Która spółka może być spółką jednoosobową

Pytanie:

"Pan X zamierza założyć spółkę jawną i być jej jedynym wspólnikiem. Czy w świetle obowiązującego prawa w spółce jawnej wspólnikiem może by jedna osoba?"

Odpowiedź prawnika: Która spółka może być spółką jednoosobową

W naszym systemie prawym tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych (osobowych i kapitałowych) reguluje ustawa Kodeks spółek handlowych (k.s.h.)

Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, a zarazem wzorcową dla innych spółek osobowych, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, np. spółką partnerską czy spółką akcyjną. Przez umowę spółki jawnej (która powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności) wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów, oraz - jeżeli umowa spółki tak stanowi - przez współdziałanie w inny określony sposób. W świetle obowiązującego prawa niemożliwe jest założenie jednoosobowej  spółki  jawnej.  Istota tej spółki wskazuje na potrzebę współdziałania przynajmniej dwóch wspólników.  Wspomniana ustawa dopuszcza jedynie zakładanie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 151 k.s.h.) oraz jednoosobowej spółki akcyjnej (art. 301 k.s.h.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika