Forum Ekonomiczne w Krynicy

Premier otworzył Forum Ekonomiczne 

Premier Donald Tusk wziął udział w otwarciu XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W trakcie uroczystości szef rządu zapewnił, że kraje Europy Środkowej mogą być równorzędnymi partnerami dla największych potęg gospodarczych świata. Tegoroczne forum przebiega pod hasłem Europejskie dylematy. Europa Środkowa - partner, czy statysta?

Donald Tusk zaznaczył, że najważniejszym elementem budowy relacji gospodarczych z innymi krajami jest potencjał, który powinien być budowany dzięki stworzeniu odpowiednich warunków dla rozwoju wolnej i innowacyjnej gospodarki. Zdaniem premiera takie możliwości tworzy jedynie społeczeństwo obywatelskie - Warunkiem rozwoju jest również dialog i zdrowa konkurencja, a nie dążenie do konfrontacji - podkreślił. Jak zaznaczył, przyjazny klimat dla rozwoju polskiej gospodarki tworzy przyjęty przez rząd wstępny projekt ustawy budżetowej.

Według szefa rządu istotna jest również mądra polityka zagraniczna, ukierunkowana na budowanie zaufania międzynarodowego. - W takich relacjach dialog jest najważniejszy - powiedział premier.

***

XVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy przebiega pod hasłem "Europejskie dylematy. Europa Środkowa - partner, czy statysta?" W spotkaniu uczestniczy blisko 2 tys. gości reprezentujących ok. 60 krajów Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki, a wśród nich wysocy rangą politycy, delegacje rządowo-parlamentarne, eksperci, szefowie instytucji centralnych, biznesmeni, organizacje gospodarcze i pozarządowe. Obrady Forum relacjonować będzie ok. 400 dziennikarzy.
Organizatorem Forum jest Instytut Wschodni. Mając na uwadze pełną realizację misji Forum Ekonomicznego, Instytut Wschodni powołał Radę Programową Forum, która:

  • określa krótko- i długoterminowe kierunki rozwoju Forum,
  • przyjmuje i ocenia sprawozdania z przygotowań i przebiegu Forum,
  • podejmuje uchwały w ważnych sprawach społecznych, politycznych i gospodarczych związanych z misją Forum, 
  • podejmuje uchwały we wszystkich sprawach istotnych dla rozwoju Forum.

Źródło: http://www.kprm.gov.pl/

XVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy

10 września 2008 Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Ewa Junczyk-Ziomecka wzięła udział w inauguracyjnej sesji plenarnej XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Po wystąpieniu Premiera Donalda Tuska, który otworzył obrady Forum Ekonomicznego, Minister Ewa Junczyk-Ziomecka odczytała list Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego skierowany do uczestników Forum.

Przekazujemy treść listu:

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy przybyłych z wielu krajów naszego regionu i z całej Europy, ze Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu.

Już od osiemnastu lat Forum, zwane polskim Davos, cieszy się renomą najbardziej opiniotwórczego spotkania Zachodu ze Wschodem. Spotkania te wyrosły z naturalnej ludzkiej potrzeby porozumienia i dialogu. Na szczęście dziś pojęcia Wschód-Zachód znaczą już co innego niż przed 1989 rokiem. Nastąpiły ogromne zmiany. To nie tylko terminy geograficzne, ale ważne punkty odniesienia w myśleniu o globalnej polityce i gospodarce, o wspólnej, nie oddzielnej odpowiedzialności.

Zadania i rola Europy Środkowej i Wschodniej są dzisiaj wielkie i będą rosnąć.

Cieszę się, że XVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się pod hasłem Europejskie dylematy. Europa Środkowa - partner czy statysta?. To nie przypadek, że w samym tytule jest pytanie. Bo pytań rodzi się wiele: o kształt i przyszłość Unii Europejskiej, o wspólne bezpieczeństwo, o demokrację, o solidarność bogatych regionów z ubogimi, o prawa i wolności człowieka. W istocie są to pytania o cały współczesny świat. Przez następne trzy dni będą Państwo szukać odpowiedzi na te trudne pytania, tu w Polsce, tu w Krynicy.

Polska ma prawo, a wręcz obowiązek, oddziaływać na relacje Zachód-Wschód i współtworzyć politykę wschodnią Unii Europejskiej. Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z poważnymi napięciami na Kaukazie, a Unia Europejska poszukuje odpowiedzi na nowe wyzwania.

Europa poradzi sobie z tymi problemami, jeśli postawi na autentyczne partnerstwo swoich wszystkich członków. Także z naszego regionu. To się wszystkim opłaci.

Nasz kraj pragnie umacniać zaufanie i współpracę między Unią Europejską a krajami Europy Wschodniej.

W tej mierze uczyniliśmy już bardzo wiele. Jednym z przykładów jest współpraca polsko-ukraińska. Opowiadamy się za polityką stopniowego rozszerzania Unii Europejskiej na wschód. Chcemy rozwijać dobre stosunki ze wszystkimi państwami naszego wschodniego sąsiedztwa. Nie możemy pozostawać jednak obojętni wobec działań, które godzą w wartości uniwersalne, w integralność i niepodległość.

Wszyscy wiemy, że wzrasta problem bezpieczeństwa energetycznego oraz wiążącej się z nim suwerenności ekonomicznej państw. Trwa rywalizacja energetyczna. Widać
ją w europejskiej polityce i gospodarce, w relacjach Unii z jej wschodnimi sąsiadami. Surowce energetyczne, przede wszystkim ropa naftowa i gaz w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jako środek nacisku politycznego. Mam nadzieję, że debata w tej kwestii stanie się jednym z wiodących tematów tegorocznych obrad.

Pragnę wyrazić satysfakcję, że Forum Ekonomicznemu w Krynicy po raz kolejny towarzyszą inne, niezwykle ważne spotkania, jak Forum Inwestycyjne w Tarnowie, Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu, czy samorządowe Forum Regionów w Muszynie. To również są miejsca, gdzie dialog i partnerstwo służą naszej wspólnej pomyślności.

Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam uczestników Forum i składam wyrazy uznania jego organizatorom. Życzę Państwu owocnych, inspirujących obrad. Wszystkim naszym zagranicznym gościom składam życzenia miłego pobytu na polskiej ziemi i jak najlepszych wspomnień z pięknej Krynicy."

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika