Europejska debata na temat strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego otwarta

30 września 2008 r. w Sztokholmie uroczyście zainaugurowano debatę na temat startegii dla regionu Morza Bałtyckiego. Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, oraz Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji otworzyli konferencję z udziałem przedstawicieli państw członkowskich, organizacji pozarządowych, władz lokalnych i instytucji finansowych, której celem ma być opracowanie podstaw dla silniejszej i lepiej skoordynowanej polityki dla Morza Bałtyckiego.

Ogłoszenie strategii UE dla Morza Bałtyckiego planowane jest na pierwsze półrocze przyszłego roku. Dokument ten ma się koncentrować się na czterech głównych celach:

  • poprawie stanu środowiska regionu Morza Bałtyckiego. Wśród priorytetów znajdzie się ochrona bogatej bioróżnorodności i opracowanie sposobów zapobiegania zagrożeniom.

  • wspieraniu rozwoju regionu Morza Bałtyckiego i dążenie do stworzenia bardziej prosperującego regionu przez działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego: promowanie innowacji MŚP, pomoc dla regionu w celu pełnego wdrożenia prawodawstwa UE, w szczególności zasad jednolitego rynku.

  • zwiększeniu dostępności i atrakcyjności regionu dla mieszkańców, dla osób tam pracujących i dla turystów. Rozwijana ma być sieć dróg transportowych, a bezpieczeństwo energetyczne ma się poprawić dzięki połączonym sieciom energetycznym i rurociągom gazowym.

  • zapewnieniu większego bezpieczeństwa w regionie, na przykład poprzez wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w ramach EUROPOLu (Europejskiego Urzędu Policji).

Strategia ma również na celu zwrócenie uwagi na stworzenie wyraźniejszej tożsamości regionu Morza Bałtyckiego, tak jak ma to miejsce w przypadku Morza Śródziemnego. Ponadto strategia będzie praktycznym sposobem współpracy z Rosją, jedynym nienależącym do UE krajem graniczącym z Morzem Bałtyckim. Pozostałe kraje regionu, nienależące do UE wyraziły swoje zainteresowanie opracowywaną strategią.

Od rozszerzenia w 2004 r. osiem z dziewięciu krajów Morza Bałtyckiego jest członkami Unii Europejskiej (Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska).

Morze Bałtyckie stało się niemal wewnętrznym morzem Unii. Kraje te mają wspólne dziedzictwo kulturowe oraz prawodawstwo. Stoją również przed wspólnymi wyzwaniami, którym muszą sprostać. Wśród krajów Morza Bałtyckiego należących do Unii istnieją duże różnice w rozwoju gospodarczym. Region ten reprezentuje 23% populacji UE (106 mln mieszkańców), natomiast łączny PKB wynosi 16%. Region Morza Bałtyckiego stoi również przed poważnymi wyzwaniami, obejmującymi zmiany demograficzne, wzrost przestępczości zorganizowanej, zanieczyszczenie (wypadki zbiornikowców z ropą, nawozy rolnicze, ścieki z kanalizacji miejskich). Życie morskie w Morzu Bałtyckim zanika, co może spowodować załamanie się całego ekosystemu czego przyczyną jest niedostatek tlenu. W sprawie Morza Bałtyckiego przeprowadzono wiele badań i stworzono liczne plany działania, jednak niewiele z nich dotyczy całego regionu i wszystkich obszarów polityki wpływających na jego przyszły rozwój.

Biorąc pod uwagę liczbę programów UE już działających w regionie Morza Bałtyckiego, istnieje potrzeba zagwarantowania lepszej ich koordynacji. Tylko w ramach programów polityki spójności Unia, w latach 2007-2013, zainwestuje w regionie 55 mld EUR.

W grudniu 2007 r. państwa członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie do czerwca 2009 r. „Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego".

Proces konsultacji rozpoczęty podczas sztokholmskiej konferencji zakończy się w czerwcu 2009 r. przedłożeniem wniosku w sprawie strategii UE w formie komunikatu Komisji. Do komunikatu dołączony będzie plan działania, określający najważniejsze zaangażowane strony, instrumenty finansowe, które należy zastosować w celu realizacji tego planu, oraz jego ramy czasowe. Przyjęcie strategii przez państwa członkowskie będzie jednym z priorytetów prezydencji szwedzkiej w drugiej połowie 2009 r.

Kolejne konferencje/debaty w sprawie regionu Morza Bałtyckiego odbędą się w Gdańsku (13 listopada), Kopenhadze (1-2 grudnia), Helsinkach (9 grudnia) i Rostocku (5-6 lutego 2009 r.).

Więcej informacji o strategii można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/regional_policy/cooperation/baltic 

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika