UOKiK daje szansę uczestnikom karteli

Jesteś lub byłeś uczestnikiem kartelu i chcesz uniknąć kary finansowej? Umożliwia to program łagodzenia kar leniency. To ostatni moment dla osób zarządzających przedsiębiorstwami, żeby uniknąć indywidualnej odpowiedzialności finansowej. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grożą surowe kary finansowe. Wysokość sankcji ustalana jest indywidualnie do każdej sprawy i adekwatnie do stopnia naruszenia.

18 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów antymonopolowych, która m.in. wprowadza kary finansowe dla osób fizycznych w wysokości nawet do dwóch milionów złotych. Prezes UOKiK wysłał listy do przedsiębiorców, w których przypomina o zmianach i zachęca do składania wniosków leniency jeszcze przed 18 styczni.

Porady prawne

- Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie skuteczności egzekwowania przestrzegania reguł konkurencji, aby zapewnić przedsiębiorcom możliwość działania w warunkach niezniekształconych przez kartele oraz praktyki monopolistyczne, a konsumentom korzyść w postaci niższych cen, bardziej innowacyjnych produktów i usług oraz szerszego wyboru. Takie korzyści dla konsumentów płyną z niezakłóconej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami

Podstawą wymierzenia sankcji jest określenie szkodliwości danego naruszenia. Do najpoważniejszych, a tym samym najsurowiej karanych praktyk, należą porozumienia zawierane między konkurentami, np. zmowa cenowa, przetargowa czy podział rynku. Ze względu na rozmiar negatywnych skutków, nieco łagodniej mogą być traktowane zmowy przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu, np. producent - dystrybutor, jeśli nie dotyczą one ceny lub warunków odsprzedaży towarów.

Kolejnym kryterium jest wpływ nielegalnej praktyki na rynek. Im większe są negatywne skutki lub im wyższe korzyści czerpie z niej przedsiębiorca, tym wyższa sankcja. Urząd bierze również pod uwagę długotrwałość naruszenia. Może to mieć bowiem wpływ na korzyści, które osiągnął przedsiębiorca z tytułu udziału w zmowie.

Okoliczności łagodzące i obciążające

Przykładem czynników obciążających mogą być np. rola lidera lub inicjatora praktyki, umyślność naruszenia i wywieranie presji na inne podmioty. W takich okolicznościach przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością otrzymania znacznie wyższej kary od innych uczestników zmowy.

Na wymiar kary mają także wpływ okoliczności łagodzące, takie jak bierna rola w porozumieniu lub działanie pod przymusem. Ponadto podmiot, który dobrowolne usunie skutki nielegalnej praktyki i zaniecha jej stosowania, również będzie traktowany łagodniej.

Od kary można się odwołać

Każdy przedsiębiorca, który nie zgadza się z całością lub częścią decyzji Prezesa UOKiK może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Należy to zrobić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Prezes Urzędu ma możliwość zmiany swojej decyzji w ramach tzw. procedury samokontroli. Jej zastosowanie wymaga jednak wystąpienia okoliczności, które mogły mieć wpływ na treść ostatecznego rozstrzygnięcia, a nie były wcześniej znane organowi.

[Źródło:UOKiK.gov.pl]


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika