VAT 2014r. Vat od samochodów z kratką

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać zawieszone dotychczas przepisy dotyczące odliczania podatku VAT  od samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów.

Co do zasady przy nabyciu samochodów osobowych, jak również innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5t podatnik może odliczyć 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Od powyżej zasady będą pewne wyjątki - podatnik wykorzystujący wyłącznie do celów służbowych samochód spełniający opisane poniżej warunki może odliczyć 100% VAT naliczonego przy jego nabyciu oraz paliwa wykorzystywanego do jego napędu.

Pojazdy o których mowa, to samochody, w których liczba siedzeń wraz z miejscem dla kierowcy to:

  • 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
  • 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
  • 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Stwierdzenie wskazanych cech następuje na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Oprócz spełnienia powyższych warunków, samochód powinien również spełniać szereg dodatkowych warunków, m.in.

  • możliwość załadunku towarów przez tylne drzwi, tylną klapę lub drzwi boczne,
  • minimalna wysokość otworu ładunkowego,
  • minimalnej długości przestrzeni ładunkowej.

Zaznaczyć jednak należy, że możliwość odliczenia 100% podatku VAT będzie raczej sytuacją przejściową, bowiem Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem o pozwolenie na ograniczenie prawa do odliczania podatku  VAT i chwili obecnej oczekuje na zgodę Komisji.

 e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika