Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Pytanie:

"Ojciec pozostawił środki pieniężne na rachunkach bankowych, dziedziczymy z bratem po 50%. Niestety nie wiemy, w którym banku. W jakiej formie i kiedy można rozpocząć poszukiwanie tych środków? Czy bank ma obowiązek odpowiedzieć na pismo jednego ze spadkobierców? Czy od zgromadzonych środków nalicza sie podatek według skali podatkowej dot. grupy spadkobierców czy są jakieś dodatkowe opłaty lub podatki?"

Odpowiedź prawnika: Śmierć posiadacza rachunku bankowego

W opisywanej sytuacji najwygodniej jest zacząć od przeglądnięcia dokumentów w poszukiwaniu banku, w którym mogło być ulokowane konto. Zgodnie z art. 104 ust. 3 Prawa Bankowego, banku nie obowiązuje zachowanie tajemnicy bankowej wobec osoby, której dotyczą informacje objęte tajemnicą. Z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki zmarłego W związku z powyższym, jeżeli posiadacie Państwo sądowe stwierdzenie nabycia spadku, które wskazuje że jesteście spadkobiercami i przedstawicie je bankowi, to bank, w którym spadkodawca posiadał rachunek, powinien udzielić stosownej informacji.

Posiadacz rachunku może również wyznaczyć osobę, której mają być wypłacone środki pieniężne, bez względu na to, czy jet ona spadkobiercą. Ponadto część tych środków powinna zostać wypłacona osobie, która dokonała wydatków związanych z pogrzebem. Środki te nie wchodzą w skład spadku. Kwestie te zostały szczegółowo omówione w Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

Kwestie związane z podatkiem od spadków zostały omówione na naszych stronach w artykule  Podatek od spadków
Natomiast inne opłaty mogą wynikać z umowy zawartej przez spadkodawcę z bankiem.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika