Ukarali ubezpieczyciela, bo nie zwracał VAT

Zobowiązywanie do korzystania wyłącznie z pomocy drogowej producenta pojazdu czy wypłacanie odszkodowania za naprawę samochodu bez podatku VAT - to przykłady niedozwolonych praktyk stosowanych przez TU Compensa. Prezes UOKiK nałożyła na ubezpieczyciela karę ponad 5 mln zł.

Zgodnie z prawem odszkodowanie przysługujące ubezpieczonemu powinno uwzględniać podatek, więc klauzula w umowie mówiąca o tym, że podatek nie ulega zwrotowi, jeśli klient nie przedstawi rachunku lub faktury za naprawę, jest niedozwolona.

Wątpliwości Urzędu wzbudziły także takie działania ubezpieczyciela, jak automatyczne odrzucanie wniosków o odszkodowanie za skradziony pojazd, jeśli klient nie przedstawił oryginalnych kluczyków, czy nie przedstawił dowodu rejestracyjnego. Takie działanie wydało się urzędnikom zbyt surowe, bo takie przedmioty mogą zginąć razem z pojazdem.

Porady prawne

Wątpliwości Prezes Urzędu wzbudziło też postanowienie, które w razie wypadku obligowało konsumenta do skorzystania z pomocy drogowej producenta pojazdu w ramach gwarancji, a nie z wykupionego u TU Compensa ubezpieczenia assistance.

W takiej sytuacji wybór pomocy drogowej powinien należeć do strony umowy, czyli do konsumenta. Zdaniem UOKiK, TU Compensa nie miała prawa zobowiązywać do korzystania z gwarancji, zwłaszcza, że ubezpieczyciel pobiera składkę za assitance. TU Compensa zaprzestała stosowania kwestionowanego postanowienia.

UOKiK stwierdził również, że ubezpieczyciel pomijał w umowach istotne informacje i wprowadzał klientów w błąd. Decyzja jest prawomocna, spółka może odwołać się do sądu.

(PP)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika