Stosowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania różnicy w cenie (...)

Stosowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania różnicy w cenie między ceną sprzedaży, a ceną promocyjną w przypadku sprzedaży pierogów.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30 października 2006 r. (data doręczenia dnia 6 listopada 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług różnicy w cenie między ceną sprzedaży, a ceną promocyjną w przypadku sprzedaży pierogów, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

Porady prawne

stanowisko spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 30 października 2006 r. (data doręczenia dnia 6 listopada 2006 r.) spółka zwróciła się z  pytaniem czy różnicę w cenie między ceną sprzedaży, a ceną promocyjną należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Spółka wyjaśnia, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych - produkcja pierogów. Obecnie posiada cztery bary: dwa w X, jeden w Y i jeden w Z, a w najbliższej przyszłości zamierza otworzyć następne. Spółka w celu przyciągnięcia i zdobycia stałych klientów zamierza prowadzić sprzedaż premiowaną. Klient przy nabyciu porcji pierogów otrzymuje talon, a po zgromadzeniu 10 talonów jedenastą porcję otrzymuje w cenie promocyjnej za 0,10 zł za porcję.

Spółka stoi na stanowisku, że różnica w cenie to udzielony dla klienta opust za dokonany zakup większej ilości produktów. Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług udzielony opust zmniejsza wartość obrotu i dodatkowo nie podlega opodatkowaniu.



Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy(...). Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Na wstępie tut. organ pragnie zauważyć, że podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy tak, aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym, w tym stosując znaczne opusty cenowe, jeśli jest to w jego uznaniu zasadne dla osiągnięcia tego celu. Spółka w celu pozyskania nowych klientów ma zamiar wprowadzić sprzedaż premiowaną polegającą na sprzedaży jedenastej porcji pierogów, po uprzednim zgromadzeniu przez klienta 10 talonów, w cenie promocyjnej za 0,10 zł. za porcję.

W ocenie tut. organu obrotem ze sprzedaży jedenastej porcji pierogów będzie kwota należna pobierana od klienta pomniejszona o podatek należny, a to z tej przyczyny, że różnica w cenie będzie miała w tym wypadku charakter opustu. Oznacza to, że podatnik nie będzie miał obowiązku opodatkowania podatkiem VAT różnicy w cenie pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną promocyjną.

W rezultacie stanowisko podatnika uznać należało za prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika