10 tys. zł za deputat węglowy

Sejm przegłosował 12 października 2017 r. ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu. Przewiduje ona, że emeryci i renciści górniczy oraz wdowy, wdowcy i sieroty z prawem do renty rodzinnej po takich osobach otrzymają świadczenie rekompensacyjne w kwocie 10.000 zł z tytułu utraconych praw do tzw. deputatów węglowych.

Jaką rekompensatę przewidziano?

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku, po uchwaleniu ustawy przez Senat i podpisaniu jej przez Prezydenta RP.

Porady prawne

Kto może dostać rekompensatę?

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach.

Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Deputat to element wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. 

Żeby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek. Informacje o szczegółach zostaną przekazane niezwłocznie po uchwaleniu ustawy przez Senat i podpisaniu jej przez Prezydenta RP. Formularze będzie można pobrać ze stron internetowych m.in. Ministerstwa Energii oraz spółek górniczych. Zostaną też opublikowane w prasie lokalnej i regionalnej.

Skąd potrzeba zmian?

Kwestia deputatów węglowych dla górniczych emerytów i rencistów wymaga uregulowania. Sytuacja górnictwa do 2015 roku, czyli do powołania Ministerstwa Energii systematycznie się pogarszała. Spółki węglowe walczyły o przetrwanie. Były obawy, że zabraknie pieniędzy na wypłaty, rosło zadłużenie. W tej sytuacji kopalnie dramatycznie szukały oszczędności. Od 1 stycznia 2012 r. przedsiębiorstwa górnicze zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego przewidzianego przepisami wewnątrzzakładowymi dla emerytów i rencistów. To doprowadziło do zróżnicowania uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy pracowali w kopalniach zlikwidowanych do 2007 roku dalej otrzymywali ekwiwalent z ZUS, a ci którzy pracowali w istniejących zakładach nie.

Deputat był elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem pewnego zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę - dlatego, w opinii Ministerstwa Energii, sprawa powinna być jak najszybciej uregulowana.

Projekt ustawy dostosowany jest do możliwości budżetu państwa. Zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych. Koszt wprowadzenia ustawy kształtowałby się na poziomie 2,35 mld złotych. Warto przypomnieć, że w pierwszym półroczu, tylko z samego VAT do budżetu państwa górnictwo wpłaciło ponad miliard złotych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krysia 2019-12-19 18:03:13

    dzień dobry,jeśli pobierałam i nadal pobieram rente rodzinna po zmarłym ojcu ,a deputat weglowy pobierałem do 2015 roku,ponieważ pożniej kopalnie wstrzymały wypłate tych deputatów czy dostane te 10 tys,.rekompresatę

  • grupa 2019-11-20 12:05:23

    Nie podpisalismy zgody , nie zlozylismy wniosku o rekompensate. Chcemy deputat wyplacany co rok z ZUS badz z kopalni. Szukamy kancelarii ktora poprowadzilaby sprawe.

  • PRG 2019-11-14 10:33:32

    szkoda tylko ze ustawodawca wykluczył wszystkich pracowników Spółek robót górniczych zostali wykastrowani z deputatu i nawet nie mają prawa sie o niego ubiegać to nasza zasrana Polska jednemu dac reszcie zabrać są ludzie gorszego sortu o których zapomniały wszystkie rządy

  • Karolina 2019-11-07 13:33:07

    Dzień dobry, jeżeli pobierałam rente rodzinna oraz deputat węglowy po ojcu do 2015 roku, mogę sie tez starac o rekompensatę?

  • Mario 2019-11-03 18:19:11

    Czy jest szansa, że oddając sprawę do sądu zostanie mi przywrócony ekwiwalent lub o wiele wyższa rekompensata?

  • stan 2019-10-24 13:45:45

    nie warto brać tych pieniędzy, są nam winni ekwiwalent wypłacany co miesiąc !


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika