Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie
Pytanie:
"Mam 29 lat. W wieku 12 lat wyjechałem do USA. Otrzymałem obywatelstwo amerykańskie. Odsłużyłem tam w wojsku 4 lata. Obecnie na stałe przebywam w USA, a interesy prowadzę w Polsce (mam nadal obywatelstwo polskie). Zamierzam ubiegać się o dowód polski. Czy Wojsko Polskie mogą żądać ode mnie uregulowania służby wojskowej w Polsce?"
Odpowiedź prawnika: Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie
Zgodnie z art. 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Pisze Pan, iż stale przebywa za granicą. Z drugiej strony prowadzi Pan w Polsce interesy i zamierza złożyć wniosek o wydanie polskiego dowodu osobistego. W związku z tym istnieje niebezpieczeństwo, że Wojskowa Komenda Uzupełnień potraktuje Pana jako osobę stale zamieszkującą w Polsce. Dlatego warto, by składając wniosek o wydanie dowodu osobistego nie meldował się Pan na stałe, lecz na pobyt czasowy (musi to być pobyt czasowy na ponad dwa miesiące). Proszę też pamiętać, że karta powołania jest decyzją administracyjną, a od decyzji o powołaniu do czynnej służby wojskowej służy powołanemu odwołanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, składane za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Jeśli wiec nawet WKU błędnie zinterpretuje Pana sytuację prawną, ma Pan prawo do odwołania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?