Ulgowe bilety także dla doktorantów

Od 1 października doktoranci będą mogli kupić bilet miesięczny z 49 procentową ulgą. Otrzymają również 37 procentowe zniżki na bilety jednorazowe.

Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Dokument trafił już do Senatu.

Projekt przewiduje objęcie ulgą uczestników studiów doktoranckich na takich samych zasadach, jakie dotyczą studentów.

Oznacza to, że otrzymają oni 37 procentową ulgę przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie biletów jednorazowych.

Ponadto doktorant skorzysta z 49 procentowej zniżki na bilet miesięczny. Będzie mógł go wyrobić na przejazd w pociągach osobowych i pospiesznych oraz publiczne autobusy komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

Ustawodawca chce, by nowelizacja obowiązywała już od 1 października tego roku. Oznacza to dodatkowe wydatki dla budżetu państwa.

- Przy założeniu, że z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego, na podstawie imiennych biletów miesięcznych w cenie 50 zł, skorzystają wszyscy doktoranci, to roczne koszty dopłat do tego rodzaju przejazdów wyniosą ponad 9,5 mln zł – oszacowano w dokumencie.

Ponadto należy uwzględnić dodatkowe koszty związane z przyznaniem doktorantom 37 procentowej ulgi na bilety jednorazowe.

Środowiska akademickie uważają, że proponowana ulga stworzy możliwość szerszego uczestnictwa doktorantów w sympozjach i konferencjach naukowych, a w konsekwencji w badaniach i rozwoju nauki.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Bobik sasiada

26.10.2011 11:39:57

Re: Ulgowe bilety także dla doktorantów

W wyniku poprawek Senatu przyjętych przez Sejm, od 1.01.2012 r. doktorantom do ukończenia 35 r.ż. będzie przysługiwała ulga w wysokości 51% na przejazdy środkami transportu kolejowego (PKP-bilety jednorazowe i miesięczne) i transportu autobusowego (PKS-na podstawie biletów miesięcznych) ? analogicznie jak studentom. WIec jednak sa :)

gerfart

5.10.2010 13:5:58

Re: Ulgowe bilety także dla doktorantów

A jednak nie ma ulg dla doktorantów za przejazdy PKP. :(

Młody

22.9.2010 10:1:17

Re: Ulgowe bilety także dla doktorantów

Ty mały człowieku, wiesz ile kosztuje nas doktorantów praca naukowa. Gdzie ty żyjesz, rozejżyj się na jakim poziomie wegetuje Polska nauka. Myślisz że jak ktoś jest doktorantem to zarabia miesiącznie 5.000,00 zł. Zejdź na ziemię i więcej nie pisz takich bredni.

Stary

15.5.2010 21:14:14

Re: Ulgowe bilety także dla doktorantów

Czyżby doktoranci tak jak biedne żaki nie pracowali i nie mieli żadnych dochodów i dlatego społeczeństwo musi do nich dopłacać? A może to pytanie jest tylko retoryczne.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: