Jeśli do niego dojdzie, być może zagłosujemy przez dwa dni, ale nie przez pełnomocnika.
SLD chce, by kwestie budowy elektrowni rozstrzygnąć w referendum. Według klubu głosowanie mogłoby się odbyć wraz z jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Głosowania nie wyklucza też premier Donald Tusk. Według niego bez akceptacji społecznej tego typu przedsięwzięcia w Polsce nie mają sensu.
W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa o przeprowadzeniu referendum może zdecydować Sejm (uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów) lub prezydent (za zgodą Senatu). Z inicjatywą mogą wystąpić również obywatele, którzy zbiorą minimum 500 tys. podpisów pod swoim wnioskiem. Zostaje on poddany pod głosowanie posłów.
Kto może postawić X na elektrownię?
Podczas referendum na karcie głosowania zobaczymy prawdopodobnie pytanie: Czy zgadza się Pan/Pani na budowę elektrowni atomowej w Polsce? Głosujący udziela odpowiedzi stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „Tak” albo odpowiedzi negatywnej „Nie”. Jeśli zaznaczymy dwa warianty lub nie postawimy znaku „X” w ogóle, to głos będzie nieważny.
Spisy osób uprawnionych do udziału w referendum sporządzą urzędy gmin. Na listach znajdą się obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu oddania głosu skończą 18 lat. Wyjątkiem będą ubezwłasnowolnieni, pozbawieni praw publicznych lub praw wyborczych.
Musimy pamiętać, że głosować można tylko osobiście. Niemożliwe jest to przez pełnomocnika. Przepisy pozwalają natomiast rozpisać referendum na jeden lub dwa dni. W pierwszym przypadku oddamy głos w godzinach od 6.00 do 22.00. W drugim – od 6.00 do 20.00.
Głosowanie poza domem też możliwe
Jeśli chcemy zagłosować w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani, to nie musimy tego zgłaszać w urzędzie gminy – automatycznie zostaniemy dopisani do spisu. Gdy pracujemy jednak w innym mieście i nie mamy możliwości dojechania do własnego okręgu na czas referendum, wówczas możemy złożyć wniosek o dopisanie do rejestru w dowolnej gminie na terenie kraju.
Istnieje też możliwość oddania głosu na podstawie zaświadczeń podobnych do tych, z jakich korzystaliśmy głosując poza domem w ostatnich wyborach prezydenckich. Zaświadczenie jest darmowe i dostaniemy je w gminie, gdzie jesteśmy zameldowani. Trzeba się po nie zgłosić najpóźniej 2 dni przed referendum. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnie wybranym obwodzie głosowania zarówno w kraju jak i za granicą.
Jeśli natomiast przebywamy za granicą, to chęć zagłosowania w referendum trzeba zgłosić konsulowi. Można to zrobić osobiście, pisemnie, telefonicznie czy przez internet.
Referendum ważne, ale nie zawsze wiążące
Głosowanie zostanie uznane za ważne, gdy będzie przeprowadzone zgodnie z przepisami ustawy o referendum ogólnokrajowym (Dz.U.2003.57.507). O ważności zdecyduje Sąd Najwyższy. Z kolei o referendum wiążącym możemy mówić wtedy, gdy wzięło w nim udział co najmniej 50 proc. uprawnionych do głosowania. Wlicza się tutaj nawet te osoby, które oddały nieważny głos, czyli np. nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi.
Z kolei w sytuacji, gdy w głosowaniu weźmie udział mniej niż połowa uprawnionych, to głosowanie może być ważne, lecz nie wiążące. Rząd może potraktować je wówczas jako referendum opiniodawcze, czyli niekoniecznie wziąć jego wynik pod uwagę.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
cud 2013-03-28 17:46:30
Tolko kompletny ignorant może namawiać do referendum w sprawach tak skomplikowanych technicznie, że większość obywateli nawet ze sporą wiedzą techniczną nie orientuje się w problemach uzyskiwania energii atomowej.
W kraju, w którym wszystko co udaje się zrobić jest robione przy pomocy "cudu". Począwszy od zwycięstwa w 1920r ( to nie przemyślane decyzje Sztabu Generalnego - tylko cud sprawiły, że Polska odniosła zwycięstwo); poprzez udane przypadki wyleczenia raka lub innych chorób - to też dzieje się cudem bo co tam wiedza lekarzy - to musiał być "cud", na drodze jadąc samochodem kierowca w odpowiednim momencie reaguje aby uniknąć wypadku i mu się to udaje - to też "cud". Więc żyjemy w kracu "cudaków" z których "Europa" się śmieje i wynik takiego referendum można łatwo przewidzieć. Bo cóż można oczekiwać po "ciemnogrodzie" i kilku tysiącach "nawiedzonych" zielonych. Chyba, że zielonym odpali się jakąś znaczącą dolę liczoną w "zielonych" i zaczną namawiać na "tak".
wsciekly 2013-03-28 12:06:17
Do przedmówcy: właśnie widać, jak "najbezpieczniejsza" jest energia jądrowa. Żaden Japończyk nie ucierpiał przy awarii.
Bezpieczne to są wiatraki, baterie słoneczne i elektrownie wodne. Przynajmniej przy katastrofie nikt nie zginie - chyba, że dostanie zerwanym śmigłem w głowę ;-)
Marek 2013-03-28 09:03:38
Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej to kolejny temat zastępczy, tych "spryciarzy" polityków przed jesiennymi wyborami. Nich wyborcy zajmą się tematem medialnym, chwytliwym (a jak to napędzi kasę tym "dziennikarzynom" którzy aktualnie zaśmiecają redakcje wszelkiego rodzaju mediów ), byleby odwrócić ich uwagę od aktualnych ważnych problemów społeczno-gospodarczych. A w sprawie energii pozyskiwanej w elektrowniach atomowych bezdyskusyjnie jestem za. To najbezpieczniejsza energia, nic mądrzejszego ludzie w tym zakresie nie wymyślili. Nie możemy bez końca w tym naszym 'ciemnogrodzie" zostawać z tyłu za tymi najmądrzejszymi.
Marek Grodzki 2013-03-26 09:44:19
To jest chwyt pod publiczkę, odpowiedź na to pytanie wymaga specjalistycznej wiedzy niezależnych naukowców, a nie wiedzy społecznej
Grzegorz 2013-03-25 23:47:03
Z całym szacunkiem Panie Macieju , ale uważam , że to właśnie Pan nie ma racji. Problem polega na tym ,że tak naprawdę nie ma dotychczas na świecie niezawodnych technologii umożliwiających pełne panowanie nad reaktorami w każdej sytuacji . Japończycy pewnie wygasili by te reaktory gdyby potrafili to zrobić w warunkach awaryjnych jakie u nich zapanowały . Przerwa w dostawie prądu co uniemożliwiło właściwe chłodzenie reaktorów może wystąpić i u nas i nie koniecznie podczas trzęsienia ziemi czy tsunami.Sądzi Pan , że powinniśmy na własnej skórze przekonać się czy obecne technologie są już dobre ? Ponadto jest jeszcze problem składowania odpadów . Nikt na świecie nie potrafi utylizować odpadów atomowych i mogą one kiedyś stać się poważnym problemem. W Japonii już się stały , Francuzi wyspy zamienili w śmietnik atomowy . Nie sądzi Pan że są to zbyt duże koszty. Każdy kraj który ma elektrownie atomowe ma bardzo poważne problemy z odpadami radioaktywnymi. Może już dosyć z zaśmiecaniem ziemi. Mówimy o globalnym ociepleniu patrząc do góry a nie widzimy co mamy pod nogami. Nikt nad tą energią do tej pory nie potrafi zapanować w pełni. Może w takim razie niech się najpierw nauczą a później budują elektrownie.
Maciej P. 2013-03-25 21:39:38
Z poważaniem Arturze, ale zupełnie się nie zgadzam z Twoją tezą, jesteśmy zgoła innym krajem niż Japoniia, tu OK, o wiele bedniejszym, ale nie zagrożonym trzęsieniami ziemi, nie mówiąc już o TSUNAMII. pozatym elektrownia, której jeszcze nie ma nawet na planach - nie ma nic wspólnego z technologią sprzed 50 LAT. Uwarzam iż W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM powinna powstać co najmniej JEDNA elektrownia ATOMOWA a docelowo powinnyśmy myśleć nad elektrownią PLAZMOWĄ, co już od jakiegoś czasu uskuteczniaja FRANCUZI, ------ no chyba że chcemy być ZACOFANI I KUPOWAĆ DOCELOWO DROGI PRĄD Z NIEMIEC NP. --- Pozdrawiam Maciej
Artur Schneider. 2013-03-25 16:49:28
Nie potrzebne nam sa w Polsce Elektrownie Atomowe gdyz Polska nie jest Technicznie i Finansowo zabezpieczona .
Popatrzmy obecnie na Japonie tak bogate panstwo i takie szkody dokonane zostaly dla ludnosci ktöre tak szybko nie zostana doprowadzone do porzadku, nie möwiac o smieciach skazonych oraz o Radioaktywnych odpadach ktöre trzeba przechowywac w odpowiednich warunkach a to ponosi wysokie koszty ktöre musza poniesc obywatele danego kraju.
Obecnie w Niemczech planuje sie zamykac Elektrownie Atomowe gdyz stanowia zagrozenie i przejscie na inny system uzyskiwania Energi Elektrycznej.
Technika obecnie umozliwia uzyskiwanie Energi z innych Zrödel takich jak chocby Farmy wiatrowe, Baterie sloneczne, Elektrownie wodne itp.
Z powazaniem i wyrazami szacunku
Artur Schneider
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?