Rząd zatwierdził deregulację 50 zawodów

Rada Ministrów zatwierdziła projekt nowelizacji ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W pierwszej transzy deregulacji odblokowanych zostało 50 zawodów m.in. rady prawnego, adwokata czy taksówkarza.

Projekt autorstwa Ministra Sprawiedliwości jest jednym ze sposobów walki Rządu z powiększającą się liczbą osób bezrobotnych. Celem deregulacji jest ułatwienie dostępu do wybranych zawodów, co skutkować ma większym zatrudnieniem w zamkniętych dotychczas sektorach. Deregulacja polega na likwidacji obecnych wymogów, niezbędnych by pracować w zawodzie, takich jak odpowiednia długość odbytego stażu, posiadania licencji czy certyfikatów.

W pierwszej kolejności Rząd zdecydował się odblokować 50 zawodów. Dzięki nowelizacji ułatwiony zostanie dostęp do takich zawodów jak urzędnik sądowy, detektyw, notariusz, syndyk, geodeta, trener sportowy czy przewodnik turystyczny. Polska jest europejskim liderem pod względem liczby zawodów objętych regulacją. Jest ich 380.

Porady prawne

Pełna lista odblokowanych zawodów

Pomysł na otwarcie dostępu do wybranych zawodów pojawił się na expose premiera Donalda Tuska w listopadzie 2010 roku. Lista zawodów objętych deregulacją została przygotowana na dwóch poziomach konsultacji. Pierwszych - społecznych - prowadzonych przez Radę Ministrów z przedstawicielami kilkudziesięciu instytucji zrzeszających zatrudnionych. Następnie projekt ustawy przeszedł konsultacje międzyresortowe. Te zakończyły się 13 września, gdy projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i skierowany do głosowania przez Rząd.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni po ukazaniu się jej w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będą niektóre zawody, które z racji skomplikowanej procedury deregulacyjnej zostaną odblokowane z dniem 1 stycznia 2013 roku.
(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika