Czy w wyniku wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej po (...)

Czy w wyniku wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej po stronie Spółki powstanie przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2009 r. (data wpływu 09.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 15 stycznia 2010 r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • przychodów z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej,
  • ustalenia wartości początkowej wnoszonych do spółki osobowej nieruchomości,
  • opodatkowania sprzedaży przez spółkę osobową nieruchomości wniesionych do niej w formie wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest właścicielem nieruchomości, stanowiących środki trwałe Spółki. Obecnie Spółka planuje założyć spółkę komandytową (dalej: ?Spółka Komandytowa?) z osobą fizyczną. Spółka planuje wnieść do zakładanej Spółki Komandytowej należące do Spółki nieruchomości tytułem wkładu. Nieruchomości te obejmują nieruchomość gruntową wraz z posadowionym na niej budynkiem, będące własnością Spółki. Nieruchomości wnoszone przez Spółkę do spółki komandytowej tytułem wkładu nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. w przyszłości Spółka Komandytowa może zbyć nieruchomości wniesione do niej aportem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w wyniku wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej po stronie Spółki powstanie przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych...
  2. Czy za wartość początkową środków trwałych (nieruchomości) wniesionych do Spółki Komandytowej przez jej wspólnika należy przyjąć ujawnioną w akcie notarialnym wartość nieruchomości w kwocie netto, nie wyższą od ich wartości rynkowej...
  3. Czy w przypadku ewentualnej sprzedaży przez Spółkę Komandytową nieruchomości wniesionych do niej w formie wkładu niepieniężnego dochodem Spółki, jako wspólnika Spółki Komandytowej, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, będzie różnica pomiędzy przypadającą na Spółkę częścią przychodu ze sprzedaży, a odpowiednią częścią kosztów uzyskania przychodów, tj. wartości początkowej nieruchomości przyjętej w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Spółkę Komandytową pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w pozostałym zakresie został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi, i tak:

  • w zakresie pytania nr 2 ? interpretacja indywidualna wydana w dniu 02 marca 2010 r. nr ILPB3/423-1129/09-5/KS,
  • w zakresie pytania nr 3 ? interpretacja indywidualna wydana w dniu 02 marca 2010 r. nr ILPB3/423-1129/09-6/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się do kwestii opodatkowania wkładów niepieniężnych po stronie podmiotu wnoszącego tego rodzaju wkład w art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, za przychody uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkami kapitałowymi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Na podstawie art. 4 § 1 pkt 1 KSH, spółka komandytowa zalicza się do spółek osobowych, które zgodnie z dalszymi regulacjami KSH nie posiadają osobowości prawnej.

Powołany przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w jednoznaczny sposób odnosi się do przychodów powstających na skutek wkładów wnoszonych do spółek kapitałowych (oraz spółdzielni). w związku z tym, ponieważ Spółka Komandytowa nie jest spółką kapitałową (ani też spółdzielnią), w analizowanym przypadku przepis ten nie znajdzie zastosowania.

W ocenie Spółki, rozszerzająca interpretacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie której przepis ten miałby obejmować swoją dyspozycją także wkłady wnoszone do spółek osobowych (które nie zostały wymienione w przepisie) byłaby niedopuszczalna na gruncie obowiązujących przepisów prawa.

Niezależnie od powyższego, Spółka zaznacza, że na podstawie art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będącego przepisem szczegółowym, odnoszącym się do analizowanego przepisu, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powstaje w dniu zarejestrowania spółki kapitałowej albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Spółka zauważa, że na gruncie KSH pojęcie kapitału, do którego odwołuje się powyższy przepis, występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej (a także, w drodze regulacji szczególnej, w spółce komandytowo - akcyjnej). Pojęcie to nie występuje natomiast w odniesieniu do spółek osobowych, w tym do spółki komandytowej.

W konsekwencji, przepis art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatkowo wyklucza możliwość rozpoznania przychodu na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ moment rozpoznania tego przychodu wyznaczony jest przez odniesienie do momentu rejestracji spółki kapitałowej lub podwyższenia kapitału zakładowego, w przypadku spółki komandytowej moment ten nigdy nie nastąpi (a zatem, przychód nigdy nie powstanie).

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera innych uregulowań, które przewidywałyby powstanie przychodu z tytułu udziału w spółce osobowej, wartość udziałów w Spółce Komandytowej uzyskanych przez Spółkę na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego nie będzie, w ocenie Spółki, stanowiła Jej przychodu, jako wspólnika wnoszącego aport.

Podsumowując, w ocenie Spółki, na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniesienie nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki.

Spółka zaznacza, że prawidłowość przedstawionego przez Nią stanowiska potwierdzają liczne interpretacje prawa podatkowego wydane przez Ministra Finansów. Przykładowo, stanowisko takie Minister Finansów zajął w interpretacji wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z 20 maja 2009 r. (sygn. IPPB5/423-129/09-2/PS), z 13 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423-122/09-2/MŚ) i innych, czy też za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 maja 2008 r. (sygn. ILPB3/423-150/08-3/HS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że stanowiska w nich zawarte zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-1129/09-5/KS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-1129/09-6/KS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-150/08-3/HS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-122/09-2/MŚ, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-129/09-2/PS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika