O dźwiganiu na międzynarodowym seminarium

Przedstawiciele 20 europejskich inspekcji pracy podsumowali na międzynarodowym seminarium 21 i 22 kwietnia we Wrocławiu dwuletnią kampanię informacyjno-kontrolną, służącą eliminowaniu i ograniczaniu zagrożeń w pracy związanych z ręcznym przemieszczaniem ciężarów. Organizatorem seminarium była Państwowa Inspekcja Pracy, która decyzją Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy koordynowała kampanię w 2008 roku.

W seminarium, które miało miejsce w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy wzięli udział goście z kraju i zagranicy, przedstawiciele polskiego Parlamentu, władzy państwowej i samorządowej, związków zawodowych i organizacji pracodawców, świata nauki, a także wybitni praktycy.

Porady prawne

Otwarcia seminarium dokonał główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając, który przywitał wszystkich gości. W uroczystości uczestniczyli Bożena Borys-Szopa - doradca prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, prof. Danuta Koradecka - dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Rudolf Hahn - główny inspektor pracy Czech, Antonio Cammarota i Andrew Murray - przedstawiciele Komisji Europejskiej, Tim Tregenza - z Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Bilbao. W seminarium wzięli udział przedstawiciele inspekcji pracy z 20 państw europejskich: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Tadeusz Jan Zając podkreślił, że polska inspekcja pracy była pierwszą instytucją reprezentującą nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej, której Komitet Wyższych Inspektorów Pracy powierzył planowanie i nadzór nad realizacją ogólnoeuropejskiej kampanii 30 uczestniczących w niej państw. Ich działania w 2008 roku skupiły się na handlu detalicznym i budownictwie. Sukcesem kampanii stało się, zdaniem szefa polskiej inspekcji pracy, uświadomienie jej adresatom problemu zagrożeń związanych z nadmiernym bądź niewłaściwym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Z przekonaniem stwierdził, że „znajdzie to przełożenie na ograniczenie liczby chorób zawodowych i wypadków przy pracy, co z kolei jest priorytetem strategii unijnej w dziedzinie ochrony pracy na najbliższe lata i nadrzędnym celem misji realizowanej przez urzędy inspekcji pracy państw Unii Europejskiej".

Tadeusz Jan Zając zwrócił uwagę na fakt, że spotkanie przypada w szczególnym okresie dla polskiej inspekcji pracy - w roku jej 90.lecia oraz wyraził nadzieję, że seminarium, jako niezwykle ważne forum wymiany doświadczeń, myśli i poglądów, wniesie trwały wkład w proces doskonalenia form i metod przeciwdziałania schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego - jednemu z najpoważniejszych problemów z zakresu ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy.

W imieniu Prezydenta RP, głos zabrała, odczytując list adresowany do uczestników seminarium, Bożena Borys-Szopa. Życząc owocnej i twórczej debaty Lech Kaczyński wyraził w swoim liście przekonanie, że płynące z kampanii poświęconej ręcznemu przemieszczaniu ciężarów w środowisku pracy wnioski znajdą praktyczne zastosowanie i przyczynią się do skuteczniejszego przeciwdziałania występujących w tym zakresie nieprawidłowości.

Główny Inspektor Pracy Czech, które sprawują obecnie prezydencję Unii Europejskiej, Rudolf Hahn podkreślił, że współdziałanie w ramach kampanii wszystkich państw europejskich jest nie do przecenienia. Omówił efekty działań czeskich inspektorów pracy, którzy nałożyli na pracodawców dopuszczających się uchybień związanych z przemieszczaniem ciężarów kary pieniężne w ogólnej kwocie około 3 milionów koron. Zapewnił, że w przyszłości inspektorzy pracy w Czechach będą korzystali z dorobku kampanii, idąc w kierunku większego uświadamiania problematyki ręcznego przemieszczania ciężarów w pracy.

Przedstawiciel SLIC, Andrew Murraya, szef sekretariatu Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy przypomniał, że komitet został utworzony, aby także wydawać opinie związane z egzekwowaniem przepisów dotyczących zawodowego bezpieczeństwa i zdrowia, efektywnego wdrażania prawa wspólnotowego. Kampanie europejskie inicjowane przez Komitet Wyższych Inspektorów Pracy są podstawowymi narzędziami realizacji tych celów. Sekretarz SLIC omówił genezę kampanii „Ręczne przemieszczanie ciężarów". Zauważył, że jej podstawowymi cechami była współpraca i zaangażowanie europejskich inspektoratów pracy. Wyraził przekonanie, że ta wspólnotowa inicjatywa oparta na określonych założeniach, pakietach szkoleniowych pozwoliła skupić się na m. in. ocenie ryzyka zawodowego związanego z ręcznym przemieszczaniem ciężarów w pracy. Nie doprowadziła ona do zupełnej eliminacji tego typu zagrożeń, dlatego działania te należy kontynuować, angażując w nie również partnerów społecznych, instytuty zawodowe, pracodawców.

W przerwach programu seminarium jego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę przedstawiającą dobre praktyki związane z przemieszczaniem ciężarów w pracy w różnych państwach biorących udział w kampanii. Cieszyła się ona również zainteresowaniem mediów. Na zdjęciu: nagranie rozmowy z Andrew Murrayem.

Pierwszego dnia seminarium wygłoszono kilka referatów, wśród których Tim Tregenza, przedstawiciel Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Bilbao, omówił inicjatywy w zakresie prewencji obciążeń mięśniowo-szkieletowych, zaś Antonio Cammarota z Komisji Europejskiej przybliżył planowane inicjatywy legislacyjne Komisji Europejskiej w zakresie prewencji schorzeń mięśniowo-szkieletowych. Raport z realizacji III fazy europejskiej kampanii „Ręczne przemieszczanie ciężarów" zaprezentował Paweł Rozowski z Państwowej Inspekcji Pracy.

W dwóch grupach roboczych odbyły się równoległe sesje panelowe. Przedstawiciele europejskich inspekcji pracy oraz partnerzy społeczni przedstawili swoje doświadczenia oraz dobre praktyki związane z realizacją kampanii w budownictwie i handlu detalicznym.

Oceniając pozytywnie efekty dwuletniej kampanii „Ręczne przemieszczanie ciężarów" 2007- 2008 i jej koordynację, uczestnicy seminarium położyli w swoich wystąpieniach nacisk na rolę szkoleń nie tylko wśród pracowników i pracodawców, ale też samych inspektorów pracy. Uznali również za niezbędną dalszą współpracę na poziomie europejskim związaną z wymianą doświadczeń i popularyzowaniem dobrych praktyk. Stwierdzili ponadto, że mimo zakończenia kampanii związanej z ręcznym przemieszczeniem ciężarów należy kontynuować działania inspektorów w tym zakresie w ramach kontroli i nadzoru nad warunkami pracy, ale również rozwijać prewencję, posługując się przy tym wszelkimi dostępnymi narzędziami. 

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika