Dywidenda wypłacona wspólnikowi spółki z o.o.

Dywidenda wypłacona wspólnikowi spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 27 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy wypłacanej wspólnikowi będącemu osobą fizyczną - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy wypłacanej wspólnikowi będącemu osobą fizyczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działalność rolniczą. Zgodnie z art. 2 ust. l pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej. Spółka posiada gospodarstwo rolne w myśl przepisów o podatku rolnym, w którym prowadzona jest działalność rolnicza m. in. w postaci wytwarzania płodów rolnych. Spółka, dokonując rozliczeń podatkowych, ponoszone koszty wspólne rozdziela na podatkowe i niepodatkowe koszty uzyskania przychodów, według udziału procentowego przychodów osiąganych z działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Spółka za 2012 r. osiągnęła dochód, na który składa się zarówno dochód osiągnięty z działalności rolniczej, jak też z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Spółka zamierza wypłacić wspólnikowi - osobie fizycznej zaliczkę na dywidendę, a później dywidendę, w skład której wchodzi zarówno zysk z działalności rolniczej jak też z pozarolniczej działalności gospodarczej. Spółka zamierza pobrać zryczałtowany podatek dochodowy przypadający na tę część dywidendy lub zaliczkę na poczet dywidendy, która jest płacona wyłącznie z zysku z działalności pozarolniczej. Natomiast ta część dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, która osiągnięta została z zysku z działalności rolniczej - będzie wypłacona wspólnikowi w kwocie brutto, tj. bez pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i w tym zakresie spółka nie jest płatnikiem czyli nie jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego. Oprócz ww. przychodów Spółka osiągnęła również dochody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), który to dochód jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym dywidenda lub zaliczka na jej poczet, którą Spółka zamierza wypłacić wspólnikowi w tej części, która przypada na udział w zysku ze sprzedaży nieruchomości rolnej - będzie również wypłacona w kwocie brutto bez pomniejszenia o zryczałtowany podatek dochodowy, który w tej sytuacji jest nienależny, a zatem spółka nie jest płatnikiem czyli nie jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Reasumując - Spółka zamierza pobrać i zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconej dywidendy lub zaliczki na jej poczet - wspólnikowi (osobie fizycznej) jedynie w tej części, która przypada proporcjonalnie na udział w zysku z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, natomiast nie pobierać podatku jako nienależnego od tej części zysku który przypada na zysk osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, jak też od tej części zysku, który przypada na zysk osiągnięty z działalności rolniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka postąpi prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych, iż dokona pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego jedynie od tej części dywidendy lub zaliczki na jej poczet, która zostanie wypłacona wspólnikowi - osobie fizycznej, a która przypada na zysk osiągnięty z pozarolniczej działalności gospodarczej?
  2. Czy Spółka postąpi prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku dochodowego osób fizycznych i prawnych, że od dywidendy lub zaliczki na jej poczet, która zostanie wypłacona z zysku osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości rolnej wchodzącej i wydzielonej z gospodarstwa rolnego, że nie pobierze, a tym samym nie odprowadzi do Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego, bowiem w tej części zysku Spółka nie pełni roli (funkcji) obowiązków płatnika?
  3. Czy Spółka postąpi prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku dochodowego osób fizycznych i prawnych, że od dywidendy lub zaliczki na jej poczet, która zostanie wypłacona z zysku osiągniętego z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie rolnym, że nie pobierze, a tym samym nie odprowadzi do Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego, bowiem w tej części zysku spółka nie pełni roli (funkcji) obowiązków płatnika?

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawia art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej. Tożsamy zapis znajdziemy w art. 2 ust. 1 pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe oznacza dla Spółki, że jakiekolwiek dochody uzyskane z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie rolnym i w związku z nią - nie podlegają pod przepisy obu ustaw podatku dochodowego. Spółka spełnia warunki ustawowych definicji działalności rolniczej i gospodarstwa rolnego.

Dlatego też wnioskodawca uważa, że dywidenda (lub zaliczka na jej poczet) powstała z osiągniętego przez Spółkę zysku z działalności rolniczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i w tym zakresie Spółka ma obowiązek wypłacić wspólnikowi - osobie fizycznej wartość dywidendy brutto tj. bez pobierania 19% zryczałtowanego podatku celem odprowadzenia go do urzędu skarbowego, a zatem nie ciąży na niej obowiązek płatnika, o którym mowa w Ordynacji podatkowej.

Tak samo dywidenda wypłacona z zysku uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości rolnej wydzielonej z gospodarstwa rolnego z uwagi na fakt, iż dochód z tej sprzedaży jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych - powinna być wypłacona w kwocie brutto, bez pomniejszenia o zryczałtowany podatek dochodowy - jako bezzasadny. W tym przypadku Spółka również nie ma obowiązków płatnika według Ordynacji podatkowej.

Spółka ma obowiązek płatnika wyłącznie w części dywidendy lub zaliczki na jej poczet od tej części zysku, który powstał wskutek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując ? Spółka uważa za prawidłowe i zgodne z przepisami podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych - pobranie podatku dochodowego jedynie od tej części dywidendy, która jest ustalona proporcjonalnie od zysku z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki, zryczałtowany podatek dochodowy 19 % od wypłaconej dywidendy pobiera się od wspólników spółki od tej części dochodu, który został uzyskany z działalności pozarolniczej. Powyższe pozostaje w związku z art. 10 ust. 1 i ust. 1a w związku z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Potwierdzeniem powyższego stanowiska Spółki jest postanowienie Znak: PDF-III-415/10/05 wydane przez Urząd Skarbowy w Kluczborku, w którym czytamy m.in. (?) "Osoba prawna dokonująca wypłaty dywidendy z dochodu z działalności rolniczej nie pobiera podatku od wypłaconej dywidendy (...).; Oznacza to zatem że zryczałtowany 19% podatek pobiera się od tej części dochodu, który został uzyskany z innych źródeł przychodów. Natomiast dochód z dywidendy uzyskany z działalności rolniczej nie podlega podatkowi dochodowemu.? Nielogicznym byłoby opodatkowanie zysku osoby fizycznej tylko dlatego, że jest to dywidenda, która powstała wskutek prowadzenia działalności rolniczej, w sytuacji gdy działalność rolnicza, a zatem dochody uzyskiwane z niej i w związku z nią nie stanowią podstaw do obliczania i płacenia podatku dochodowego, bowiem wyłączone są (?) z regulacji obu ustaw podatku dochodowego. Niesprawiedliwym byłby fakt, iż uzyskując dochód z działalności rolniczej w spółce osobowej czy przez firmę osoby fizycznej prowadzącej również działalność rolniczą i pozarolniczą nie byłoby obowiązku zapłaty podatku dochodowego z części dochodów z działalności rolniczej, a uzyskując dochód jako wspólnik spółki z o.o. taki obowiązek zapłaty by powstał.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dywidendy wypłacanej wspólnikowi będącemu osobą fizyczną. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Na wstępie należy wyjaśnić, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie powoływane przez wnioskodawcę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż, jak wskazano we wniosku, otrzymującym przychody z tytułu dywidendy ma być osoba fizyczna, a nie osoba prawna. Zatem podatek dochodowy od osób prawnych nie ma tu zastosowania.

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm).

Zgodnie z nim źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony)
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  9. inne źródła.

Dywidendy otrzymane przez osoby fizyczne są przychodem z kapitałów pieniężnych, tj. ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Od przychodów uzyskiwanych z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 (z zastrzeżeniem art. 52a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl przepisów art. 41 ust. 4 płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z opisu zdarzenia przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku ORD ? IN wynika, że Spółka może uzyskiwać przychody zarówno z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności rolniczej oraz ze sprzedaży nieruchomości rolnej. Wspólnik, który jest osobą fizyczną, może więc otrzymać dywidendę z udziału w zysku Spółki pochodzącego zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, z działalności rolniczej oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wynika, iż dywidendą jest udział w zysku spółki.

Źródłem przychodów wspólnika będącego osoba fizyczna nie będzie zatem ? w żadnej mierze ? pozarolnicza działalność gospodarcza, działalność rolnicza czy też sprzedaż nieruchomości rolnej, źródłem przychodu będzie dywidenda.

Żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zróżnicowania zasad opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ze względu na źródła przychodów uzyskiwanych przez samą spółkę kapitałową, choćby nawet spółka otrzymywała dochody nie podlegające w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż wypłacona wspólnikowi - osobie fizycznej dywidenda lub zaliczka wypłacona na jej poczet podlegać będzie w całości (bez pomniejszania ich kwoty o część pochodzącą z dochodu uzyskanego z działalności rolniczej) opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka z o.o. wypłacająca udziałowcowi dywidendę, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych winna od całości wypłat dokonywanych z tego tytułu ? zgodnie z powoływanymi uprzednio przepisami art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? obliczyć, pobrać i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach pragnie podkreślić ? iż jak wskazał wnioskodawca ? przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje wprawdzie wyłączenie stosowania przepisów ustawy do przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej), jednakże w zdarzeniu przedstawionym we wniosku, osoba fizyczna nie otrzyma przychodów z tytułu wykonywania działalności rolniczej, lecz otrzyma przychód z kapitałów pieniężnych. To spółka kapitałowa będzie prowadziła działalność rolniczą, a nie osoba fizyczna. Na tym właśnie polega specyfika formy prowadzenia działalności gospodarczej i różnica z opodatkowaniem dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki osobowej lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą indywidualnie. W takich przypadkach osoba fizyczna opodatkowuje osiągane dochody rozumiane jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami (lub przychód). Kiedy działalność prowadzi spółka kapitałowa, to spółka opodatkowuje zyski z tej działalności jako odrębny podatnik podatku dochodowego. Osoba fizyczna będąca udziałowcem tej spółki nie opodatkowuje więc sama dochodu spółki kapitałowej. Skoro nie wolno jej przypisywać dochodów spółki kapitałowej, to nie wolno jej też powoływać się na zwolnienia dla spółek kapitałowych w związku z rodzajem osiąganych przez tę spółkę dochodów. Osoba fizyczna zawsze osiągnie przychód z tytułu posiadania udziału kapitałowego, bez względu na źródła, z których pochodzić będą pieniądze do podziału zysku. Nie należy zapominać, że działalność spółki kapitałowej to nie jest działalność gospodarcza udziałowców tej spółki. Wyłączenie z opodatkowania dywidendy nie może więc mieć zastosowania, bo ustawa nie przewiduje takich wyłączeń przy opodatkowaniu dywidend.

W związku z powyższym stanowiska wnioskodawcy nie można było uznać za prawidłowe.

Ponadto Organ wyjaśnia, iż postanowienie urzędu skarbowego powołane przez wnioskodawcę zostało wydane w indywidualnej sprawie i wskazać należy, iż orzeczenie to nie jest wiążące dla tut. Organu jak również nie może być uzasadnieniem stanowiska wnioskodawcy. Ponadto zostało wydane w trybie przepisów art. 14a-14b Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r., przed którą to datą organem właściwym do wydawania interpretacji nie był wyłącznie Minister Finansów poprzez działających w jego imieniu Dyrektorów Izb Skarbowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika