Wpadka "komunikacyjnych" oszustów

Sieradzcy policjanci z wydziałów do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Łodzi, zatrzymali 9 osób podejrzanych o dokonywanie oszustw komunikacyjnych. Śledczy ustalili, że zatrzymani wyłudzili z firm ubezpieczeniowych ponad 85 tysięcy złotych tytułem nienależnych im odszkodowań za kolizje drogowe, których nie było. Za ten przestępczy proceder zatrzymanym grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Rozpracowywaniem grupy policjanci zajmowali się od końca 2005 roku - wówczas uzyskano pierwsze informacje o nieuczciwych klientach firm ubezpieczeniowych, którzy uzyskali odszkodowania komunikacyjne z tytułu stłuczek, które były sfingowane lub wręcz nie zaistniały. W pierwszej kolejności stróże prawa ustalili firmy ubezpieczeniowe, które w ten sposób zostały oszukane. Zabezpieczono tomy dokumentacji i poddano je szczegółowej analizie. W ten sposób zebrano materiał, na podstawie którego ustalono 9 osób - 8 mężczyzn i 1 kobietę zamieszanych w ten przestępczy proceder. Okazało się, że podejrzani w latach 2003 - 2005 postanowili „podreperować" swoje domowe budżety, zgłaszając ubezpieczycielom stłuczki, które sami zainicjowali lub takie, które faktycznie nie miały miejsca. „Przedsiębiorczy" mieszkańcy województwa łódzkiego zgłosili 5 zdarzeń drogowych, w których uczestniczyć miało 8 samochodów zagranicznych marek. W ten sposób wyłudzili od ubezpieczycieli z tytułu OC i AC ponad 85 tysięcy złotych i usiłowali wyłudzić kolejne 18 tysięcy.

Porady prawne

Zebrany materiał dowodowy został przedstawiony Prokuraturze Rejonowej w Sieradzu, która w październiku ubiegłego roku wszczęła postępowanie przygotowawcze w tej sprawie. 13 maja przystąpiono do zatrzymań oszustów. W ręce śledczych wpadło 8 osób, a 1 zgłosiła się sama. Zatrzymani to mieszkańcy Sieradza, a także powiatu sieradzkiego, bełchatowskiego i pabianickiego. Mają od 28 do 50 lat. Bezpośrednio po zatrzymaniu wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali szczegółowo przesłuchani. Ośmiu podejrzanych skorzystało z możliwości dobrowolnego poddania się karze, a jeden, 50-letni mieszkaniec powiatu pabianickiego, trafił do policyjnego aresztu. Prokurator zastosował także 4 poręczenia majątkowe o łącznej kwocie 6700 złotych, zaś na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono 7400 złotych w gotówce. Śledczy traktują sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(źródło: KWP w Łodzi) 

Źródło: www.policja.pl - Łódź, 14 maja 2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika