Europejska debata na temat strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego otwarta
30 września 2008 r. w Sztokholmie uroczyście zainaugurowano debatę na temat startegii dla regionu Morza Bałtyckiego. Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, oraz Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji otworzyli konferencję z udziałem przedstawicieli państw członkowskich, organizacji pozarządowych, władz lokalnych i instytucji finansowych, której celem ma być opracowanie podstaw dla silniejszej i lepiej skoordynowanej polityki dla Morza Bałtyckiego.
Ogłoszenie strategii UE dla Morza Bałtyckiego planowane jest na pierwsze półrocze przyszłego roku. Dokument ten ma się koncentrować się na czterech głównych celach:
poprawie stanu środowiska regionu Morza Bałtyckiego. Wśród priorytetów znajdzie się ochrona bogatej bioróżnorodności i opracowanie sposobów zapobiegania zagrożeniom.
wspieraniu rozwoju regionu Morza Bałtyckiego i dążenie do stworzenia bardziej prosperującego regionu przez działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego: promowanie innowacji MŚP, pomoc dla regionu w celu pełnego wdrożenia prawodawstwa UE, w szczególności zasad jednolitego rynku.
zwiększeniu dostępności i atrakcyjności regionu dla mieszkańców, dla osób tam pracujących i dla turystów. Rozwijana ma być sieć dróg transportowych, a bezpieczeństwo energetyczne ma się poprawić dzięki połączonym sieciom energetycznym i rurociągom gazowym.
zapewnieniu większego bezpieczeństwa w regionie, na przykład poprzez wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w ramach EUROPOLu (Europejskiego Urzędu Policji).
Strategia ma również na celu zwrócenie uwagi na stworzenie wyraźniejszej tożsamości regionu Morza Bałtyckiego, tak jak ma to miejsce w przypadku Morza Śródziemnego. Ponadto strategia będzie praktycznym sposobem współpracy z Rosją, jedynym nienależącym do UE krajem graniczącym z Morzem Bałtyckim. Pozostałe kraje regionu, nienależące do UE wyraziły swoje zainteresowanie opracowywaną strategią.
Od rozszerzenia w 2004 r. osiem z dziewięciu krajów Morza Bałtyckiego jest członkami Unii Europejskiej (Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska).
Biorąc pod uwagę liczbę programów UE już działających w regionie Morza Bałtyckiego, istnieje potrzeba zagwarantowania lepszej ich koordynacji. Tylko w ramach programów polityki spójności Unia, w latach 2007-2013, zainwestuje w regionie 55 mld EUR.
W grudniu 2007 r. państwa członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie do czerwca 2009 r. „Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego".
Proces konsultacji rozpoczęty podczas sztokholmskiej konferencji zakończy się w czerwcu 2009 r. przedłożeniem wniosku w sprawie strategii UE w formie komunikatu Komisji. Do komunikatu dołączony będzie plan działania, określający najważniejsze zaangażowane strony, instrumenty finansowe, które należy zastosować w celu realizacji tego planu, oraz jego ramy czasowe. Przyjęcie strategii przez państwa członkowskie będzie jednym z priorytetów prezydencji szwedzkiej w drugiej połowie 2009 r.
Kolejne konferencje/debaty w sprawie regionu Morza Bałtyckiego odbędą się w Gdańsku (13 listopada), Kopenhadze (1-2 grudnia), Helsinkach (9 grudnia) i Rostocku (5-6 lutego 2009 r.).
Więcej informacji o strategii można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/regional_policy/cooperation/baltic
Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?