NIK i UOKiK będą wspólnie przeciwdziałać zmowom cenowym

O współpracy w celu zwiększenia skuteczności w ujawnianiu i zapobieganiu wszelkich nieprawidłowości w przetargach publicznych z prezes UOKiK Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel rozmawiał Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim zaprezentowanie kompetencji obu instytucji i zaproponowanie możliwych form współpracy miedzy UOKiK i NIK.

W rozmowie strony uzgodniły podjęcie współpracy w dziedzinie wymiany informacji, szkolenia oraz wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych adresowanych do uczestników systemu zamówień publicznych.

NIK wykorzysta analizy UOKiK do zidentyfikowania obszarów, które powinny być obiektem szczególnej uwagi kontrolerów Izby ze względu na ryzyko występowania ewentualnych naruszeń prawa ochrony konkurencji, w tym zmów cenowych skutkujących zawyżeniem kosztów realizowanych inwestycji. Ponadto prezes NIK zaproponował, aby w uzasadnionych przypadkach urząd wskazywał potrzebę przeprowadzeni kontroli doraźnych przez izbę - zwłaszcza tam, gdzie mogą wystąpić np. zmowy przetargowe.

Porady prawne

Współpraca obu instytucji będzie prowadzona również na poziomie Delegatur. Prezes izby zaproponował powołanie zespołu roboczego, w skład którego weszliby m.in. przedstawiciele NIK i UOKiK. Efektem prac zespołu miałoby stać się przygotowanie zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie systemu zamówień publicznych.

http://www.nik.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Matylda 2016-02-04 19:25:59

    Najwyższa pora. Powinni zainteresować się również OWU firm ubezpieczeniowych. Po przeanalizowaniu OWU Mienia od wszystkich ryzyk Compensy T.U. zdałam sobie sprawę, że nie jestem ubezpieczona od żadnego ryzyka. Co więcej przejrzałam OWU innych firm ubezpieczeniowych i okazało się że w większości przypadków sytuacja wygląda niemal identycznie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika