Urzędy w Polsce mają obowiązek uznawać mDowód
Od 14 lipca w Polsce możemy potwierdzić swoją tożsamość, korzystając z mDowodu w aplikacji mObywatel.
- „Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. W sieci dostępne są materiały szkoleniowe. Zachęcam urzędników, żeby zapoznali się z nową formułą potwierdzania tożsamości. Pamiętajmy, że mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać” – zaznaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
W jaki sposób urzędnik może potwierdzić czyjąś tożsamość?
Są trzy metody weryfikacji:
- wizualna,
- funkcjonalna i
- kryptograficzna.
Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość urzędnik potwierdza, okazuje mui w smartfonie swój mDowód. Na to urzędnik powinien zwrócić uwagę:
- fotografię,
- hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem),
- datę ostatniej aktualizacji danych,
- zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę),
- elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę,
- grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.
Jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów urzędnik wciąż ma wątpliwości co do autentyczności dokumentu, to może poprosić osobę, której tożsamość weryfikuje, o wyświetlenie w jego obecności np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.
Resort cyfryzacji zachęca jednak do korzystania z metody kryptograficznej, wykorzystującej weryfikator dostępny w aplikacji mObywatel. Urzędnik generuje w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdza, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. Aby urzędnik mógł zweryfikować obywatela, nie musi logować się do swojej aplikacji, ale osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.
Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” pracownicy urzędów znajdą materiały szkoleniowe – instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznają się z nowościami w aplikacji mObywatel. Sukcesywnie resort cyfryzacji udostępnia kolejne materiały szkoleniowe i edukacyjne dotyczące weryfikacji kryptograficznej (skanowanie QR Kodu).
Kiedy nie możemy posłużyć się mDowodem?
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).
Aktualne informacje na temat aplikacji i jej funkcji są na stronie info.mobywatel.gov.pl.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. poz. 1234);
- rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków uwierzytelnienia z wykorzystaniem profilu mObywatel (Dz.U. poz. 1339);
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie zakresu danych i wykazu rejestrów publicznych oraz systemów teleinformatycznych podmiotów publicznych, z których użytkownik aplikacji mObywatel może pobrać dane (Dz.U. poz. 1342);
- ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2022 r. poz. 593, z późn. zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?