Przyuczenie młodocianego do zawodu

Kodeks pracy stanowi, że z pracownikiem młodocianym można zawierać umowę, która ma na celu jego przygotowanie zawodowe. Umowa ta musi być zawarta na piśmie i powinna określać w szczególności:

 • rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy)
 • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
 • sposób dokształcania teoretycznego,
 • wysokość wynagrodzenia.

Jak odbywa się przygotowywanie do pracy zawodowej młodocianego?

Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników, może odbywać się przez przyuczenie do wykonywania określonej pracy bądź naukę zawodu.

W tej poradzie zajmiemy się przyuczeniem młodocianego do określonej pracy.

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu.

Jakie są zasady przyuczania młodocianych do zawodu?

Przyuczenie młodocianych może być prowadzone przez:

 • pracodawcę,
 • osobę zatrudnioną u pracodawcy,
 • osobę prowadzącą zakład pracy w imieniu pracodawcy,

pod warunkiem posiadania kwalifikacji wymaganych od instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Jak długo trwa przyuczanie młodocianego?

Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy. Czas trwania, zakres oraz programy przyuczenia do wykonywania określonej pracy są ustalane przez pracodawców.
Przyuczenie do wykonywania określonej pracy kończy się egzaminem sprawdzającym.

Czas trwania, zakres oraz program przyuczenia do wykonywania określonej pracy ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wybrane treści programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub programu zapewniającego spełnienie wymagań egzaminacyjnych określonych w standardach będących podstawą przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł czeladnika w zawodach nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. 

Kto jest uprawniony do egzaminowania młodocianego?

Młodociani zatrudnieni u pracodawców nie będących rzemieślnikami składają egzamin bezpośrednio u swoich pracodawców. Młodociani zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami składają egzamin przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej (zasady egzaminu określa wówczas Związek Rzemiosła Polskiego).

Jeżeli wynik egzaminu jest pozytywny, pracodawca lub izba rzemieślnicza wydaje zaświadczenie stwierdzające nabycie umiejętności w wykonywaniu prac, których dotyczyło przyuczenie. Zaświadczenie takie określa nadto:

 • rodzaj przyuczenia,
 • czas trwania przyuczenia,
 • ocenę uzyskaną na egzaminie sprawdzającym.

W razie negatywnego wyniku egzaminu pracodawca (lub izba rzemieślnicza w odniesieniu do pracodawcy będącego rzemieślnikiem) ustala, na jaki okres należy przedłużyć przyuczenie do wykonywania określonej pracy. Okres ten nie może jednak przekroczyć 3 miesięcy.

Młodocianemu, który ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy z wynikiem pozytywnym i podjął naukę zawodu obejmującą zakres przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zalicza się okres przyuczenia do okresu praktycznej nauki zawodu.

Ile należy zapłacić młodocianemu, który odbywa przyuczenie do zawodu?

Młodocianemu odbywającemu przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski.

Pamiętaj, że:

 • młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18,
 • wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz którzy przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

 

Podstawa prawna:

 • Kodeks pracy, ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami),
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. 1996 r., Nr 60, poz. 278 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Sylwia 2019-07-05 11:55:57

  Czy jak kąncze szkołe i zostaje mi 7 miesiecy praktyk czy mależa mi sie jakies dodatkowe peniądze. Na dojazdy

 • dorota 2019-06-11 13:08:44

  przyuczam dziewczyne do zawodu fryzjerka,czas przyuczania jest do konca czerwca,ja jako pracodawca nie jestem w cechu i czy za przyuczanie jestem obowiązkowa dodakowo płacic za egzamin jeżeli z tytułu przyuczania tej osoba opłacałam swiadczenia.Za przyuczanie nie pobierałam żadnej dotacji ,ani żadnych innych pieniędzy

 • Anonim 2019-06-07 20:33:16

  Mozna sie zarejstrowac do szukania pracy w wieku ikonczenia 18 lat lecz po szkonczenou szkoly gimnazjalnej???

 • Aga 2018-10-20 20:36:49

  Witam mój syn zaczął trzyletnie przyuczenie do zawodu stolarz czy jeśli robi przyuczenie należy mu się renta rodzinna po zmarłym ojcu.Dziękuję i pozdrawiam.

 • weronika 2018-09-21 17:07:55

  Skonczylam juz 3-letnie praktyki w zawodzie cukiernik ale pozostalo mi rok szkoly i co zwiazku z tym mam zrobic ? Mam juz skonczone 19 lat i pracodawca nie moze juz popdpisac ze mna umowy bo nie jestem mlodocianym pracownikiem ...

 • nadia 2018-07-05 19:40:23

  Witam chce zmienić szkołe zawodowa na inna zawodówke ale nie wiem co z praktykami ? Będę musiała od nowa podpisać umowę o praktyki czy wystarczy ze dam im ta co już mam ??

 • zbych 2018-06-17 21:01:31

  Corka ma 20 lat obecie uczy się na fryzjerke jej szefowa chce żeby jeden z rodziców podpisał zobowiązanie na wypadek gdyby ona zrezygnowala pytam po co do pelnoletniej osoby rodzic szefowa stwierdzila ze dlatego ze przy podpisaniu pierwszej umowy nie miała 18 lat o co tu chodzi?

 • wikki00 2018-04-28 06:57:49

  Czy mozna rzucic praktyke a do szkoly normalnie chodzic ale nie przystapywac do egzaminu praktycznego tylko do szkolnego? Czy lepiej rzucic szkole i miec spokuj?

 • Marta 2018-04-17 18:10:00

  Witam! Jestem Marta i mam 19lat...W 2015r ukończyłam ZSZ w zawodzie:Kucharz... Od 7miu mieśięcy nie moge znaleść żadnej pracy:\'( (od 7miu pońieważ wcześńiej ukończyłam praktyczna naukę zawodu). Czy moge po zawodówce iść na przyuczeńie do zawodu? Czy warto? Proszę pilńie o odpowiedź...pozdrawiam Was...

 • EDYTA 2018-04-08 15:50:25

  WITAM MAM UCZENNICĘ KTÓRA JEST U MNIE 3 LATA TERAZ W CZERWCU MA EGZAMINY I KONIEC :)BY BYŁO GDYBY NIE WYMYSLIŁA ŻE RZUCA SZKOŁĘ I PRAKTYKI (W KWIETNIU!!!!) CO MAM ZROBIĆ TYLE W NIA ZAINWESTOWAŁAM CZASU I PIENIĘDZY,CZY MOGE PODAĆ JĄ O JAKIES ODSZKODOWANIE LUB COŚ INNEGO prosze o pomoc

 • Marta 2018-04-03 17:10:52

  Witam! Proszę o pomoc; W 2015roku skończyłam ZSZ w zawodzie; Kucharz... Nie mogę znalesc pracy[7miesiać bez pracy-wcześniej w październiku skończyłam praktyki zawodowe}... Nie mogę też znalesc stazu....;( Jednak gdybym poszla na staz [przynajmniej 1rok] to bym miała to wliczone w lata pracy a póżniej zasiłek dla bezrobotnych? Proszę o szybką odpowiedz...Marta 19lat.... Szukam stażu w Wołominie i okolicach...gdyby ktoś coś widział to proszę pisać!!!

 • Miki 2018-03-26 11:43:21

  Mam syna który w lipcu skończy 18 lat, od września ma zamiar zostawić zawodówkę i kontynuować same praktyki jako kucharz, czy w takiej sytuacji nadal może otrzymywać alimenty? Bardzo proszę o pomoc.

 • dawid 2018-03-24 10:13:23

  witam ukończyłem gimnazjum dla dorosłych miałem rok nauki w zawodzie stolarz nie zdałem dwa razy egzaminu teorytycznego pracodawczyni grozi mi że zapłacę kare 2500 mam 19 lat i pracuje jako kucharz to mój drugi zawód

 • Nattttttt 2018-03-21 00:07:13

  Witam mam 16 lat rocznikowo 17 i jesli teraz chcialabym rzucic praktyki i pojsc od wrzesnia do szkoly wieczorowej, to czy do tego czasu nie dostane pisma od kuratorium? Jesli do szkoly juz sie zapisalam?

 • k iwanicka 2017-10-06 11:54:23

  Czy młodociany, który odbywa przyuczenie do zawodu ma obowiązek uczęszczać do gimnazjum i jakie to są podstawy prawne.

 • kaka 2017-05-28 10:13:42

  Jestem w 3 klasie zawodowej egzamin mam w sierpniu czy jeśli teraz zwolnie się z praktyki będę mogła przystąpić do egzaminu?

 • Aga 2017-05-13 17:04:17

  Witam Syn w br. 2017 kończy szkołę zawodową 23 czerwca. Praktyki ma płatne- umowa z pracodawcą. Pkt1.- umowa na czas nieokreślony. Pkt.2. Nauka zawodu trwa 36mieś. od 1.09.2014 do 31.08.2017. Moje pytanie- czy jeśli syn ma już zdany egzamin praktyczny w OKE czy może zwolnić się u pracodawcy z dniem ukończenia szkoły? Jeśli tak to jakie wypowiedzenie ma złożyć i czy pracodawca może robić problemy. Pracodawca jest dość problematyczny. Z góry dziękuję za odpowiedż

 • Asianna 2016-12-12 01:02:37

  Odbylam 17 miesiecy praktycznej nauki zawodu ale mie pozwolili mi zdawac egaminu zawodowego bo w momencie zakonczenia bylam juz pelnoletnia i tyle czasu poszlo pso pod ogon co robic gdzie sie odwolywac help

 • Zosia 2016-04-25 18:58:46

  Dzień Dobry . Mam takie pytanie. Jestem w pierwszej klasie ZSZ fryzjer, nie zdaje i chcę zmienić szkołe,ale mój pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron tylko z mojej winy . Napisałam wypowiedzenie miesięczne i moj pracodawca podpisał ma żąda odszkodowania w wysokości 1,500 zł za to że włożył we mnie wkład pracy gdzie umowa jest podpisana przez Cech Rzemiosł . Czy ma takie prawo .?

 • DOROTA WOJTASZEK 2016-04-07 09:43:14

  DZIEŃ DOBRY MAM WAŻNĄ SPRAWĘ ODNOŚNIE NALICZENIA MŁODOCIANEMU PRACOWNIKOWI ZA NIEOBECNOŚCI SZKOLNE CZY POTRĄCAĆ CZYNIE MOŻNA ? MOŻE NIE CHODZIĆ DO SZKOŁY I JUZ I MA DOSTAĆ TE 4% JEST NA PRZYUCZENIU

 • Aldi 2016-03-22 12:58:42

  Syn moj duzo razy opuszczał praktykę .w czerwcu kończy 3letnio ZSZ ale potem musi jeszcze chodzić do grudnia na praktykę no i egzamin końcowy .czy w tym czasie należo mu sie jeszcze alimenty i rodzinne? W czasie od czerwca do grudnia?

 • Beton 2016-02-05 08:37:54

  Chodze na te praktyki codziennie i dostaje ok 350zl miesiecznie co prawda to lakiernik samochodowy trzeba troche sie narobic.. Umowa na 36 miesiecy

 • Beton 2016-02-05 08:31:48

  Ja tego nie rozumiem .

 • Jakub 2015-09-22 21:52:29

  Witam mam takie pytanie . Zrezygnowałem ze szkoły i chciałbym isc na przuczenie do zawodu czy moge isć jezeli mam 16 lat ??

 • Jasiu 2015-06-26 21:40:59

  Witam serdecznie, mam podobny problem co Majka. Tylko,że problem w tym,że na praktyki mnie przyjęli, i mam skończone 18 lat 17.01 A niechcą mnie przyjąc, do zawodowki sie okazalo, a pracodawca nie ma problemu... Dlaczego mnie niechcą przyjąć ?

 • skieta 2015-06-05 20:47:21

  Majka wiem że ciężko musisz znaleźć kogoś kto cie przyjmnie lub pozostaje przuczenie do zawodu tylko jako dorosła osoba już

 • Majka 2015-05-06 15:19:00

  Cześć . Mam pewien problem i chciałabym aby ktoś mi poradził co mam zrobić .. W gimnazjum miałam 2 lata poślizgu i teraz dopiero będe wychodzić , chciałam iść do Szkoły Zawodowej ale mam problem z praktykami , ponieważ teraz 21 Lipca będę miała 18 lat i nie chcą mnie zbytnio przyjąć bo we Wrześniu dopiero spisuje się umowę .. Co ja mam z tym zrobić ? Powinien przyjąć mnie ktoś na praktyki czy już nie mam szans wgl ? .. Proszę o jak najszybszą odpowiedź !! :/

 • Karolinaaa . 2015-03-23 15:51:34

  Witam . Mam 18 lat i jestem na przyuczeniu do zawodu jako fryzjer . W zeszłym roku w maju rzuciłam szkołe zawodową i przeszłam na przyuczenie . Czy przyuczenie trwa również trzy lata tak jakbym chodziła do szkoły .? Ile powinnam zarabiać jeśli jestem wykorzystywana i pracuje więcej godzin niż powinnam ? . Jeśli szefowa w ogóle nie zmieniła mi umowy na przyuczenie tylko nadal jestem zatrudniona tak jakbym chodziła do szkoły , to czy mogą być z tego jakieś konsekwencje ? . Pozdrawiam ;)

 • BDK 2015-01-18 06:21:56

  Do "lukasz 2012-12-07 07:05:39" w takim razie jesteś na praktycznej nauce zawodu baranie a nie przyuczeniu.

 • lukasz 2014-12-07 07:05:39

  ludzie ja jestem na przyuczeniu na stanowisku piekarz i trwa one 3lata i nie pierdolcie ze pare miesiecy a wyplata bez nadgodzin to 150zl

 • seba 2014-07-15 00:44:57

  Umowa sie mi skonczyla 30.06.2014 mialem 2 letnie praktyki gdy pracodawca mi kaze pracowac przez jeszcze jeden miesiac musze go przepracowac choc umowa wygasła? ://

 • Jan Piechocki fir 2014-06-25 19:51:01

  wy naprawdę jesteście tacy tempi ze zawodówki nie możecie skończyć ?? przuczenie twra 3-4 miesiace i masz egzamin we wrześniu i nie pierdolcie ! i dostajecie poł penci pracownika czyli 1000 zł

 • TOMEK 2014-06-10 22:49:06

  młodocianego do zawodu jest 3 Miesoce

 • niewazne 2014-01-20 15:10:51

  przyuczenie do zawodu moze trwac nawet do 3 lat nauki jako uczen lub uczennica !!!!

 • michal PDS 2014-01-03 22:05:44

  ja mam 18 LAT MAM przyuczenie do zawodu malarza ale po przyuczeniu mam wyksztalcenie podstawowe i zmienia mi place jak chce czy tak mozna prosze o odpowiedz

 • Marek 2013-07-05 11:33:41

  dzień dobry mam ukończone 16 lat ale nie skończyłem gimnazjum i czy mogę przystąpić do przyuczenia do zawodu ?? Proszę o szybką odpowiedź

 • Gosia 2013-06-05 20:52:10

  dzień dobry. mam 18 lat. chodze do szkoły zawodowej już 2 rok ale nadal jestem w 1 klasie. czy moge przystopic do przyurczenia zawodowego? w tego pracodawcy co pracuje??? może mnie zostawic na przyuczeniu?? czy nie musi? jak to wyglada?

 • Ollya 2013-03-23 18:05:17

  witam. Uczę się jako fryzjerka w szkole policealnej.chciałabym przyuczyć się do tego zawodu.czy jest taka możliwość i jakie bym musiała spełniać warunki. Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Marian 2012-09-02 16:42:01

  Uczeń ukończył Gimnazjum, otrzymał świadectwo bez ocen ( opisowe). Na podstawie opinii z Poradni psychologicznej nie został przyjęty do ZSZ Uczeń chce odbyć naukę zawodu na stanowisku ślusarza w zakładzie pracy, nie uczęszczając na zajęcia teoretyczne.Wiem ,że jest taka możliwość, ale nie mogę znaleść przepisów, które to regulują.Jakie warunki musi spełnić , aby mógł, taką praktykę odbywać w zakładzje , jako pracownik młodociany

 • bozenia1 2012-08-21 17:42:19

  Czy po przyuczeniu zawodowym trwającym 2 lata na podstawie umowy i pozytywnym zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną - będę osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku? Czy mogę rejestrować się w biurze pracy?

 • zaniepokojona 2012-07-19 17:26:42

  Mój chłopak od września będzie uszęszczał do szkoły zawodowej. Załatwił sobie praktyki i pracodawca kazał mu przyjść na miesiąc, teraz przez wakacje. Czy musi on chodzić tam tak długo? Czy dostanie za to zapłatę? Proszę o odpowiedź.

 • monika 2012-05-29 19:19:21

  Chcę iść na sprzedawce ile to trwa i co mi się należy

 • monika 2012-05-29 19:17:49

  witam kończę gimnazjum inie mogę dostac sizkoły bo nie mam praktyk czy mogła bym iść na przyuczeniev do zawodu??

 • Magdalena 2012-05-12 18:27:42

  mam skonczone 18lat i ide na przyuczenie do zawodu jako cukiernik, ile powinnam złotych zarabiac miesiecznie?

 • izus 2012-04-27 12:45:21

  Mam 18 lat. Idę na przyuczenie do zawodu jako fryzjerka ile trwa takie przyuczenie?

 • Tomik 2012-02-09 20:42:21

  Gdzie Załatwia Się Takie Przyuczenie ???

 • gacek 2012-02-02 12:42:10

  jastem bez zawodu ide na przuczenie jako piekasz ile to trwa i co mi sie nalerzy

 • papiez 2011-12-18 22:23:07

  To chyba mój pracodawca mię wykorzystuje i robi z kogoś głupka.

 • papiez 2011-12-18 22:21:51

  Witam:) To dlaczego ja muszę czekać jeszcze 1,5 roku na zakończenie przeuczenia to chyba coś nie jest fer prawda czekam na odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika