Równouprawnienie oraz solidarność pokoleniowa

Przyjmując raport dotyczący niedyskryminacji ze względu na płeć, Parlament Europejski podkreślił, że solidarność międzypokoleniowa jest jednym ze strukturalnych i kluczowych rozwiązań europejskiego modelu społecznego.   Posłowie wezwali państwa członkowskie do wypełnienia zobowiązań podjętych na szczycie Rady Europejskiej w Barcelonie w 2002 r. na rzecz likwidacji przeszkód stojących na drodze równemu udziałowi kobiet i mężczyzn w rynku pracy.

Parlament przypomniał także, że państwa członkowskie zobowiązały się w Barcelonie, iż oprócz likwidacji nierówności w udziale kobiet i mężczyzn w rynku pracy, do utworzenia do 2010 r. instytucji opieki dla 90% dzieci od trzech lat do wieku oraz dla co najmniej 33% dzieci poniżej trzeciego roku życia. Posłowie podkreślając zasadę solidarności międzypokoleniowej, wezwali państwa członkowskie do przedstawienia podobnych celów w zakresie instytucji opieki nad osobami starszymi i chorymi członkami rodziny.

Porady prawne

Posłowie przypomnieli także, iż celem strategii lizbońskiej jest znalezienie zatrudnienia dla 60% kobiet zdolnych do pracy.  

Godzenie życia zawodowego z rodzinnym

Posłowie wzięli pod uwagę wiele czynników, miedzy innymi dane, które pokazują, że w wielu aspektach jakości pracy, utrzymują się znaczące różnice między kobietami a mężczyznami. Podano za przykład godzenie życia zawodowego i prywatnego- wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi będącymi na ich utrzymaniu osiąga zaledwie 62% wobec wskaźnika, który dla mężczyzn wynosi 91,4%.

Parlament wezwał Komisję do przedstawienia wniosku w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej szczególnych praw i ochrony w zakresie godzenia życia zawodowego i rodzinnego w rodzinach, do których należą osoby wymagające opieki (dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne).

Parlament wyraził jednak obawy, że propozycja czeskiej prezydencji dotycząca ogólnie opieki na dziećmi, jako „pełnoprawnej alternatywy dla kariery zawodowej" zmierza w kierunku tradycyjnego podziału prac między mężczyznami i kobietami. Posłowie są zaniepokojeni, że jest to promocja tradycyjnego pojęcia, według którego osoba pracująca to mężczyzna, dostępny w pełnym wymiarze godzin, którego osobistymi potrzebami zajmują się „niewidzialne ręce" kobiety opiekujące się domem i rodziną.

Zabezpieczenie społeczne i emerytury za "niewidzialną" pracę

Posłowie wyraźnie podkreślili, że osoba, która poświęca swój czas i swoje zdolności na zajmowanie się dziećmi, ich wychowywaniem, czy na przykład opiekuje się osobami starszymi, powinna cieszyć się uznaniem społeczeństwa. Jak czytamy w przyjętym dokumencie cel ten mógłby zostać osiągnięty poprzez przyznanie takiej osobie praw odrębnych, w szczególności w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i emerytury. Dlatego, posłowie wezwali Komisję do przedstawienia konkretnych inicjatyw, aby nadać moc prawną umiejętnościom nabytym podczas wykonywania zadań związanych z kształceniem, z opieką nad osobami pozostającymi na utrzymaniu i z zarządzaniem gospodarstwem domowym tak, aby te umiejętności mogły być brane pod uwagę w chwili powrotu na rynek pracy. Przypomniano, że przekrojowe umiejętności są częścią tzw. „bilansu umiejętności".

Równouprawnienie powinno dotyczyć zarówno kobiet i mężczyzn

Zalecenia zawarte przez posłów podkreślają, że równouprawnienie dotyczy zarówno kobiet-matek jak i mężczyzn-ojców. Posłowie, wezwali do podjęcia niezbędnych kroków, aby zarówno kobiety i mężczyźni korzystali ze wsparcia polityki godzenia życia zawodowego, rodzinnego i osobistego. Podkreślono, że należy działać w celu poprawy stosunku nie tylko do urlopów macierzyńskich, ale także ojcowskich oraz wychowawczych, zwłaszcza branych przez pracujących ojców, gdyż we wszystkich państwach członkowskich jedynie niewielki procent mężczyzn wykorzystuje przysługujące im urlopy.

Posłowie zachęcają Komisję do zainicjowania, we współpracy z państwami członkowskimi i partnerami społecznymi, przeglądu strategii politycznych na rzecz pogodzenia życia rodzinnego z karierą zawodową, który powinien objąć zapewnienie, że koszty związane z macierzyństwem czy ojcostwem nie będą ponoszone przez przedsiębiorstwa, lecz przez społeczność. Zalecenia dotyczą także dostępu do usług opieki i pomocy osobom, które nie są samowystarczalne: dzieci, niepełnosprawni, osoby starsze. Dostęp powinien być usprawniony, a usługi elastyczne, na przykład poprzez wyznaczenie minimalnej liczby struktur otwartych także nocą w celu sprostania obowiązkom związanym z pracą i zachowania życia osobistego.

Raport został przyjęty dzisiaj podczas głosowania na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Anna ZÁBORSKÁ (EPP-ED, SK)

Niedyskryminacja ze względu na płeć i solidarność między pokoleniami

Procedura: Inicjatywa własna

Debata: 02.02.2009

Głosowanie:03.02.2009 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika