UrzÄ…d Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumowaÅ‚ wyniki kontroli bezpieczeÅ„stwa placów zabaw. W ramach miÄ™dzynarodowej wspóÅ‚pracy sprawdzono łącznie 16 tys. obiektów. DecyzjÄ… organu nadzoru część z nich zostanie zlikwidowana.
Wizyta na placu zabaw powinna wiÄ…zać siÄ™ dla dziecka i jego opiekunów tylko i wyłącznie z przyjemnymi wspomnieniami. Warunkiem jest jednak odpowiednio zagospodarowane otoczenie oraz stan urzÄ…dzeÅ„, które siÄ™ na nim znajdujÄ…. Wymaga to staÅ‚ej dbaÅ‚oÅ›ci, konserwacji i nielekceważenia obowiÄ…zków przez nadzorujÄ…cych - administratorów, wÅ‚aÅ›cicieli oraz organy kontrolne.
DostrzegajÄ…c istniejÄ…ce zagrożenia, przedstawiciele oÅ›miu paÅ„stw: BuÅ‚garii, Danii, Estonii, Holandii, Norwegii, SÅ‚owacji, SÅ‚owenii oraz Polski, w ramach rocznego projektu wspóÅ‚finansowanego przez KomisjÄ™ EuropejskÄ…, przeprowadzili kompleksowÄ… kontrolÄ™ placów zabaw - łącznie 16 tys. obiektów.
NajwiÄ™cej, bo ponad 13 tys. placów skontrolowaÅ‚a Polska - inicjator przedsiÄ™wziÄ™cia. NieprawidÅ‚owoÅ›ci dotyczyÅ‚y tylko 14 proc. z nich. To dobry wynik, szczególnie w odniesieniu do uchybieÅ„ wykazanych przez innych uczestników projektu. W BuÅ‚garii na 5816 urzÄ…dzeÅ„ aż 4000 byÅ‚o niezgodnych z wymaganiami. W Estonii Å›rednio co piÄ…ty skontrolowany plac nie speÅ‚niaÅ‚ wymagaÅ„ bezpieczeÅ„stwa, natomiast na SÅ‚owacji nieprawidÅ‚owoÅ›ci wykryto na 60 proc. placów zabaw.
W Polsce sprawność technicznÄ… oraz ogólny stan infrastruktury analizowaÅ‚ GÅ‚ówny UrzÄ…d Nadzoru Budowlanego. PrzedsiÄ™biorców odpowiadajÄ…cych za bezpieczeÅ„stwo urzÄ…dzeÅ„ przeznaczonych do instalacji - producentów, importerów i hurtowników - skontrolowaÅ‚a natomiast Inspekcja Handlowa.
Do najczÄ™stszych uchybieÅ„ wÅ›ród producentów sprzÄ™tu należy niedostarczanie odbiorcom wymaganej dokumentacji - instrukcji obsÅ‚ugi, konserwacji i montażu. Nie sÄ… oni czÄ™sto w stanie udowodnić, że urzÄ…dzenie przez nich wyprodukowane jest zgodne z obowiÄ…zujÄ…cymi normami. Swoich obowiÄ…zków nie znajÄ… również administratorzy, m.in. nie majÄ… Å›wiadomoÅ›ci, że zgodnie z prawem budowlanym raz na 5 lat konieczne jest przeprowadzenie gruntownej kontroli.
Rutynowe badania powinny natomiast odbywać się co najmniej raz na tydzień.
Efektem przeprowadzonej akcji w Polsce jest m.in. nakaz rozbiórki 23 obiektów oraz caÅ‚kowita likwidacja 15 placów zabaw. Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego wydali prawie 650 zaleceÅ„ dla zarzÄ…dzajÄ…cych miejscami zabaw, m.in. w zwiÄ…zku z uszkodzeniami sprzÄ™tów, ich niedostatecznÄ… stabilnoÅ›ciÄ…, zaniedbaniami w zakresie konserwacji czy uszkodzeniami stwarzajÄ…cymi ryzyko zranienia.
Uczestnicy projektu opracowali ponadto przewodnik dla administratorów i wÅ‚aÅ›cicieli, którzy sÄ… odpowiedzialni za stan placów. DowiedzÄ… siÄ™ oni z niego np. na czym powinny polegać kontrole i jak czÄ™sto majÄ… być przeprowadzane, jakie sÄ… najczÄ™stsze problemy i jak ich uniknąć. Przewodnik dotyka kwestii podstawowych wymagaÅ„ i norm, dziÄ™ki których znajomoÅ›ci i realizowaniu przez zarzÄ…dzajÄ…cych, dzieci i ich opiekunowie bÄ™dÄ… mogli czuć siÄ™ bezpiecznie. Dla inspektorów przygotowano podrÄ™cznik dotyczÄ…cy przeprowadzania kontroli. Publikacja ta zawiera listÄ™ kluczowych kryteriów, na które powinni zwracać uwagÄ™ przeprowadzajÄ…c kontrolÄ™ sprzÄ™tu znajdujÄ…cego siÄ™ na placach zabaw. Dokument pozwoli na precyzyjne okreÅ›lenie nieprawidÅ‚owoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cych na danym placu zabaw.
W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka zwiÄ…zanego z korzystaniem z placu zabaw, należy niezwÅ‚ocznie powiadomić o wszelkich nieprawidÅ‚owoÅ›ciach wÅ‚aÅ›ciciela lub zarzÄ…dcÄ™ terenu - spóÅ‚dzielniÄ™ mieszkaniowÄ…, wspólnotÄ™, dozorcÄ™ lub administratora budynku i egzekwować wypeÅ‚nienie tego obowiÄ…zku. JeÅ›li tÄ… drogÄ… nie uda siÄ™ rozwiÄ…zać problemu, skontaktujmy siÄ™ z organami nadzoru budowlanego, majÄ…cymi siedziby w każdym mieÅ›cie powiatowym, które mogÄ… m.in. nakazać rozbiórkÄ™ sprzÄ™tu, a nawet likwidacjÄ™ placu zabaw.
Za kontrole sprzÄ™tu przeznaczonego do sprzedaży, zanim jeszcze pojawi siÄ™ on na placu zabaw, odpowiedzialne sÄ… wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej. Na podstawie przekazanych przez IH materiaÅ‚ów Prezes UOKiK, w drodze postÄ™powania administracyjnego, może zażądać od przedsiÄ™biorcy: wÅ‚aÅ›ciwego oznakowania produktu, poinformowania konsumentów o zagrożeniach lub wycofania urzÄ…dzeÅ„ z rynku.
Może również naÅ‚ożyć na przedsiÄ™biorcÄ™ karÄ™ pieniężnÄ… do 100 tys. zÅ‚ za wprowadzanie na rynek produktów niespeÅ‚niajÄ…cych wymagaÅ„ bezpieczeÅ„stwa.
UOKiK przypomina, że oprócz nadzoru wÅ‚aÅ›ciwych organów, niezastÄ…piona jest opieka rodziców i opiekunów - to podstawa bezpieczeÅ„stwa dzieci. Warto, jeszcze przed zabawÄ…, ocenić stabilność urzÄ…dzenia oraz umocowanie wszystkich elementów, sprawdzić czy nie sÄ… one zardzewiaÅ‚e. Może zapobiec to negatywnym konsekwencjom beztroskiej zabawy. UrzÄ…d zachÄ™ca do zapoznania siÄ™ z ulotkÄ… Baw siÄ™ bezpiecznie na placu zabaw.
Pliki do pobrania:
Poradnik dla administratorów i wÅ‚aÅ›cicieli
Ulotka - Baw siÄ™ bezpiecznie na placu zabaw
Informacja dotyczÄ…ca kontroli placów zabaw prowadzonych przez InspekcjÄ™ HandlowÄ…
ŹródÅ‚o: www.uokik.gov.pl