e-prawnik.pl Porady prawne

Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

27.11.2017

mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem (wersja BETA)

Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo chcesz wypożyczyć samochód. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość.

Co ważne, mTożsamość nie jest dowodem osobistym i go nie zastępuje.

Aplikację udostępniono w wersji BETA (system Android). Możesz wypróbować ją i podzielić się opinią z resortem cyfryzacji (posząc na: mobywatel@mc.gov.pl).

Jeśli potrzebujesz pomocy technicznej bądź masz kłopot z aplikacją, możesz zadzwonić pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Czym jest mTożsamość?

mTożsamość to pierwsza usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon. Do aktywacji aplikacji będzie ci potrzebny profil zaufany — jeśli go nie masz, załóż online, a potem pobierz aplikację:

Za pomocą mTożsamości potwierdzisz swoją tożsamość:

 • wyświetlisz swoje dane na ekranie telefonu,
 • przekażesz drugiej osobie swoje dane na telefon, wtedy automatycznie pobierzesz i zapiszesz w swoim telefonie jej dane — pod warunkiem, że oboje jesteście użytkownikami aplikacji mObywatel. Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawią się nowe mDokumenty — na przykład mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Czym są mDokumenty?

mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Możesz już korzystać z dwóch usług w ramach mDokumentów:

 • mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w wybranych urzędach w 4 miastach w Polsce (pilotaż usługi do końca 2017 r.),
 • mTożsamości w smartfonie (w aplikacji mObywatel) — w kontaktach z innymi obywatelami.

Kolejno Ministerstwo Cyfryzacji będzie udostępniać nowe mDokumenty — na przykład mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Z jakich danych korzysta mTożsamość?

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

 • imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL — czyli danych z rejestru PESEL,
 • zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument — czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Te dane możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Przekazać komuś lub pobrać od kogoś — z telefonu na telefon — możesz tylko część tych danych:

 • imiona i nazwisko,
 • zdjęcie w niskiej rozdzielczości,
 • numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Kto może korzystać z mTożsamości?

Każdy, kto jest pełnoletni i ma:

 • ważny dowód osobisty,
 • profil zaufany (eGo),
 • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,
 • aktywną aplikację mObywatel,
 • połączenie z internetem.

Nie możesz korzystać z mTożsamości, jeżeli twój zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Kiedy możesz korzystać z mTożsamości?

Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel.

mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.Jeśli chcesz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą telefonu komórkowego w urzędzie, skorzystaj z mDowodu Osobistego (tj. „dowodu przez komórkę”).Z tej usługi skorzystasz w wybranych urzędach w 4 miejscowościach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Szukaj specjalnie oznakowanych okienek. Pilotaż trwa do końca 2017 roku.ie masz przy sobie dowodu osobistego, a chcesz załatwić sprawę w urzędzie, to wystarczy ci telefon komórkowy — nie musi to być smartfon. Podaj urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Tak działa mDowód Osobisty „przez komórkę” — pierwszy dokument w usłudze mDokumenty. Sprawdź, jak z niego skorzystać. Twoje dane nie będą wyświetlane ani zapisane w twoim telefonie. Są one przechowywane w rejestrach państwowych. Telefon wykorzystujesz tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi. Posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dowodem. Pamiętaj jednak, że to pilotaż — aby załatwić sprawę w urzędzie, weź ze sobą zwykły dowód osobisty

Jak pobrać aplikację mObywatel na smartfon?

Jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel, to potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, aby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.

 1. Załóż profil zaufany online — jeśli jeszcze go nie masz.
 2. Wejdź na stronę sklepu Google Play.
 3. Wybierz "Zainstaluj". Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
 4. Uruchom aplikację i zaakceptuj regulamin.
 5. Ustal hasło.
 6. Zaloguj się na swój profil zaufany.
 7. Aplikacja pobierze i zapisze twoje dane — możesz w każdej chwili wyświetlić je na ekranie swojego smartfona. Szczegóły znajdziesz w sekcji Z jakich danych korzysta mTożsamość.

Nie możesz zainstalować aplikacji, jeżeli twój dowód osobisty jest nieważny.Aplikację możesz pobrać przez internet w dowolnej chwili. Skorzystasz z niej od razu po zainstalowaniu. W każdej chwili możesz odinstalować aplikację lub usunąć z niej dane (funkcja "Dezaktywuj aplikację" w menu aplikacji) i unieważnić certyfikat.

Aplikacja jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne — według taryfy operatora, z którego usług korzystasz na swoim smartfonie.

Jak sprawdzić i pobrać dane drugiej osoby?

Należy: 

 1. uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona;
 2. wpisać hasło;
 3. wybrać  "mTożsamość";
 4. wybrać "Sprawdź";
 5. włączy się skaner QR kodu;
 6. potwierdzić cel pobrania danych;
 7. odczytać kod z telefonu osoby, której dane chce się pobrać;
 8. aplikacja automatycznie pobierze, wyświetli i zapisze w twoim telefonie dane drugiej osoby: imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał oraz datę i godzinę pobrania danych. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Gdy pobierasz dane drugiej osoby, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak przekazać swoje dane drugiej osobie?

Należy: 

 1. uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona;
 2. wpisać hasło;
 3. wybrać "mTożsamość".
 4. wybrać "Przekaż".
 5. na ekranie twojego smartfona wyświetli się QR kod — należy dać go drugiej osobie do zeskanowania;
 6. wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie celu pobrania danych;
 7. aplikacja przekaże twoje dane na telefon drugiej osoby — imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Gdy przekazujesz swoje dane drugiej osobie, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak wyświetlić swoje dane na smartfonie?

Należy: 

 1. uruchomić aplikację;
 2. wpisać hasło;
 3. wybrać "mTożsamość";
 4. Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu — pokaż je osobie, która chce sprawdzić twoją tożsamość.

Jak zarządzać danymi w mTożsamości?

W mTożsamości możesz prosto i szybko:

 • aktualizować swoje dane — na przykład gdy zmieniasz nazwisko ("Odśwież dane" w menu aplikacji). Dzięki aplikacji masz dostęp do aktualnych danych z rejestrów państwowych — jeszcze zanim odbierzesz nowy dowód,
 • przeglądać historię pobierania danych i pobrane dane oraz certyfikaty bezpieczeństwa ("Historia" w menu mTożsamości),
 • przeglądać i zastrzegać wydane certyfikaty ("Wydane certyfikaty" w menu aplikacji),
 • usunąć z aplikacji wszystkie dane razem z hasłem ("Dezaktywuj aplikację" w menu aplikacji).

Czy zapewnione jest bezpieczeństwo i wiarygodność danych w mTożsamości?

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Dodatkowo możesz całkowicie zastrzec wydany certyfikat:

 • w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
 • pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Niektóre urządzenia z funkcją Bluetooth są podatne na atak złośliwego oprogramowania — nazywa się to podatnością BlueBorne. Dlatego dane w aplikacji są zaszyfrowane tak, aby były bezpieczne w każdej sytuacji.

Aplikacja ponadto sprawdza, czy twój telefon jest podatny na taki atak. Jeżeli twój telefon wymaga aktualizacji — zobaczysz takie zalecenie przy instalacji aplikacji. Jeśli producent systemu operacyjnego lub twojego telefonu zapewnia odpowiednią aktualizację, warto z niej skorzystać.

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczysz go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możesz sprawdzić aktualność certyfikatu online — żeby to zrobić, wybierz odpowiednią ikonę, która wyświetla się wraz z danymi osoby.

Pamiętaj, że dane, które pobierasz od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możesz ich na przykład publikować ani udostępniać innym osobom.

Elementy, które potwierdzają, że dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne:

mTożsamość – dane tożsamości wyświetlone na ekranie smartfona. Zaznaczone elementy: ruchoma, biało-czerwona flaga, godło w postaci hologramu, Orzeł Biały w postaci znaku wodnego, data ostatniej aktualizacji danych.

Jak zgłosić utratę telefonu?

Jeśli twój telefon zaginął lub został skradziony, zgłoś to Dostawcy aplikacji. Zadzwoń pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00. 

Dostawca unieważni wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w twoim telefonie. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa danych i działania mTożsamości można przeczytać w Regulaminie.

Wykonawca: NASK logo(www.nask.pl)

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r., Nr 167, poz. 1131, z późn. zm.);
 • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.);
 • ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1628, z późn. zm.);
 • rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 października 2011 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z Rejestru Dowodów Osobistych oraz dokumentacji związanej z dowodami osobistymi (Dz.U. z 2011 r., Nr 243, poz. 1452, z późn. zm.);
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie opłat za udostępnianie danych z Rejestru Dowodów Osobistych i dokumentacji związanej z dowodami osobistymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 75, z późn. zm.);
 • ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 388).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

Pit

23.4.2019 8:21:41

Re: Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

"jak straciłeś telefon to ZADZWOŃ......" eeee czym??


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ