Hotel i wyżywienie podczas szkolenia

Pytanie:

"Spółka z o.o. organizuje odpłatnie kursy języka angielskiego. Uczniowie mieszkają w tym czasie w hotelu gdzie zorganizowane jest również wyżywienie dla nich - usługi hotelowe i gastronomiczne wykonywane są przez inną firmę. Wyżywienie i hotel są opłacane przez uczniów. Uczniowie wpłacili do naszej spółki pieniądze za wyżywienie i hotel a my przekazaliśmy te pieniądze następnie do hotelu za noclegi i wyżywienie. Ze względów organizacyjnych taka jedna wpłata od uczniów jest dla nas wygodniejsza. Hotel wystawił nam fakturę za swoje usługi dla uczniów. Czy sytuacja ta jest dopuszczalna?"

Odpowiedź prawnika: Hotel i wyżywienie podczas szkolenia

Podmiot organizujący szkolenia może organizować dla uczestników również noclegi i wyżywienie w trakcie szkolenia. W takiej sytuacji sprzedawca usług hotelowych i gastronomicznych wystawi fakturę organizatorowi szkolenia, a organizator szkolenia obciąży tymi kosztami uczestników szkolenia. Dla ułatwienia księgowości często jest jednak stosowana taka forma, że organizator szkolenia informuje uczestników o konieczności samodzielnego wykupienia noclegu, czy wyżywienia bezpośrednio w hotelu (w określonej wysokości, np. wynegocjowanej z hotelem przez organizatora szkolenia), natomiast sam organizator otrzymuje wynagrodzenie tylko za swoją usługę - za szkolenie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika