Premier otworzył 14 szczyt klimatyczny ONZ w Poznaniu
- Wszyscy dźwigamy na sobie odpowiedzialność za klimat, za środowisko naturalne - mówił premier Donald Tusk podczas ceremonii otwarcia 14 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 14) w Poznaniu.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zadeklarował w Poznaniu, że Polska będzie odpowiedzialnym partnerem w realizacji celów ekologicznych pakietu klimatyczno-energetycznego. Jednocześnie szef polskiego rządu zwrócił uwagę na uzależnienie polskiej gospodarki od węgla i zastrzegł, że polski rząd będzie chronił jej interesów. - Polska jest gotowa do przyjęcia na siebie zobowiązania jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020 - mówił premier na konferencji prasowej. Premier przypomniał, że Polska jest jednym z rekordzistów w skali światowej, jeśli chodzi o 30 proc. redukcję CO2 w latach 1988 - 2007 r.
- Wszystkie kraje świata powinny brać odpowiedzialność za ochronę klimatu w wymiarze globalnym - powiedział premier Donald Tusk i dodał, że Polacy podzielają troskę narodów związaną z niepokojącymi tendencjami dotyczącymi zmian klimatu i konsekwencjami dla całej ludzkości. Zdaniem premiera w sprawie ochrony klimatu trzeba przyjąć dwie zasady. Pierwszą jest synergia między wzrostem gospodarczym, a postępem w ochronie klimatu, drugą zaś jest integracja ambicji społecznych z wyzwaniami, które stawia ochrona klimatu.
Wizytę w Poznaniu szef polskiego rządu rozpoczął od spotkania z premierem Danii A.F. Rasmussenem. Spotkanie dotyczyło m.in. zmian klimatycznych, pakietu energetyczno-klimatycznego UE, Traktatu Lizbońskiego oraz globalnego kryzysu finansowego. Następnie szef polskiego rządu zwiedził wystawę „Technologie dla ochrony klimatu", która prezentuje najważniejsze i najbardziej spektakularne przykłady urządzeń, instalacji czy całych technologii przyjaznych klimatowi.
Szczyt klimatyczny ONZ w Poznaniu będzie trwał dwa tygodnie. Uczestnicy mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu i wyznaczyć zadania na rok 2009.
Pliki do pobrania:
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?