Noclegi a koszt uzyskania przychodu

Pytanie:

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych często z pracownikami wyjeżdżam poza siedzibę zakładu, często na kilka dni. Nocujemy w hotelach, za ponoszone koszty noclegu, czy wyżywienia otrzymuję fakturę. Czy koszty noclegu i wyżywienia mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, czy od tych kosztów można odliczyć podatek VAT (chodzi o koszty noclegu)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3) ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zatem, co do zasady nie będzie podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia VAT od zakupionych usług noclegowych i gastronomicznych. Będzie natomiast przysługiwało prawo odliczenia od ewentualnych zakupów spożywczych (np. artykuły spożywcze, napoje) we własnym zakresie, gdyż nie są to zakupy usług gastronomicznych. Należy przy tym pamiętać aby zakup był udokumentowany fakturą VAT, wystawioną na podatnika (pracodawcę).

Odnośnie natomiast zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na hotel i wyżywienie - należy stwierdzić, iż wydatek pracodawcy na hotele i wyżywienie dla siebie i pracowników podczas wykonywania zlecenia w miejscowości poza siedzibą firmy może być kosztem firmy, pod warunkiem udokumentowania fakturą VAT lub rachunkiem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: