Biblioteka utrzymuje się z dotacji otrzymanych od organizatora to jest od Urzędu Miasta. Przyznano (...)

Biblioteka utrzymuje się z dotacji otrzymanych od organizatora to jest od Urzędu Miasta. Przyznano dotację podmiotową oraz dotację celową na sfinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego i regałów przesuwanych. Poza tym w ciągu roku biblioteka uzyskuje przychody z tytułu: opłat za przetrzymywanie materiałów bibliotecznych, usług poligraficznych, usług kserograficznych, wypożyczanie kaset video, sprzedaży wydawnictw własnych, sprzedaży makulatury, wpłaty za korzystanie z internetu, za przesłanie książek z innych bibliotek, wpłaty pracowników za rozmowy telefoniczne, należne wynagrodzenie zgodne z przepisami art.28 ustawy Ordynacja podatkowa, prowizji z tytułu gromadzenia i opracowywania zbiorów na rzecz Urzędów Gminy na podstawie zawartych umów. Łączne przychody osiągane w ciągu roku z wymienionych tytułów nie przekroczą kwoty 10.000 EURO. Przy przyjęciu, że otrzymywana przez bibliotekę dotacja nie stanowiłaby obrotu będącego podstawą opodatkowania zgodnie z art.29 ustawy, a wartość sprzedaży opodatkowanej w rozumieniu art.113 ustawy nie przekracza kwoty odpowiadającej równowartości 10.000 EURO (w ocenie podatnika) nie podlegałaby obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT.

Zgodnie z art.113 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług przysługuje, podatnikom u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku od towarów i usług. Wymienioną kwotę w złotych Minister Finansów określił na 2004r. w wysokości 45.700zł (rozporządzenie z dnia 17 listopada 2003r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 202, poz.1962).
Należy zwrócić uwagę, że od 1 maja 2004r. przy ustaleniu kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, do wartości opodatkowanej nie wlicza się także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Natomiast do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej za 2003r. oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych tj. wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz.50 z późn.zm.).Należy mieć na uwadze, że od 1 maja 2004r. rozszerzeniu uległ zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem od 1 maja 2004r. do wartości sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT) zalicza się nowe kategorie dostaw towarów i usług (podlegające opodatkowaniu).
Stosownie do art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W tej sytuacji gdy podatnik otrzymuje dotację związaną z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług stanowiącą dopłatę do ceny towarów lub usługi (musi istnieć bezpośredni związek z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług) podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas należy ją uwzględnić (przyjąć) do limitu o którym mowa w art.113 ust.1 ustawy.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika