mObywatel na poczcie i na torach

Z  aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko...  

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem).

Porady prawne

Listonosz nie musi dzwonić dwa razy

Niech podniesie rękę ten, komu nie zdarzyło się zapomnieć dowodu osobistego. mObywatel przybywa na ratunek! Dzięki aplikacji mObywatel nie musisz wracać do domu po dowód, by odebrać list polecony. 

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dawniej nie było możliwe – uniemożliwiały to przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje – od 23 kwietnia przy odbiorze przesyłki poleconej tożsamość można już potwierdzić także przy pomocy smartfona.

Klienci Poczty Polskiej mogą więc odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym. 

Pochwalcie się!

Z aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Rosną też oczekiwania Polaków co do liczby miejsc, w których można z niej korzystać. 

Wciąż też przybywa miejsc, gdzie można skorzystać z aplikacji mObywatel.

– "Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli ich używać wszędzie tam, gdzie to możliwe – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym" – dodał szef MC.

Aby to ułatwić, resort cyfryzacji przygotował naklejkę „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. Mogą się już na nią natknąć pasażerowie pociągów PKP Intercity. Wkrótce zobaczycie ją we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Naklejki najpierw trafią bowiem do pociągów, instytucji publicznych i na poczty.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zainaugurowali akcję promującą mObywatela w oddziałach największego w Polsce operatora pocztowego. Na początek nasze naklejki trafiły na okienka, w których obsługiwani są klienci Poczty Głównej w Warszawie.

- "Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym" - powiedział minister cyfryzacji. - "Aby to ułatwić przygotowaliśmy specjalne naklejki – „Tu możesz użyć aplikacji mObywatel”. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne informują nas o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o honorowaniu mObywatela" – dodał Marek Zagórski.

– "Zachęcamy właścicieli hoteli, sklepów, wypożyczalni, aby także z nich skorzystali. Na naszej stronie znajdą wersję gotową do druku – powiedział szef MC. – Wystarczy wydrukować i nakleić" – dodał.

Konkurencja fair play

– "Rzucamy wyzwanie właścicielom hoteli, sklepów czy wypożyczalni. Zachęcamy do prześcigania się w tym, kto pierwszy z Was pochwali się swoim klientom, tym że honoruje naszą aplikację. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne naklejki informują o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o możliwości korzystania z mObywatela" – powiedział minister Marek Zagórski. – "My także weźmiemy udział w tej konkurencji" – dodał szef MC.

Z mObywatela korzysta obecnie ponad 340 tysięcy osób. Popularność tej aplikacji rośnie z dnia na dzień. Jednym z miejsc, gdzie Polacy najchętniej z niej korzystają jest poczta. Od 23 kwietnia tego roku odbierając przesyłkę poleconą nie musimy mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy mObywatel. W ostatnim czasie do grona miejsc, w których można korzystać z aplikacji dołączyły także pociągi PKP Intercity i Polregio.

Ta aplikacja ma umocowanie prawne. Można z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem.

– "Jako klienci możemy wymagać od firm tego, by honorowały ten legalny i bezpieczny sposób potwierdzania tożsamości" – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Materiały: Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel - naklejka w wersji do druku

Wirtualny portfel

Przypomnijmy, mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest niejako naszym cyfrowym portfelem z dokumentami. To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Dzięki niej w telefonie komórkowym mamy dostęp do m.in. wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). Tę część aplikacji nazwano mTożsamość. Mogą z niej korzystać zarówno użytkownicy telefonów z systemem Android, jak i iOS. Aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Jako obywatele mamy obowiązek mieć ważny dowód osobisty, jednak nie mamy obowiązku zawsze nosić go przy sobie. Wtedy może przydać się mObywatel. mObywatel, czyli oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona, nie jest „zamiennikiem” dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen). W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty; a więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego czy przy wejściu na basen lub siłownięmObywatel przyda się także tam, gdzie musisz udowodnić, że masz już… 18 lat. Np. wyborcy mogą pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel.

Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego. Aplikacji mObywatel nie możemy użyć też za granicą, ale dla bezpieczeństwa warto ją ściągnąć przed wyjazdem do innego kraju. W razie utraty dokumentów ułatwi ona weryfikację naszej tożsamości np. w polskim konsulacie.

Jeśli chcesz korzystać z tej aplikacji w swoim telefonie - w zależności od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzysta Twój telefon - ściągnij ją ze sklepu Google Play lub App Store (aplikację sklepu znajdziesz w swoim smartfonie). Do uruchomienia mObywatela będziesz potrzebował profilu zaufanego. To on gwarantuje bezpieczeństwo Twoich danych oraz uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym. 

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go na www.pz.gov.pl

Aplikacja mObywatel wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie cztery usługi: 

  • mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty; 
  • mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek;
  • mLegitymacja studencka – pilotaż usługi prowadzony jest na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytcie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach;
  • mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.

mObywatel na torach

Przybywa miejsc, w których zamiast dowodu osobistego można skorzystać z aplikacji mObywatel. Do m.in. hoteli, sklepów, wypożyczalni, lokali wyborczych i poczty dołączyły pociągi PKP Intercity. Jadąc pociągiem PKP Intercity, nie ryzykujesz kary za brak dokumentu tożsamości. 

PKP Intercity honoruje już aplikację mObywatel w swoich pociągach. Dzięki temu podróżni mogą potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona. 

Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel.

Na poczcie i w wagonie

Dzięki aplikacji możesz wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w siłowniach, przychodniach, hotelach, czy przy odbieraniu karty wyborczej. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. A od teraz nie musimy mieć go także w pociągach PKP Intercity.

- "Pasażerowie, którzy są użytkownikami naszej aplikacji od dawna czekali na ten moment – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas wtorkowej konferencji. – Mamy nadzieję, że za przykładem PKP Intercity pójdą inne firmy kolejowe i nie tylko. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli z nich korzystać wszędzie tam, gdzie to możliwe" – dodał szef MC.

Jak to będzie wyglądało w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady będą obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

- "Do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce" – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szczegóły dotyczące honorowania mTożsamości w pociągach PKP Intercity dostępne są w regulaminie na stronie www.intercity.pl.

Ściągnij i zainstaluj

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Pobierzecie ją ze sklepów Google Play i App Store. Aby ją uruchomić, potrzebujecie Profilu Zaufanego. To on zapewnia bezpieczeństwo Waszym danym.

Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, znajdziecie tam także m.in. mPojazd. Usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android. mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką.

Jest też coś dla młodszych internautów – mLegitymację. To legitymacja szkolna w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – zapewniamy – spodoba się i uczniom, i rodzicom. Oczywiście jest też częścią aplikacji mObywatel. Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

 

Na podst. www.gov.pl/web/cyfryzacja


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika