Nielegalne papierosy i alkohol

Prawie 87 500 litrów czystego spirytusu i prawie 29 milionów sztuk papierosów zabezpieczyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w całej Polsce w pierwszym półroczu 2008 roku. Z szacunków funkcjonariuszy biura kryminalnego KGP wynika, że przestępcy narazili Skarb Państwa na straty rzędu około 12,5 miliona złotych.

Policjanci komend wojewódzkich i miejskich zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej stykają się z różnymi przejawami łamania prawa. Są to między innymi oszustwa bankowe, wyłudzenia majątkowe i kredytowe, kradzieże tożsamości bankowych, skimmingiem, przestępczością przeciwko prawom autorskim, własności przemysłowej, a także przestępczość akcyzowa. Z danych funkcjonariuszy biura kryminalnego KGP wynika, że w pierwszym półroczu tego roku policjanci pionów "PG" w całej Polsce zabezpieczyli prawie 87 500 litrów czystego spirytusu. W tej liczbie oprócz przemyconego alkoholu znajduje się także podrobiona wódka, czyli taka, do produkcji której posłużyły rozpuszczalniki spirytusowe czy podpałki do grilla. Taki alkohol może być trucizną, a jego spożywanie może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć. Dlatego policyjni specjaliści z zakresu zwalczania przestępczości gospodarczej zwracają uwagę na to, żeby alkohol kupować tylko w sprawdzonych sklepach, a nie na bazarach i targowiskach, gdzie kupujący nie ma pewności, że to co kupuje na pewno jest alkoholem etylowym.

Porady prawne

Od stycznia do czerwca tego roku funkcjonariusze pionu "PG" zabezpieczyli także prawie 29 milionów sztuk papierosów, czyli około 1 450 000 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Z szacunków policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą w biurze kryminalnym KGP wynika, że przestępcy zajmujący się nielegalnym obrotem papierosami i alkoholem narazili Skarb Państwa na straty około 12,5 miliona złotych. 

Źródło: www.policja.pl / KGP, 10 sierpnia 2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika