Prawo administracyjne: Dowód osobisty - Artykuły

Jak wyrobić dziecku dowód online?

20.7.2020

Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez internet.

Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych do sprawdzenia

22.9.2019

Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać bezpłatnie dostęp do swoich danych przez internet.

mObywatel na poczcie i na torach

28.8.2019

Z  aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich (...)

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego?

27.3.2019

W połowie marca pierwsze osoby odebrały dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach…

Jak dostać e-dowód?

27.2.2019

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)

Dowód osobisty dla dziecka

25.11.2018

Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chce się podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na (...)

Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

27.11.2017

Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo chcesz wypożyczyć samochód. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa (...)

Zasady uznawania dowodu zagranicznego w Polsce

27.10.2015

Ustawodawca wprowadzając do obowiązującego Kodeksu postępowania karnego art. 587, zdecydował się wypełnić istniejącą w poprzednio obowiązującym kodeksie z 1969 r. lukę w zakresie dopuszczalności wykorzystania w procesie karnym dowodów uzyskanych w drodze pomocy prawnej od organów (...)

Nowe dowody osobiste od marca 2015 roku

3.2.2015

Od 1 marca 2015 roku zmieni się wygląd dowodó osobistych - zabraknie m.in. adresu zameldowania oraz podpisu posiadacza. Fotografia będzie musiała spełnić takie same wymogi jak zdjęcie paszportowe. Sprawdź, na jakich warunkach przyznawane będą nowe dowody osobiste.

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

12.12.2007

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. \"Nowy\" dowód osobisty jest ważny w zasadzie 10 lat od daty jego wydania. (...)

Mały ruch graniczny z sąsiadami Unii

27.2.2007

Nowe rozporządzenie (WE) nr 1931/2006 ustanawia zasady małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach państw członkowskich oraz wprowadza w tym celu zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego. Upoważnia ponadto państwa członkowskie do zawierania lub utrzymywania (...)

Jak otrzymać dokument paszportowy?

28.8.2006

Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również okazać się przydatny przy podróżowaniu po krajach Unii Europejskiej. Z końcem sierpnia (...)

Jak uzyskać paszport?

25.8.2006

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Pomimo wstąpienia RP do Unii Europejskiej paszport wcale nie odszedł (...)

Czy mogę zmienić nazwisko po ślubie - opinia prawna

11.1.2005

Załatwiając wszelkie formalności niezbędne do zawarcia małżeństwa koniecznym jest między innymi - złożenie przez przyszłych małżonków oświadczeń, jakie nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego będą nosić. Obowiązek taki wynika z art. 25 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika