e-prawnik.pl Porady prawne

Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Pytanie:

Jaką umowę zawrzeć z właścicielem mieszkania własnościowego spółdzielczego, który będzie miał dowód osobisty za miesiąc. Notariusz nie chce spisać umowy bez dowodu. Mnie zależy by to mieszkanie kupić teraz w starym roku. Chodzi o umowę, z której klient już nie może się wycofać, gdyż muszę mu zapłacić przynajmniej połowę kwoty.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

23.12.2005

W przedstawionej sytuacji, chcąc mieć pewność, że transakcja zostanie zrealizowana, należy koniecznie zawrzeć umowę - czy to przedwstępną, czy to definitywną - w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z prawem o notariacie, przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Stwierdzenie powinno nastąpić, zgodnie z art. 85 prawa o notariacie, na podstawie prawem przewidzianych dokumentów, a w braku takich dokumentów - w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do określenia tożsamości osoby biorącej udział w czynności notarialnej. Sposób stwierdzenia tożsamości notariusz określi w sporządzonym dokumencie.

Z przepisów wynika więc, że stwierdzenie tożsamości danej osoby może nastąpić nie tylko na podstawie dowodu osobistego.

Zgodnie z przepisami zarówno dowód osobisty jak również paszport jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Tożsamość można potwierdzić również poprzez okazanie prawa jazdy. W przypadku braku tych dokumentów można, zgodnie z cytowanym artykułem, potwierdzić tożsamość osoby, np. poprzez wskazanie innych dokumentów ze zdjęciem, czy ewentualnie poprzez świadków, pod warunkiem, że tożsamość ta zostanie wykazana przez notariuszem w sposób wyłączający wszelkie wątpliwości.

Na marginesie należy dodać, że notariuszowi nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Jacek

1.9.2017 11:11:50

Re: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Widzę że trzy lata temu zadane pytanie powyżej i totalna olewka? Smutne choć pytanie raczej dość proste...

Re: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Lechu_1987

13.12.2012 21:24:44

Re: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

jaki koszt jest takiego dokumentu ?? na wydanie potwierdzenia o tozsamosci ??

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ