Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie

Pytanie:

Mam 29 lat. W wieku 12 lat wyjechałem do USA. Otrzymałem obywatelstwo amerykańskie. Odsłużyłem tam w wojsku 4 lata. Obecnie na stałe przebywam w USA, a interesy prowadzę w Polsce (mam nadal obywatelstwo polskie). Zamierzam ubiegać się o dowód polski. Czy Wojsko Polskie mogą żądać ode mnie uregulowania służby wojskowej w Polsce?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

Pisze Pan, iż stale przebywa za granicą. Z drugiej strony prowadzi Pan w Polsce interesy i zamierza złożyć wniosek o wydanie polskiego dowodu osobistego. W związku z tym istnieje niebezpieczeństwo, że Wojskowa Komenda Uzupełnień potraktuje Pana jako osobę stale zamieszkującą w Polsce. Dlatego warto, by składając wniosek o wydanie dowodu osobistego nie meldował się Pan na stałe, lecz na pobyt czasowy (musi to być pobyt czasowy na ponad dwa miesiące). Proszę też pamiętać, że karta powołania jest decyzją administracyjną, a od decyzji o powołaniu do czynnej służby wojskowej służy powołanemu odwołanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, składane za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Jeśli wiec nawet WKU błędnie zinterpretuje Pana sytuację prawną, ma Pan prawo do odwołania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Jesień95

15.5.2019 11:56:29

Re: Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie

Jebać Biede !!!!

Dorota Chmiel

17.3.2018 16:2:8

Re: Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie

syn mojego brata na stałe mieszka w USA i wezwanie na komisję otrzymuje od 5 lat. Co z tym zrobić? Burmistrz został o tym poinformowany a mimo to wezwania przychodzą. Proszę o radę. Pozdrawiam Dorota Chmiel

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.2.2018

  Trwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa

  Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała do 28 kwietnia. Obejmie około 220 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Każda osoba podlegająca (...)

 • 25.1.2019

  W lutym rusza kwalifikacja wojskowa

  Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Obejmie ona około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2000 roku. Poza tym przewidziano podwyżki (...)

 • 11.1.2005

  Służba wojskowa studentów

  Służba wojskowa stanowi powszechny, choć nie przez wszystkich oczekiwany i akceptowany obowiązek. W przypadku studentów, obowiązek ten można było wypełnić po studiach. Najnowsza zmiana (...)

 • 7.4.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR?

  Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony przygotowywany w MSWiA trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja ma zastąpić istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają (...)

 • 5.11.2012

  Istotne zmiany w zakresie regulacji nabycia obywatelstwa polskiego poprzez uznanie

  W sierpniu weszły w życie nowe przepisy, które w sposób znaczący rozszerzają możliwości nabywania przez cudzoziemców zamieszkałych w Polsce obywatelstwa polskiego w trybie uznania za obywatela (...)