Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem (wersja BETA)

Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo chcesz wypożyczyć samochód. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość.

Co ważne, mTożsamość nie jest dowodem osobistym i go nie zastępuje.

Aplikację udostępniono w wersji BETA (system Android). Możesz wypróbować ją i podzielić się opinią z resortem cyfryzacji (posząc na: mobywatel@mc.gov.pl).

Jeśli potrzebujesz pomocy technicznej bądź masz kłopot z aplikacją, możesz zadzwonić pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Czym jest mTożsamość?

mTożsamość to pierwsza usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon. Do aktywacji aplikacji będzie ci potrzebny profil zaufany — jeśli go nie masz, załóż online, a potem pobierz aplikację:

Za pomocą mTożsamości potwierdzisz swoją tożsamość:

  • wyświetlisz swoje dane na ekranie telefonu,
  • przekażesz drugiej osobie swoje dane na telefon, wtedy automatycznie pobierzesz i zapiszesz w swoim telefonie jej dane — pod warunkiem, że oboje jesteście użytkownikami aplikacji mObywatel. Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawią się nowe mDokumenty — na przykład mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Czym są mDokumenty?

mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Możesz już korzystać z dwóch usług w ramach mDokumentów:

  • mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w wybranych urzędach w 4 miastach w Polsce (pilotaż usługi do końca 2017 r.),
  • mTożsamości w smartfonie (w aplikacji mObywatel) — w kontaktach z innymi obywatelami.

Kolejno Ministerstwo Cyfryzacji będzie udostępniać nowe mDokumenty — na przykład mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Z jakich danych korzysta mTożsamość?

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

  • imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL — czyli danych z rejestru PESEL,
  • zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument — czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Te dane możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Przekazać komuś lub pobrać od kogoś — z telefonu na telefon — możesz tylko część tych danych:

  • imiona i nazwisko,
  • zdjęcie w niskiej rozdzielczości,
  • numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Kto może korzystać z mTożsamości?

Każdy, kto jest pełnoletni i ma:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany (eGo),
  • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,
  • aktywną aplikację mObywatel,
  • połączenie z internetem.

Nie możesz korzystać z mTożsamości, jeżeli twój zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Kiedy możesz korzystać z mTożsamości?

Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel.

mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.Jeśli chcesz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą telefonu komórkowego w urzędzie, skorzystaj z mDowodu Osobistego (tj. „dowodu przez komórkę”).Z tej usługi skorzystasz w wybranych urzędach w 4 miejscowościach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Szukaj specjalnie oznakowanych okienek. Pilotaż trwa do końca 2017 roku.ie masz przy sobie dowodu osobistego, a chcesz załatwić sprawę w urzędzie, to wystarczy ci telefon komórkowy — nie musi to być smartfon. Podaj urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Tak działa mDowód Osobisty „przez komórkę” — pierwszy dokument w usłudze mDokumenty. Sprawdź, jak z niego skorzystać. Twoje dane nie będą wyświetlane ani zapisane w twoim telefonie. Są one przechowywane w rejestrach państwowych. Telefon wykorzystujesz tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi. Posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dowodem. Pamiętaj jednak, że to pilotaż — aby załatwić sprawę w urzędzie, weź ze sobą zwykły dowód osobisty

Jak pobrać aplikację mObywatel na smartfon?

Jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel, to potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, aby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.

  1. Załóż profil zaufany online — jeśli jeszcze go nie masz.
  2. Wejdź na stronę sklepu Google Play.
  3. Wybierz "Zainstaluj". Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  4. Uruchom aplikację i zaakceptuj regulamin.
  5. Ustal hasło.
  6. Zaloguj się na swój profil zaufany.
  7. Aplikacja pobierze i zapisze twoje dane — możesz w każdej chwili wyświetlić je na ekranie swojego smartfona. Szczegóły znajdziesz w sekcji Z jakich danych korzysta mTożsamość.

Nie możesz zainstalować aplikacji, jeżeli twój dowód osobisty jest nieważny.Aplikację możesz pobrać przez internet w dowolnej chwili. Skorzystasz z niej od razu po zainstalowaniu. W każdej chwili możesz odinstalować aplikację lub usunąć z niej dane (funkcja "Dezaktywuj aplikację" w menu aplikacji) i unieważnić certyfikat.

Aplikacja jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne — według taryfy operatora, z którego usług korzystasz na swoim smartfonie.

Jak sprawdzić i pobrać dane drugiej osoby?

Należy: 

  1. uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona;
  2. wpisać hasło;
  3. wybrać  "mTożsamość";
  4. wybrać "Sprawdź";
  5. włączy się skaner QR kodu;
  6. potwierdzić cel pobrania danych;
  7. odczytać kod z telefonu osoby, której dane chce się pobrać;
  8. aplikacja automatycznie pobierze, wyświetli i zapisze w twoim telefonie dane drugiej osoby: imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał oraz datę i godzinę pobrania danych. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Gdy pobierasz dane drugiej osoby, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak przekazać swoje dane drugiej osobie?

Należy: 

  1. uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona;
  2. wpisać hasło;
  3. wybrać "mTożsamość".
  4. wybrać "Przekaż".
  5. na ekranie twojego smartfona wyświetli się QR kod — należy dać go drugiej osobie do zeskanowania;
  6. wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie celu pobrania danych;
  7. aplikacja przekaże twoje dane na telefon drugiej osoby — imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Gdy przekazujesz swoje dane drugiej osobie, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak wyświetlić swoje dane na smartfonie?

Należy: 

  1. uruchomić aplikację;
  2. wpisać hasło;
  3. wybrać "mTożsamość";
  4. Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu — pokaż je osobie, która chce sprawdzić twoją tożsamość.

Jak zarządzać danymi w mTożsamości?

W mTożsamości możesz prosto i szybko:

  • aktualizować swoje dane — na przykład gdy zmieniasz nazwisko ("Odśwież dane" w menu aplikacji). Dzięki aplikacji masz dostęp do aktualnych danych z rejestrów państwowych — jeszcze zanim odbierzesz nowy dowód,
  • przeglądać historię pobierania danych i pobrane dane oraz certyfikaty bezpieczeństwa ("Historia" w menu mTożsamości),
  • przeglądać i zastrzegać wydane certyfikaty ("Wydane certyfikaty" w menu aplikacji),
  • usunąć z aplikacji wszystkie dane razem z hasłem ("Dezaktywuj aplikację" w menu aplikacji).

Czy zapewnione jest bezpieczeństwo i wiarygodność danych w mTożsamości?

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Dodatkowo możesz całkowicie zastrzec wydany certyfikat:

  • w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
  • pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Niektóre urządzenia z funkcją Bluetooth są podatne na atak złośliwego oprogramowania — nazywa się to podatnością BlueBorne. Dlatego dane w aplikacji są zaszyfrowane tak, aby były bezpieczne w każdej sytuacji.

Aplikacja ponadto sprawdza, czy twój telefon jest podatny na taki atak. Jeżeli twój telefon wymaga aktualizacji — zobaczysz takie zalecenie przy instalacji aplikacji. Jeśli producent systemu operacyjnego lub twojego telefonu zapewnia odpowiednią aktualizację, warto z niej skorzystać.

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczysz go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możesz sprawdzić aktualność certyfikatu online — żeby to zrobić, wybierz odpowiednią ikonę, która wyświetla się wraz z danymi osoby.

Pamiętaj, że dane, które pobierasz od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możesz ich na przykład publikować ani udostępniać innym osobom.

Elementy, które potwierdzają, że dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne:

mTożsamość – dane tożsamości wyświetlone na ekranie smartfona. Zaznaczone elementy: ruchoma, biało-czerwona flaga, godło w postaci hologramu, Orzeł Biały w postaci znaku wodnego, data ostatniej aktualizacji danych.

Jak zgłosić utratę telefonu?

Jeśli twój telefon zaginął lub został skradziony, zgłoś to Dostawcy aplikacji. Zadzwoń pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00. 

Dostawca unieważni wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w twoim telefonie. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa danych i działania mTożsamości można przeczytać w Regulaminie.

Wykonawca: NASK logo(www.nask.pl)

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r., Nr 167, poz. 1131, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1628, z późn. zm.);
  • rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 października 2011 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z Rejestru Dowodów Osobistych oraz dokumentacji związanej z dowodami osobistymi (Dz.U. z 2011 r., Nr 243, poz. 1452, z późn. zm.);
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie opłat za udostępnianie danych z Rejestru Dowodów Osobistych i dokumentacji związanej z dowodami osobistymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 75, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 388).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pit 2021-04-23 08:21:41

    "jak straciłeś telefon to ZADZWOŃ......" eeee czym??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika