Działalność gospodarcza

Fair Play w przedsiębiorstwach

- Cieszy mnie, że tak wielu przedsiębiorców kieruje się w biznesie zasadami uczciwości i rzetelności - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podczas uroczystości wręczania statuetek Laureatom XI edycji Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" 2008. Gala konkursu odbyła się 5 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wiceminister Bogdan zwrócił uwagę na bariery administracyjne i skomplikowane procedury prawne z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy - Dla Ministerstwa Gospodarki priorytetem jest stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej i udzielanie wsparcia w obszarach, w których jest to możliwe - podkreślił wiceminister.

W opinii wiceministra Dariusza Bogdana Laureaci Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" przyczyniają się nie tylko do wzrostu gospodarczego kraju, ale przede wszystkim kształtują pozytywny wizerunek Polski na świecie. - Dzięki temu umacniamy pozycję naszych firm na europejskim i światowym rynku - zauważył.

Do tegorocznej edycji Programu zgłosiło się 798 firm z całej Polski. Dwustopniową weryfikację przeszło 753 firm i decyzją Kapituły Programu, uzyskały one tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play" 2008. Najwięcej Laureatów XI edycji konkursu pochodzi z województw: śląskiego (127 firm), wielkopolskiego (110 firm) i łódzkiego (77 firm).

Spośród nagrodzonych Złote Certyfikaty otrzymały 92 przedsiębiorstwa (otrzymują je firmy, które przez 3 kolejne lata uzyskały tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play"), 103 firmy nagrodzono Złotymi Statuetkami (tytuł przez kolejne 5 lat), 34 przedsiębiorstwa otrzymały Złote Laury (tytuł przez kolejne 8 lat), 47 firm - Brązowe Laury (tytuł przez kolejne 6 lat), 53 firmy - Srebrne Laury (tytuł przez kolejne 7 lat). W tym roku aż 7 firmom wręczono Platynowe Laury. Otrzymały je przedsiębiorstwa, uczestniczące w programie niemal od samego początku, tj. od 1998 r.

W gali obok wiceministra Dariusza Bogdana udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski.

 

Program "Przedsiębiorstwo Fair Play" realizowany jest od 1998 r. przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jego I edycja była skierowana do MSP. Rok później program "Przedsiębiorstwo Fair Play" przyjął formułę otwartą dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od liczby zatrudnionych.

Celem programu jest promocja etyki w działalności gospodarczej, rozumianej jako zespół norm postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z kontrahentami, klientami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością lokalną, władzą lokalną i państwową. Wspiera on też rozwój firm promując przedsiębiorstwa solidne i uczciwe, działające zgodnie z prawem i zasadami etyki.  

Źródło: www.mg.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.11.2017

  Jak odzyskać nadpłaty za usługi telekomunikacyjne?

  UOKiK sprawdził, jak czterej najwięksi operatorzy rozliczają nadpłaty po zakończeniu umowy. Zdaniem urzędu, operatorzy powinni informować o wysokości nadpłaty i możliwości jej zwrotu. UOKiK (...)

 • 8.8.2018

  Skorzystaj z Regionalnego Systemu Ostrzegania

  Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, (...)

 • 26.7.2017

  Wsparcie na bardziej praktyczne kształcenie zawodowe

  Celem projektu jest przetestowanie 5 modeli kształcenia praktycznego w miejscu pracy i opracowanie rozwiązania, które będzie promowane jako rekomendowane do wdrożenia w innych regionach. Kluczowym (...)

 • 21.9.2018

  Zatory płatnicze do likwidacji

  Krótsze terminy płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty – to główne zmiany (...)

 • 27.11.2017

  Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

  Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz (...)