Fair Play w przedsiębiorstwach
- Cieszy mnie, że tak wielu przedsiębiorców kieruje się w biznesie zasadami uczciwości i rzetelności - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podczas uroczystości wręczania statuetek Laureatom XI edycji Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" 2008. Gala konkursu odbyła się 5 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wiceminister Bogdan zwrócił uwagę na bariery administracyjne i skomplikowane procedury prawne z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy - Dla Ministerstwa Gospodarki priorytetem jest stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej i udzielanie wsparcia w obszarach, w których jest to możliwe - podkreślił wiceminister.
W opinii wiceministra Dariusza Bogdana Laureaci Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" przyczyniają się nie tylko do wzrostu gospodarczego kraju, ale przede wszystkim kształtują pozytywny wizerunek Polski na świecie. - Dzięki temu umacniamy pozycję naszych firm na europejskim i światowym rynku - zauważył.
Do tegorocznej edycji Programu zgłosiło się 798 firm z całej Polski. Dwustopniową weryfikację przeszło 753 firm i decyzją Kapituły Programu, uzyskały one tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play" 2008. Najwięcej Laureatów XI edycji konkursu pochodzi z województw: śląskiego (127 firm), wielkopolskiego (110 firm) i łódzkiego (77 firm).
Spośród nagrodzonych Złote Certyfikaty otrzymały 92 przedsiębiorstwa (otrzymują je firmy, które przez 3 kolejne lata uzyskały tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play"), 103 firmy nagrodzono Złotymi Statuetkami (tytuł przez kolejne 5 lat), 34 przedsiębiorstwa otrzymały Złote Laury (tytuł przez kolejne 8 lat), 47 firm - Brązowe Laury (tytuł przez kolejne 6 lat), 53 firmy - Srebrne Laury (tytuł przez kolejne 7 lat). W tym roku aż 7 firmom wręczono Platynowe Laury. Otrzymały je przedsiębiorstwa, uczestniczące w programie niemal od samego początku, tj. od 1998 r.
W gali obok wiceministra Dariusza Bogdana udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski.
Program "Przedsiębiorstwo Fair Play" realizowany jest od 1998 r. przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jego I edycja była skierowana do MSP. Rok później program "Przedsiębiorstwo Fair Play" przyjął formułę otwartą dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od liczby zatrudnionych.
Celem programu jest promocja etyki w działalności gospodarczej, rozumianej jako zespół norm postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z kontrahentami, klientami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością lokalną, władzą lokalną i państwową. Wspiera on też rozwój firm promując przedsiębiorstwa solidne i uczciwe, działające zgodnie z prawem i zasadami etyki.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?