Błędny AWZ

Pytanie:

"Geodeta - biegły sądowy stwierdził pisemnie, że nieruchomość mylnie została wpisana do aktu własności ziemi (AWZ) i w konsekwencji ten błędny AWZ stał się podstawą wpisu do ewidencji gruntów i stał się również przedmiotem spadkowemu. Czy da się "wyprostować" tę sytuację tak, aby nieruchomość należała w końcu do prawowitego właściciela? "

Odpowiedź prawnika: Błędny AWZ

O sprostowaniu treści aktu własności ziemi nie może być już w tym momencie mowy, gdyż ustawa, która regulowała postępowanie związane z ich wydawaniem (ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych z 1971 r.) została uchylona (już nie obowiązuje). Jako że akt taki miał charakter decyzji administracyjnej, to teoretycznie powinno stosować się do niego przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, jednak problem polega tu na tym, iż nie istnieją już od dawna organy odpowiedzialne za wydanie tego typu decyzji (właściwe organy prezydium rad narodowych, oraz wojewódzkie komisje uwłaszczeniowe), co może uniemożliwić przeprowadzenie postępowania (trudno obecnie ustalić, czy a jeśli tak to jakie organy przejęły ich kompetencje w tym zakresie).

Do tej sytuacji naszym zdaniem nie może znaleźć zastosowania art. 679 kodeksu postępowania cywilnego - gdyż umożliwia on zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale tylko w przypadku, gdy dana osoba nie jest spadkobiercą, albo dziedziczy w innej części niż powinna, tu zaś mamy przypadek, gdy osoba ta najprawdopodobniej jest spadkobiercą i taka jej cecha odpowiada prawu, ale nie zgadza się sam skład majątku spadkowego, gdyż istniejący akt własności ziemi wskazuje na spadkodawcę jako właściciela, co jak się okazało nie jest prawdą.

W takiej sytuacji naszym zdaniem jedynym możliwym postępowaniem, które mogłoby doprowadzić do ustalenia rzeczywistego stanu prawnego danej nieruchomości jest postępowanie z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. W takim przypadku osoba, która powinna być właścicielem tej nieruchomości, powinna złożyć pozew przeciwko osobie, która dysponuje stwierdzeniem nabycia spadku o ustalenie iż to powód, a nie pozwany jest właścicielem rzeczonej nieruchomości (jest to zatem powództwo o ustalenie treści prawa własności w zakresie osoby właściciela). Głównym argumentem przemawiającym za powodem w tym postępowaniu byłaby ekspertyza biegłego - geodety w tej sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika