MG będzie poprawiać efektywność energetyczną
Podwyższenie sprawności wytwarzania, ograniczenie strat w przesyle i dystrybucji oraz zmniejszenie zużycia energii to główne cele projektu ustawy o efektywności energetycznej, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Dokument określający ramy prawne działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej MG skierowało 29 maja br. do konsultacji międzyresortowych.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, narodowy cel wzrostu efektywności energetycznej na kolejnych 9 lat.
W myśl przepisów wiodącą rolę w oszczędnym gospodarowaniu energią odgrywać będzie administracja publiczna. Poszczególne urzędy i instytucje zobowiązane zostaną do zaoszczędzenia w ciągu roku nie mniej niż 1 procenta średniego zużycia energii. O podejmowanych działaniach i osiąganych efektach będą informować na swoich stronach internetowych.
Ustawa wprowadzi także mechanizmy wsparcia. Będzie to m.in. system tzw. białych certyfikatów, potwierdzających przeprowadzenie przedsięwzięć proefektywnościowych skutkujących określoną ilością zaoszczędzonej energii.
Zgodnie z ustawą opracowany zostanie szczegółowy katalog przedsięwzięć prooszczędnościowych, za które będą przyznawane świadectwa efektywności energetycznej. Do wydawania tych świadectw oraz ich umarzania zostanie upoważniony Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wynikające z nich prawa majątkowe będą zbywalne i będą podlegały obrotowi na towarowej giełdzie energii.
Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło lub paliwa gazowe będą miały obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE określonej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. Wielkość tego obowiązku zostanie określona w drodze rozporządzenia. Świadectwa efektywności energetycznej będzie można uzyskać tylko za przedsięwzięcia, które charakteryzują się najwyższą efektywnością ekonomiczną.
W opinii ekspertów MG wejście w życie ustawy o efektywności energetycznej będzie zachętą nie tylko do oszczędzania energii, ale także do tworzenia nowych podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie najwyższych standardów efektywności energetycznej.
Projekt ustawy o efektywności energetycznej implementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Stanowi także realizację, przyjętego przez Radę Europejską 9 marca 2007 r., celu określanego jako 20-procentowe obniżenie zużycia energii w UE do 2020 r. w stosunku do przewidywanego zużycia.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?