Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Pytanie klienta:

""Jaką umowę zawrzeć z właścicielem mieszkania własnościowego spółdzielczego, który będzie miał dowód osobisty za miesiąc. Notariusz nie chce spisać umowy bez dowodu. Mnie zależy by to mieszkanie kupić teraz w starym roku. Chodzi o umowę, z której klient już nie może się wycofać, gdyż muszę mu zapłacić przynajmniej połowę kwoty.""

Odpowiedź prawnika:

W przedstawionej sytuacji, chcąc mieć pewność, że transakcja zostanie zrealizowana, należy koniecznie zawrzeć umowę – czy to przedwstępną, czy to definitywną – w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z prawem o notariacie, przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Stwierdzenie powinno nastąpić, zgodnie z art. 85 prawa o notariacie, na podstawie prawem przewidzianych dokumentów, a w braku takich dokumentów - w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do określenia tożsamości osoby biorącej udział w czynności notarialnej. Sposób stwierdzenia tożsamości notariusz określi w sporządzonym dokumencie.

Z przepisów wynika więc, że stwierdzenie tożsamości danej osoby może nastąpić nie tylko na podstawie dowodu osobistego.

Zgodnie z przepisami zarówno dowód osobisty jak również paszport jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Tożsamość można potwierdzić również poprzez okazanie prawa jazdy. W przypadku braku tych dokumentów można, zgodnie z cytowanym artykułem, potwierdzić tożsamość osoby, np. poprzez wskazanie innych dokumentów ze zdjęciem, czy ewentualnie poprzez świadków, pod warunkiem, że tożsamość ta zostanie wykazana przez notariuszem w sposób wyłączający wszelkie wątpliwości.

Na marginesie należy dodać, że notariuszowi nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych.