Wpadają groźne zabawki

Rośnie liczba niebezpiecznych produktów wycofanych z rynku UE. W 2008 roku wycofano ich o 16% więcej w porównaniu do 2007 r. Wszystko dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych („RAPEX"). Dziś KE opublikowała roczne sprawozdanie z działania systemu. Wynika z niego także, że firmy europejskie chętniej niż wcześniej wycofują z rynku niebezpieczne artykuły, są to najczęściej zabawki i artykuły dla dzieci: rowery, chodziki, łóżeczka i smoczki.

Możliwości systemu RAPEX znacznie wzrosły w minionym roku dzięki inwestycjom poczynionym przez Komisję Europejską i państwa członkowskie m.in. w szkolenia.

Porady prawne

Ponadto, przedsiębiorstwa europejskie poważniej traktują swoje obowiązki w zakresie bezpieczeństwa produktów konsumenckich i chętniej wycofują z rynku niebezpieczne artykuły. W 2008 roku najczęściej zgłaszanymi produktami były zabawki i artykuły pielęgnacyjne dla dzieci (takie jak rowery, chodziki, łóżeczka i smoczki), produkty elektryczne i pojazdy silnikowe.

Wzrosła liczba przesłanych przez system RAPEX powiadomień o produktach pochodzenia chińskiego (z 52% w 2007 r. do 59% w 2008 r.). Należy to traktować jako efekt skoncentrowania się organów nadzoru rynku na kategoriach produktów, o których wiadomo, że stanowią większe zagrożenie.

To sprawozdanie zawiera bardzo jasne przesłanie: nie ma miejsca na samozadowolenie, gdy chodzi o bezpieczeństwo - ocenia komisarz UE ds. konsumentów Meglena Kunewa.

Jej zdaniem największym wyzwaniem w roku 2009 jest zagwarantowanie, by bezpieczeństwo produktów nie zostało odłożone na bok w czasie kryzysu finansowego, by przedsiębiorstwa nadal przestrzegały swych obowiązków wobec konsumentów i by państwa członkowskie przydzieliły wystarczające środki na działania związane z egzekwowaniem przepisów.

Bezpieczeństwo nie jest luksusem - mówi Kuneva - przeciwnie, w czasie kryzysu gospodarczego, gdy cena staje się znaczącym czynnikiem w wydatkach konsumentów, musimy zwiększyć nasze starania i szczególnie wzmóc czujność.

Wciąż rośnie liczba zgłoszonych produktów niebezpiecznych

Łączna liczba powiadomień przekazywanych poprzez system RAPEX rosła stopniowo od 2004 r.

(kiedy to dokonano transpozycji dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, stanowiącej podstawę prawną dla systemu RAPEX, do krajowych systemów prawnych państw członkowskich). W piątym roku funkcjonowania systemu liczba powiadomień wzrosła czterokrotnie, od 468 (w 2004 r.) do 1 866 (w 2008 r.). W roku 2008 liczba powiadomień wzrosła o 16% w porównaniu z rokiem 2007.

Przyczyną wzrostu liczby powiadomień w ramach RAPEX jest bardziej skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów przez organy krajowe, większa świadomość obowiązków wśród przedsiębiorstw, lepsza współpraca z krajami trzecimi i działania z zakresu budowania sieci kontaktów między państwami członkowskimi koordynowane przez Komisję Europejską.

Wszystkie kraje przyczyniają się do funkcjonowania systemu RAPEX

Wszystkie kraje UE uczestniczyły w systemie RAPEX poprzez wykrywanie nowych produktów niebezpiecznych i powiadamianie o nich oraz zapewnianie odpowiednich działań uzupełniających w związku z otrzymanymi informacjami. Dwanaście krajów jeszcze bardziej nasiliło działania w ramach systemu i zgłosiło więcej produktów niebezpiecznych niż w 2007 r. Krajami, które przekazały najwięcej powiadomień, były Niemcy (205 powiadomień), Hiszpania (163 powiadomienia), Słowacja (140 powiadomień), Grecja (132 powiadomienia) i Węgry (129 powiadomień). Powiadomienia przesłane przez te kraje stanowią 50% wszystkich przesłanych za pośrednictwem systemu powiadomień o produktach stanowiących poważne zagrożenie.

Na czele listy zabawki, urządzenia elektryczne i pojazdy silnikowe

W 2008 r. 53% wszystkich powiadomień o produktach stanowiących poważne zagrożenie dotyczyło zabawek (498 powiadomień), urządzeń elektrycznych (169 powiadomień) i pojazdów silnikowych (160 powiadomień). Wyniki te są podobne do wyników w ramach RAPEX z 2007 r. Wyroby włókiennicze, w tym odzież, (ze 140 powiadomieniami) stały się w 2008 r. czwartą najczęściej zgłaszaną poprzez RAPEX kategorią produktów.

Wzrost liczby powiadomień o produktach pochodzenia chińskiego

W 2008 r. łącznie 909 przesłanych poprzez system RAPEX powiadomień o produktach stanowiących poważne zagrożenie dotyczyło produktów wytworzonych w Chinach. Liczba zgłoszonych przez system RAPEX produktów pochodzenia chińskiego wzrosła w 2008 r. do 59% z 52% w 2007 r. Tę tendencję zwyżkową należy postrzegać przez pryzmat szeregu czynników, takich jak: rosnący przywóz towarów z Chin do UE, skoncentrowanie na produktach pochodzenia chińskiego podejmowanych na poziomie krajowym działań związanych z egzekwowaniem przepisów, skuteczniejsza współpraca między UE i Chinami.

Ze sprawozdania wynika, że władze chińskie coraz częściej podejmują środki ograniczające na własnym rynku na podstawie informacji z systemu RAPEX przekazywanych przy pomocy aplikacji „RAPEX-CHINA" (udostępnionej we wrześniu 2006 r.). Komisja jest informowana o środkach naprawczych podjętych przez władze chińskie poprzez wprowadzony w 2007 r. system składanych co kwartał sprawozdań. Od czasu udostępnienia wspomnianej aplikacji AQSIQ prowadził dochodzenia w sprawie 669 powiadomień z systemu RAPEX. W 352 przypadkach (53%) w wyniku dochodzeń podjęte zostały środki zapobiegawcze lub ograniczające (np. zakaz/wstrzymanie wywozu, zaostrzenie nadzoru nad chińskim producentem/eksporterem), bądź to przez AQSIQ, bądź też dobrowolnie przez danego chińskiego producenta/eksportera.

Więcej informacji można znaleźć tu:

http://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/index_en.htm  

Źródło: Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - http://ec.europa.eu/polska, 20/04/2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika