Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie najbliższego szczytu EU-Rosja
Posłowie PE popierają utworzenie umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy UE i Rosją, ale jednocześnie niepokoją się zaangażowaniem Rosji na Kaukazie i pogarszającą się sytuacją praw człowieka.
Parlament przyjął rezolucję przed nadchodzącym szczytem UE - Rosja, w której wyraża zadowolenie z przezwyciężenia "trudności w osiągnięciu porozumienia w sprawie mandatu dotyczącego negocjacji z Federacją Rosyjską na temat nowego porozumienia o partnerstwie". Przez długi czas negocjacje były zablokowane, najpierw przez polskie weto spowodowane zakazem importu polskiego mięsa do Rosji, zaś ostatnio przez sprzeciw Litwy wywołany polityką energetyczną Rosji i jej zaangażowaniem w Abchazji i Południowej Osetii.
Zamrożone konflikty i zmrożone relacje
Rezolucja przyjęta przez Parlament podziela niepokoje Litwy. Posłowie wyrażają "poważne zaniepokojenie decyzją Rosji o ustanowieniu ściślejszych związków z gruzińskimi regionami: Abchazją i Osetią Południową" i wzywają Rosję "do powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych działań, które mogłyby nasilić napięcia oraz do podjęcia kroków na rzecz poprawy stosunków z Gruzją". Co więcej, Parlament "zwraca się do urzędującego przewodnictwa o poruszenie podczas szczytu UE-Rosja kwestii zestrzelenia przez rosyjskie lotnictwo gruzińskich samolotów bezzałogowych, a także niedawnego znacznego zwiększenia liczebności rosyjskich wojsk w Abchazji, a także do większego zaangażowania UE w proces rozwiązania konfliktu".
Również stosunki rosyjsko - amerykańskie niepokoją parlamentarzystów. Posłowie apelują do rządów Rosji i Stanów Zjednoczonych o "zintensyfikowanie rozmów w sprawie kwestii obrony i bezpieczeństwa, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą państw członkowskich Unii Europejskiej" oraz wzywają je "do pełnego zaangażowania w te rozmowy Unii Europejskiej i jej państw członkowskich i do powstrzymania się od wszelkich kroków i decyzji, które mogłyby zostać uznane za zagrożenie dla pokoju i stabilności na kontynencie europejskim".
Prawa człowieka w Rosji
Posłowie wyrażają "głębokie zaniepokojenie stale napływającymi sprawozdaniami rosyjskich i międzynarodowych organizacji praw człowieka w sprawie stosowania tortur i dopuszczania się do nieludzkich i poniżających czynów w więzieniach, na posterunkach policji oraz w tajnych ośrodkach przetrzymywania w Czeczeni" oraz "pogarszającą się sytuacją obrońców praw człowieka i trudnościami napotykanymi przez organizacje pozarządowe".
Inwestycje
Parlament "podkreśla znaczenie poprawy klimatu dla inwestycji europejskich w Rosji, co można osiągnąć jedynie poprzez promocję i wprowadzanie niedyskryminujących i przejrzystych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zmniejszenie biurokracji i inwestycje dwustronne". Jednocześnie posłowie podkreślają "znaczenie jedności państw członkowskich UE w ich stosunkach z Rosją i wzywają państwa członkowskie, aby przedkładały długoterminowe korzyści ze wspólnego stanowiska w negocjacjach z Federacją Rosyjską nad ewentualne krótkoterminowe korzyści z umów dwustronnych w pojedynczych sprawach.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?