajÄ… zgodÄ™. Niemniej zastosowanie art 230 ksh może zostać wyÅ‚Ä…czone lub zmienione w umowie spóÅ‚ki. Art 230 ksh ma bowiem zastosowanie, jeżeli umowa spóÅ‚ki nie stanowi inaczej. Jeżeli zatem wspólnicy podejmÄ… uchwaÅ‚Ä™ o zmianie umowy spóÅ‚ki polegajÄ…cej na wyÅ‚Ä…czeniu zastosowania art 230 ksh lub w inny sposób ograniczÄ… jego zastosowanie, np. poprzez poprzez wpisanie do umowy spóÅ‚ki braku wymogu powziÄ™cia uchwaÅ‚y w trybie art. 230 ksh na zaciÄ…gniÄ™cie przez spóÅ‚kÄ™ zobowiÄ…zania do okreÅ›lonej kwoty to nie bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci zachodziÅ‚a konieczność każdorazowego podejmowania takiej uchwaÅ‚y.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?