Od 1 października doktoranci będą mogli kupić bilet miesięczny z 49 procentową ulgą. Otrzymają również 37 procentowe zniżki na bilety jednorazowe.
Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Dokument trafił już do Senatu.
Projekt przewiduje objęcie ulgą uczestników studiów doktoranckich na takich samych zasadach, jakie dotyczą studentów.
Oznacza to, że otrzymają oni 37 procentową ulgę przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie biletów jednorazowych.
Ponadto doktorant skorzysta z 49 procentowej zniżki na bilet miesięczny. Będzie mógł go wyrobić na przejazd w pociągach osobowych i pospiesznych oraz publiczne autobusy komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
Ustawodawca chce, by nowelizacja obowiązywała już od 1 października tego roku. Oznacza to dodatkowe wydatki dla budżetu państwa.
- Przy założeniu, że z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego, na podstawie imiennych biletów miesięcznych w cenie 50 zł, skorzystają wszyscy doktoranci, to roczne koszty dopłat do tego rodzaju przejazdów wyniosą ponad 9,5 mln zł – oszacowano w dokumencie.
Ponadto należy uwzględnić dodatkowe koszty związane z przyznaniem doktorantom 37 procentowej ulgi na bilety jednorazowe.
Środowiska akademickie uważają, że proponowana ulga stworzy możliwość szerszego uczestnictwa doktorantów w sympozjach i konferencjach naukowych, a w konsekwencji w badaniach i rozwoju nauki.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl