Wykazanie tożsamości przed notariuszem

Pytanie:

"Jaką umowę zawrzeć z właścicielem mieszkania własnościowego spółdzielczego, który będzie miał dowód osobisty za miesiąc. Notariusz nie chce spisać umowy bez dowodu. Mnie zależy by to mieszkanie kupić teraz w starym roku. Chodzi o umowę, z której klient już nie może się wycofać, gdyż muszę mu zapłacić przynajmniej połowę kwoty."

Odpowiedź prawnika: Wykazanie tożsamości przed notariuszem

W przedstawionej sytuacji, chcąc mieć pewność, że transakcja zostanie zrealizowana, należy koniecznie zawrzeć umowę – czy to przedwstępną, czy to definitywną – w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z prawem o notariacie, przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Stwierdzenie powinno nastąpić, zgodnie z art. 85 prawa o notariacie, na podstawie prawem przewidzianych dokumentów, a w braku takich dokumentów - w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do określenia tożsamości osoby biorącej udział w czynności notarialnej. Sposób stwierdzenia tożsamości notariusz określi w sporządzonym dokumencie.

Z przepisów wynika więc, że stwierdzenie tożsamości danej osoby może nastąpić nie tylko na podstawie dowodu osobistego.

Zgodnie z przepisami zarówno dowód osobisty jak również paszport jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Tożsamość można potwierdzić również poprzez okazanie prawa jazdy. W przypadku braku tych dokumentów można, zgodnie z cytowanym artykułem, potwierdzić tożsamość osoby, np. poprzez wskazanie innych dokumentów ze zdjęciem, czy ewentualnie poprzez świadków, pod warunkiem, że tożsamość ta zostanie wykazana przez notariuszem w sposób wyłączający wszelkie wątpliwości.

Na marginesie należy dodać, że notariuszowi nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek 2019-09-01 11:11:50

    Widzę że trzy lata temu zadane pytanie powyżej i totalna olewka? Smutne choć pytanie raczej dość proste...

  • Lechu_1987 2014-12-13 21:24:44

    jaki koszt jest takiego dokumentu ?? na wydanie potwierdzenia o tozsamosci ??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika