Spotkanie BUSINESEUROPE Executive Committee w Brukseli

3 marca 2009 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Executive Committee BUSINESSEUROPE. PKPP Lewiatan reprezentowała Anna Karaszewska, zastępca dyrektora generalnego. Najważniejszymi tematami omówionymi przez dyrektorów generalnych federacji członkowskich BUSINESSEUROPE były analiza obecnej sytuacji na rynkach finansowych oraz prognozy na przyszłość.

Uczestnicy podjęli także szeroko temat społecznych efektów kryzysu. Ponadto, dyskusja objęła negocjacje partnerów społecznych w sprawie urlopów wychowawczych oraz dyrektywy o czasie pracy. Kolejnymi tematami były wynagrodzenia dyrektorów i wyższej kadry zarządzającej w świetle planów Komisji Europejskiej w tym obszarze, a także strategia komunikacji BUSINESSEUROPE na czas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Philippe de Buck, dyrektor generalny BUSINESSEUROPE krótko przedstawił ostatnie działania podejmowane przez instytucje europejskie w ramach przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu. Uczestnicy przedyskutowali najważniejsze wnioski płynące ze świeżo opublikowanego raportu grupy de Larosiere oraz omówili udział BUSINESSEUROPE w wydarzeniach nadchodzących miesięcy. Ze szczególną uwagą BUSINESSEUROPE przygotowuje się do Specjalnego Szczytu UE w sprawie zatrudnienia zaplanowanego na 7 maja 2009 r. oraz do szczytu biznesowego G20, na którym premierowi Gordonowi Brownowi zostaną przedstawione postulaty biznesu, także ocena raportu de Larosiere.
Rekomendacje specjalnej grupy roboczej BUSINESSEUROPE zajmującej się rynkami finansowymi w dobie kryzysu zostaną włączone do przesłania BUSINESSEUROPE prezentowanego na wszystkich spotkania w nadchodzącym czasie.

Wszyscy uczestnicy dyskusji na spotkaniu Executive Committee zgodzili się co do potrzeby lepszej koordynacji działań antykryzysowych na poziomie Unii Europejskiej. Jednocześnie zgodzono się także, że każde z państw członkowskich powinno być traktowane odrębnie, bezzasadne jest ustalanie grup, dla których mogłyby znaleźć zastosowanie podobne działania. Szczególnie, nie powinno się ustanawiać takiej typologii dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jeśli chodzi o implikacje społeczne kryzysu gospodarczego, to dyskutanci podkreślili, że należy unikać jakichkolwiek form protekcjonizmu lub zaburzania konkurencji w państwach członkowskich UE. Należy również pamiętać o małych i średnich przedsiębiorstwach generujących gros miejsc pracy w gospodarkach.

Porady prawne


W sprawach dotyczących poszczególnych projektów z zakresu spraw społecznych, dyrektywa o czasie pracy była pierwszym z poruszonych tematów. Brytyjska federacja CBI wyraziła swoje poparcie dla wspólnego stanowiska uzgodnionego w Radzie UE, a które może ulec zmianie w toczącym się procesie koncyliacji w Parlamencie Europejskim. Federacje hiszpańska CEOE oraz PKPP Lewiatan wyraziły poparcie dla uzgodnionego w negocjacjach partnerów społecznych tekstu porozumienia w sprawie urlopów wychowawczych.
Executive Committee krótko omówiło kwestie dotyczące wynagrodzeń wyższej kadry w przedsiębiorstwach. Wobec planów Komisji Europejskiej, która nosi się z zamiarem zaproponowania w tej kwestii jakiegoś rozwiązania prawnego na poziomie europejskim, dyrektorzy generalni uznali, że BUSINESSEUROPE powinno bardzo uważnie śledzić rozwój dyskusji i wyraźnie podkreślać brak zgody europejskiego biznesu na nakładanie ograniczeń w tym obszarze ze strony Komisji.

Na koniec sekretariat BUSINESSEUROPE zaprezentował projekt broszury informacyjnej przygotowanej na czas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Informacje w niej zawarte opierają się na dokumentach publikowanych przez BUSINESSEUROPE. Ostateczny jej kształt będzie zatwierdzony na kolejnych spotkaniach roboczych stałych przedstawicieli w Brukseli. Dokument ten jest opracowywany z myślą o wykorzystaniu go przez federacje członkowskie w ich działaniach w ramach krajowych kampanii.  

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika