Zajęcie dotacji dla przedszkola

Pytanie:

"Wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony dla obsługi dotacji został zajęty. Dotacja przekazywana na ten rachunek jest dotacją podmiotową przekazywaną z budżetu gminy. Bank żąda zaświadczenia, że dotacja pochodzi z budżetu państwa. Dotacja ta jest dotacją podmiotową, której podstawą przyznania są określone ustawy, jest elementem prawa administracyjnego, będącego ze swej natury częścią składową prawa publicznego i dotyczy zagadnień funkcjonowania finansów publicznych państwa w zakresie działalności oświatowej, natomiast miasto G. jest organem wypłacającym dotację ze środków własnych. Czy dotacja na rzecz przedszkola niepublicznego podlega zajęciu? "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie dotacji dla przedszkola

Zgodnie z art. 831 kodeksu postępowania cywilnego egzekucji nie podlegają m. in. sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Natomiast zgodnie z ustawą o systemie oświaty zakładanie i prowadzenie przedszkoli należy do zadań własnych gminy. Dotacje przeznaczane dla przedszkoli pochodzą od gminy, a nie od Skarbu Państwa. W budżecie gminy muszą być bowiem przewidziane dotacje na zadania oświatowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika