Skutki podatkowe przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną lub (...)

Skutki podatkowe przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną lub komandytową

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2014 r. (data otrzymania 17 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną lub komandytową ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną lub komandytową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będąc polskim rezydentem podatkowym posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca nie jest jednak jedynym wspólnikiem spółki tj. nie posiada 100% udziałów spółki. Zakres działalności spółki obejmuje m.in. działalność związaną z oprogramowaniem, pozostałą działalnością usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych oraz przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) i podobną działalnością.

Planowane jest przekształcenie spółki w spółkę jawną lub spółkę komandytową w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. W wyniku przekształcenia spółka osobowa stanie się następcą prawnym spółki przejmując wszystkie jej prawa i obowiązki, zaś udziałowcy spółki w tym Wnioskodawca staną się wspólnikami spółki osobowej. Udziały kapitałowe wspólników spółki osobowej będą odzwierciedlać strukturę udziałową spółki. Innymi słowy, przekształcenie nie będzie skutkować uzyskaniem większego udziału w stosunku do tego, który Wnioskodawca posiadać będzie w spółce na dzień przekształcenia. Prawo do udziału w zysku spółki osobowej zostanie przyznane udziałowcom spółki proporcjonalnie do ich udziału kapitałowego (i tym samym proporcjonalnie do posiadanych w spółce udziałów). W wyniku przekształcenia nie zostaną wypłacone udziałowcom spółki żadne środki. W efekcie przekształcenia majątek spółki osobowej nie będzie większy od majątku spółki z chwili przekształcenia, gdyż w jego ramach nie zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców spółki ani osoby trzecie.

Co do zasady spółka osobowa ma kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę. Istnieje prawdopodobieństwo, że na dzień przekształcenia spółka wykazywać będzie zysk bilansowy (zysk ten wykazany zostanie za rok, w którym dojdzie do przekształcenia). Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień przekształcenia spółka zamknie bowiem księgi rachunkowe i zakończy rok podatkowy.

Może się również okazać, że zysk z lat ubiegłych (tj. lat poprzedzających rok przekształcenia) znajdować się będzie na kapitale zapasowym spółki. Zysk będzie przekazany na kapitał zapasowy na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników spółki o wyłączeniu tego zysku spod podziału między wspólników i przekazaniu na kapitał zapasowy spółki.

W związku z powyższymi okolicznościami w momencie przekształcenia spółki w spółkę osobową, w spółce może występować kapitał zakładowy, kapitał zapasowy utworzony z zysków lat poprzedzających rok przekształcenia oraz ewentualnie wartość niepodzielonych na dzień przekształcenia zysków spółki z roku obrotowego, w którym dojdzie do przekształcenia.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania:

  1. Czy przekształcenie spółki w spółkę osobową na podstawie art. 551 i nast. k.s.h. będzie dla Wnioskodawcy zdarzeniem neutralnym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozpoznania przychodu do opodatkowania dla celów ww. ustawy z wyjątkiem ewentualnego przychodu (dochodu) z tytułu wartości niepodzielonych zysków, o ile takie niepodzielone zyski będą na dzień przekształcenia występować w spółce?
  2. Jakie kwoty (wartości) odpowiadają pojęciu ?.niepodzielone zyski? użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? w konsekwencji ? stanowią na dzień przekształcenia spółki w spółkę osobową przychód po stronie wspólników spółki, w tym ? proporcjonalnie do udziału w zysku posiadanego przez Wnioskodawcę w spółce ? przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Przekształcenie spółki w spółkę osobową na podstawie art. 551 i nast. k.s.h. będzie dla Wnioskodawcy zdarzeniem neutralnym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozpoznania przychodu do opodatkowania dla celów ww. ustawy z wyjątkiem ewentualnego przychodu (dochodu) z tytułu wartości niepodzielonych zysków, o ile takie niepodzielone zyski będą na dzień przekształcenia występować w spółce.

Przekształcenie spółki w spółkę osobową ? na podstawie art. 551 k.s.h. ? stanowi jedynie zmianę formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza. Innymi słowy, przekształcenie spółki w spółkę osobową polega jedynie na zmianie formy prawnej spółki. Modyfikacja ta zakłada, że nie jest konieczne rozwiązanie dotychczasowej spółki i utworzenie na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed, jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który jedynie zmienia swą formę prawną. Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego. Pogląd taki jest powszechnie akceptowany w orzecznictwie, jak i w doktrynie odnośnie do przekształceń na gruncie k.s.h. W związku z powyższymi wyjaśnieniami w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową zastosowanie znajduje zasada kontynuacji, gdyż nie występują tutaj dwa różne podmioty.

Potwierdzeniem charakteru przekształcenia, o którym mowa powyżej, na gruncie prawa podatkowego jest uregulowana w art. 93a § 2 pkt 1b Ordynacji podatkowej zasada sukcesji uniwersalnej, zgodnie z którą osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Jest to następstwo prawne pod tytułem ogólnym, treść przywołanej regulacji wskazuje jasno, że spółka przekształcona jest traktowana jako następca prawny spółki przekształcanej, na którą, w wyniku przekształcenia, przechodzą wszelkie uprawnienia i obowiązki przewidziane w regulacjach prawa materialnego, w tym również prawa podatkowego. A zatem również z punktu widzenia podatkowego w wyniku przekształcenia nie dochodzi do istotnych zmian, jeśli idzie o sytuację prawno-podatkową spółki przekształcanej i jej wspólników za wyjątkiem samej zmiany formy prawnej, w jakiej kontynuowana będzie przez nią działalność gospodarcza.

Z kolei na gruncie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca przewidział, że przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową może skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania, o ile w spółce kapitałowej, na dzień przekształcenia, istnieją niepodzielone zyski. W takiej sytuacji wartość takich niepodzielonych zysków stanowi przychód z udziału w zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, taka konstrukcja przywołanego przepisu wskazuje, że intencją ustawodawcy było zapewnienie, co do zasady, neutralności podatkowej przekształceń spółek. Natomiast wyjątkiem od tej zasady wprost przewidzianym przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest opodatkowanie przekształcenia w spółkę osobową spółki kapitałowej posiadającej niepodzielone zyski.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy przekształcenie spółki w spółkę osobową będzie co do zasady zdarzeniem neutralnym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu do opodatkowania dla celów podatku dochodowego, z wyjątkiem ewentualnego przychodu (dochodu) z tytułu wykazania przez spółkę na dzień przekształcenia wartości niepodzielonych zysków (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wnioskodawca dodał, że takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych. np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 maja 2014 r. Znak: IPPB2/415-253/14-4/MK.

Ad. 2

W przypadku przekształcenia spółki w spółkę osobową do ?niepodzielonych zysków? w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zaliczyć kwotę wykazaną jako zysk w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za rok obrotowy spółki, w którym doszło do przekształcenia, jak również zyski wykazane przez spółkę w latach poprzedzających ten rok, które nie zostały podzielone między wspólników spółki (tj. do ?niepodzielonych zysków? należy zaliczyć także zyski przekazane na mocy uchwały zgromadzenia wspólników na kapitał zapasowy spółki). W konsekwencji, tak ustalona wartość ?niepodzielonych zysków? stanowi na dzień przekształcenia spółki w spółkę osobową przychód po stronie wspólników spółki, w tym ? proporcjonalnie do udziału w zysku posiadanego przez Wnioskodawcę w spółce ? stanowi przychód podlegający opodatkowaniu u Wnioskodawcy.

W związku z powyższym wyjaśnieniem inne wartości niż ?niepodzielone zyski? w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą podlegały opodatkowaniu na skutek zastosowania ww. przepisu. W szczególności opodatkowaniu takiemu nie będą podlegały ani kapitał zakładowy spółki, ani aktywa spółki odpowiadające temu kapitałowi zakładowemu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne, natomiast w art. 17 ust. 1 tej ustawy wymieniono enumeratywnie te przychody.

W art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uznano m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawa uzyskania są udziały (akcje) w spółce. Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Pod pojęciem ?niepodzielonych zysków? użytym w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumie się wartości niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki, tj. zarówno zyski bieżące niepodzielone jeszcze między wspólników spółki, jak i zyski z lat wcześniejszych przeniesione na kapitał zapasowy spółki. Taki pogląd jest powszechnie wyrażany przez organy podatkowe (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2014 r. Znak: IPPB2/415-881/13-2/AS). W interpretacji tej Organ podatkowy wyjaśnił, że ?(...) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego, gdy jest on przeznaczony do podziału (art. 191 § 1 k.s.h.). Wspólnicy mogą w uchwale czy też w umowie spółki postanowić, że nie będą dzielić zysku między siebie przez określony czas w określonych warunkach, że będą przeznaczać zysk na inne cele niż podział między wspólników. Z chwilą podjęcia uchwały przez wspólników co do podziału zysku mają oni prawo kształtujące roszczenie o wypłatę dywidendy, w stosunku do udziałów, jakie wspólnicy posiadają w kapitale zakładowym. Możliwe jest ponadto nie dzielenie zysku w ten sposób, ale rozporządzenie czystym zyskiem. Rozporządzenie to prowadzi do przeznaczenia go na inne cele niż do podziału między wspólników. Takim innym celem może być przekazanie środków na inne fundusze zapasowe i rezerwowe? .

W związku z powyższym faktem zyski, które zostały wykazane w sprawozdaniu finansowym czy bilansie spółki i nie zostały podzielone ani wypłacone wspólnikom w formie dywidendy, lecz gromadzono je w spółce przekazując na kapitał zapasowy czy rezerwowy, odpowiadają pojęciu ?niepodzielone zyski? użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z powyższego przepisu ustawodawca zdecydował, że na dzień przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę niebędącą osobą prawną wartość niepodzielonych zysków w spółce, a zatem także zysków zgromadzonych na kapitale zapasowym (funduszach rezerwowych) będzie stanowić przychód wspólników spółki. Zatem pomimo że spółka niebędącą osobą prawną w świetle przepisów k.s.h. może być samodzielnym posiadaczem kapitałów, także tych, które przejdą na nią w wyniku przekształcenia, to w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgromadzony na kapitale zapasowym (funduszach rezerwowych) spółki niepodzielony zysk podlega opodatkowaniu na dzień przekształcenia jej w spółkę osobową.

Zdaniem Wnioskodawcy, do ?niepodzielonych zysków? nie zalicza się natomiast środków wykazywanych jako kapitał zakładowy spółki, jak również środków posiadanych przez spółkę odpowiadających temu kapitałowi zakładowemu. Tym samym opodatkowaniu na dzień przekształcenia nie będą podlegały ani kapitał zakładowy spółki ani aktywa spółki odpowiadające temu kapitałowi zakładowemu.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych np. w interpretacji z 7 lutego 2014r. Znak: IPPB2/415-881/13-2/AS Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady przekształcenia spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030).

Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych ? spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę osobową.

Z kolei w myśl przepisu art. 552 Kodeksu spółek handlowych ? spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Na podstawie art. 553 Kodeksu spółek handlowych ? spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową spółkę handlową nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu ? majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 Kodeksu spółek handlowych). W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej.

Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej. Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej ? osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Analizując w rozpatrywanej sprawie skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361, ze zm.) ? ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne, a w art. 17 ust. 1 ww. ustawy wymienia te przychody.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? przychodem z kapitałów pieniężnych są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce lub spółdzielni.

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy ? dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy, w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową może powstać przychód (dochód) z tytułu wartości niepodzielonych zysków, co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu.

W pozostałych jednak przypadkach, kiedy przekształcenie spółek nie będzie się wiązało z otrzymaniem przez udziałowców (wspólników) jakichkolwiek świadczeń ? operację przekształcenia należy oceniać jako neutralną podatkowo. Przekształcenie nie jest bowiem likwidacją podmiotu, majątek spółki przekształcanej nie ulega zwrotowi wspólnikom, lecz staje się majątkiem przekształcanej spółki. Dochodzi zatem tylko do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa ? spółka przekształcana dalszą działalność będzie prowadziła jako spółka innego typu. Tym samym u udziałowca (wspólnika) co do zasady nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Z wniosku wynika, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której Wnioskodawca jest udziałowcem, zostanie w przyszłości przekształcona w spółkę osobową ? spółkę jawną lub spółkę komandytową. Przekształcenie nie będzie skutkowało uzyskaniem większego udziału w stosunku do tego, który Wnioskodawca posiadać będzie w spółce na dzień przekształcenia. W wyniku przekształcenia nie zostaną wypłacone udziałowcom spółki żadne środki (majątek spółki osobowej nie będzie większy od majątku spółki z chwili przekształcenia, gdyż w jego ramach nic zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców spółki ani osoby trzecie). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w momencie przekształcenia spółki w spółkę osobową, w spółce może występować kapitał zakładowy, kapitał zapasowy utworzony z zysków lat poprzedzających rok przekształcenia oraz ewentualnie wartość niepodzielonych na dzień przekształcenia zysków spółki z roku obrotowego, w którym dojdzie do przekształcenia.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie oraz przywołane regulacje prawne zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową w trybie art. 551 i następne Kodeksu spółek handlowych będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca zatem nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu do opodatkowania z wyjątkiem ewentualnego przychodu (dochodu) z tytułu wartości niepodzielonych zysków w Spółce, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że kapitał zakładowy spółki nie odpowiada pojęciu zysku niepodzielonego, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy a więc na dzień przekształcenia środki zgromadzone na tym kapitale nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli natomiast chodzi o inne środki spółki odpowiadające temu kapitałowi, to jeśli nie mają one cech ?zysku niepodzielonego? również nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samo bowiem posiadanie przez spółkę środków o równowartości kapitału zakładowego nie powoduje, że środki te automatycznie podlegają zwolnieniu z opodatkowania, gdyby okazało się, że tymi środkami są zyski spółki dotąd nie podzielone.

Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) ? w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie ? w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika