Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Może już wystawiać mandaty kierowcom, który przekraczają prędkość. Teraz zajmą się również amatorami pływania.

Resort spraw wewnętrznych planuje kolejne rozszerzenie kompetencji dla straży granicznej. Przygotowano już odpowiednie rozporządzenie.

Nowe przepisy pozwolą mundurowym tej formacji karać mandatem osoby, które po kilku piwkach (stan nietrzeźwości) postanowią popływać jachtem, rowerkiem wodnym, kajakiem lub innym obiektem pływającym.

Karę nałożą też na tego, kto zostanie przyłapany na wodzie pod wpływem narkotyków oraz innych środków odurzających. Dodatkowo rozporządzenie pozwoli pogranicznikom wystawić mandat za naruszenie obowiązków wynikających z przewozu ładunków niebezpiecznych.

- Zmiany umożliwią szybsze i bardziej efektywne reagowanie na wykroczenia – twierdzi ministerstwo. – Przyczynią się również do poprawy sytuacji sprawców wykroczeń, zainteresowanych jak najkrótszą i jak najmniej angażującą ich procedurą – uzasadniają autorzy zmian.

Chodzi o to, że sprawca – zatrzymany przez strażników – nie będzie już musiał czekać na przyjazd policji, która wypisze mandat. Od razu zajmą się tym pogranicznicy.

To nie pierwsze zwiększenie kompetencji

Przypominamy, że niespełna cztery miesiące temu mundurowi tej formacji dostali uprawnienia np. do wręczania mandatów kierowcom, którzy przekroczyli prędkość czy nie zatrzymali się do kontroli.

Od 16 listopada 2011 roku mogą też ukarać mandatem tych kierowców, którzy nie zastosowali się do znaku lub sygnału drogowego, prowadzili w strefie ruchu pojazd bez zapalonych świateł, nie wykonali polecenia osoby kierującej ruchem (policjanta, strażaka itp.), prowadzili auto, nie mając do tego uprawnień, czy prowadzili pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów.

Ponadto zostali uprawnieni do wypisania mandatu za takie wykroczenia jak: zanieczyszczanie lasu i wód gruntowych, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz nieobyczajne zachowanie.

Jaką kwotą może ukarać pogranicznik?

Najwyższy mandat może wynieść 500 złotych. Jeśli ktoś popełni co najmniej dwa wykroczenia jednocześnie, narazi się na karę do 1000 zł. Za niektóre wykroczenia strażnicy mogą nakładać jedynie grzywny w wysokości określonej w tzw. taryfikatorze – np. za przekroczenie prędkości.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (10)

azaz

18.3.2012 23:39:25

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Niedawno takie dwa zielone pajace z lornetką w Rzeszowie(!) łapały kierowców za rozmowy przez telefon ! 15 lat takiej ciężkiej służby i emerytura się należy ! Normalnie na wymioty mi się zbiera.

J23

17.3.2012 15:36:11

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Po co sie cackać! Dać SG prawo rozstrzeliwania delikwenta na miejscu "przestępstwa"!. Proponuje wprowadzić zakaz picia alkoholu w mieszkaniu, na działkach, altanach, sraczach i plebaniach! Jak państwo policyjne to na całość! Za mordę to towarzystwo i do ziemi! Do ziemi! Tylko kto będzie pracować na tych durni tworzących tak rewolucyjne prawo?!! To państwo jest juz robaczywe! Pffuuu!

waccek

17.3.2012 10:5:57

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

jest ich za dużo bo jesteśmy w Schengen więc,żeby nie zwalniać dokłada im się nowe obowiązki i prawa a swoją drogą zgadzam się w 100% ,że Polska to kraj policyjny a jakość prawa egzekwowanego na codzień to żenada!, Polsce potrzebny jest ten mityczny Herkules , który wyczyści tę stajnię Augiasza, szkoda tylko ,że nie widać go nawet na odległym horyzoncie!

Ryszard

17.3.2012 9:46:2

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Jak widać Polska to państwo policyjne. Inwigilacja, karanie na każdym kroku obywateli, ciągłe zwiękaszanie restrykcji i podmiotów kontrolujących, bezkarność służb - to typowe cechy państwa polskiego.

kontra

16.3.2012 18:5:35

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Tylko patrzeć jak utworzona będzie nowa formacja na wzór ORMO a policja będzie zbijać bąki. Ciekawa jest tez filozofia że Straż Graniczna działa wewnątrz a nie na pograniczu kraju.

serek

16.3.2012 17:11:56

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

No i co mamy demokrację o jakiej było trudno było pomarzyć nawet za Bieruta. Wtedy po kielichu można było chodzić całą jezdnią na bani i ze śpiewem. Nad wodą robiło się ogniska z bimberkiem i śpiewało się pieśni patriotyczne. Teraz Solidaruchy rządzą a UBowcy kręcą śruby, ot i dożyliśmy czasów gdzie nawet w hałasie już sobie nie pierdniesz.

Wassermen

16.3.2012 17:10:51

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Widać że wydawanie uprawnień do kontroli obywateli w tej koloni jest rozwojowe za chwilę uprawnienia takie dostaną również Strażnicy Grobu Chrystusa i Żydowska Straż Ochrony Judaizmu z uprawnieniami 007 czyli zabijania.Ja jadę na Cubę albo na Białoruś wiem czego się spodziewać braku demokracji. Tutaj jest demokracja fasadowa i prawdziwe państwo policyjne.

qroman

16.3.2012 8:34:0

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Dlaczego listonosz nie dowali nam mandatu za przyjmowanie awizo na bani? Miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji powinno robić wyrywkową kontrolę zlewów i wanien w celu wskazania winnych spuszczania zbyt brudnej wody, której oczyszczanie przynosi zapewne realne straty dla skarbu państwa. Ci od sprzątania na ulicach powinni walić mandaty za wchodzenie z brudnymi butami na chodnik a leśnicy za szuranie liściami w lesie...

Konserwatorek

16.3.2012 7:28:44

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Rośnie nam następna "superformacja"

Potarka

16.3.2012 7:25:7

Re: Straż graniczna zacznie karać kajakarzy

Niedługo urzędnik magistracki będzie mógł wystawiać mandat za przekroczenie szybkości lub złe parkowanie. Tak tworzy sie państwo policyjne.

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: