UOKiK ukarał za skandaliczne zapisy w umowach

UOKiK zbadał sprawę niektórych zapisów w umowach poznańskiej spółki oferującej zestawy do odbioru telewizji n i nakazał zmianę praktyki oraz nałożył karę na przedsiębiorcę.

- Oświadczam, że nie odstąpię od zawartej umowy (...), zgadzam się na utratę zadatku. Wyrażam zgodę w przypadku odstąpienia od montażu zestawu z mojej inicjatywy na obciążenie mnie kosztami dojazdu (...) oraz pracy montażysty - takie oświadczenie podpisało ponad tysiąc klientów poznańskiej firmy, podaje UOKiK na swoich stronach.

Po otrzymaniu wielu skarg z całej Wielkopolski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko New Generation DR z Poznania zajmującej się m.in. montażem zestawów do odbioru telewizji satelitarnej. Spółka stosowała niedozwolone postanowienia w umowach oferowanych konsumentom. Każdy klient musiał zadeklarować, że zrzeka się prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy.

Jeśli mimo to próbował zerwać umowę przed montażem zestawu, tracił wpłaconą wcześniej zaliczkę i był obciążany kosztami dojazdu z Poznania i powrotu tam montera, a także trzech godzin jego pracy. Zgodnie z prawem, gdy konsument zawiera umowę poza lokalem, może z niej zrezygnować w ciągu 10 dni, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Na New Generation DR Prezes Urzędu nałożyła karę w wysokości 1 942 zł i nakazała zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk.

Obserwuj nas na:

Tagi:  uokik, kara, poznań, n

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

rychu 007

16.8.2013 15:12:58

Re: UOKiK ukarał za skandaliczne zapisy w umowach

Biedni szefowie firmy,będą musieli po tej straszliwej karze, wypić jednego drinka mniej.

Ryba

16.8.2013 14:20:43

Re: UOKiK ukarał za skandaliczne zapisy w umowach

Co za mądrale podpisują taką umowę. Nie czytają co podpisują a potem lament.

Zirhan

16.8.2013 13:22:0

Re: UOKiK ukarał za skandaliczne zapisy w umowach

Jaki cel ma spełnić ta żenująco niska kara - 1 942 zł? Na pewno nie odstraszający od podobnych praktyk! To jest bzdura a nie kara! Pozwala na dalsze wykorzystywanie nieświadomych klientów. Takie nmiesięcznie wypłaty powinni zacząć dostawać pracownicy UOKIK by ich zmusić do myślenia.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.5.2019

  Kara za niechciane telefony z zaproszeniami

  Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgodzili. Urząd nałożył za to karę finansową. Przedsiębiorco - zgodę (...)

 • 1.10.2019

  Podejrzane praktyki Biedronki...

  Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości (...)

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 22.11.2017

  Informowanie o cenach

  Musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Inspektorzy sprawdzili (...)

 • 6.9.2016

  Vesting – sposób na motywowanie menedżerów spółek kapitałowych

  Często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi stosowania środków motywowania członków zarządu i dyrektorów zatrudnianych w spółkach kapitałowych, tak aby spółki (...)