e-prawnik.pl Porady prawne

Zamieszkanie a pobyt stały

Pytanie:

Pojęcie miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy określa Ustawa o ewidencji ludności w dowodach osobistych. Pojęcie adres zamieszkania określa kodeks cywilny, ale w sposób nieprecyzyjny, mówiąc jedynie że jest to miejscowość w której obywatel przebywa. Czy na pytanie policjanta lub innego upierdliwego urzędnika o adres zamieszkania obywatel może odpowiedzieć jedynie np. Warszawa? Czy obywatel w ogóle ma obowiązek odpowiadać na pytanie o adres zamieszkania?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zamieszkanie a pobyt stały

24.11.2004

Należy zauważyć, że kodeks cywilny określa czym jest miejsce (a nie adres) zamieszkania. Natomiast ustawa o ewidencji ludności w dowodach osobistych mówi o pobycie stałym (lub czasowym) pod oznaczonym adresem. Nie ma to jednak znaczenia dla informacji udzielanych urzędnikom czy policjantom. Dane dotyczące adresu zamieszkania w pewnych sytuacjach są wymagane przez te organy i dlatego nie można odmówić udzielenia im takiej informacji (oczywiście tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla przeprowadzenia określonych czynności urzędowych czy operacyjnych).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

markus

20.4.2018 18:54:19

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

urzad miasta Wojkowice chce mnie pozbawic stalego zameldowania w domu,ktorego jestem wspolwlascicielem ,ale w nim nie mieszkam ,co mam robic.

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

młoda czytelniczk

24.7.2017 23:24:19

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

Wyrabiałam ostatnio nowy dowód osobisty i nie ma miejsca zamieszkania a mam taką sprawę,mieszkałam po rozwodzie sama we własnościowym mieszkaniu spółdzielczym,przyszedł syn pełnoletni i pomieszkuje ze mną bez zameldowania czy muszę go meldować czy wystarczy zgłosić do spółdzielni i pokryć koszty np.wywóz śmieci.

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

ZT

20.12.2016 10:5:26

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

Ostatnio w banku wypenialem formularz. Jedna z pozycji: Miejsce zamieszkania. Na samym końcu umowy przypis, że "adresem zamieszkania jest adres zamieszkania z zamiarem pobytu stalego". Czyli poprostu adres stalego zameldowania. Dosyc dwuznacznie. W sprawie ustawy o broni i amunicji Art 27 i 28 faktycznie o miejscu stalego pobytu.

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

Bolesław Maciuszk

29.11.2011 11:56:33

Re: Zamieszkanie a pobyt stały

Witam, Ostatnio staram się o pozwolenie na broń myśliwską. Złozyłem wniosek do Komendy Wojewódzkiej Policji. We wniosku jest rubryka: Adres stałego pobytu. Wpisałem adres stałego pobytu, który jest inny od adresu stałego zameldowania. Zatelefonowano do mnie z pretensjami, że xle wypelniam wniosek. W rubryce tej należało wpisać adres stałego zameldowania. Mam z tego powodu wiele nieprzyjemności. Proszę powiedzieć czy to co wpisałem zostało źle przezemnie zrozumiane? Z poważaniem czytelnik

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ