Zwrot pieniędzy za leczenie za granicą. Będą zmiany

Ministerstwo zdrowia przedstawiło do konsultacji założenia projektu nowelizacji ustaw, które mają dostosować przepisy do dyrektywy UE o transgranicznej opiece zdrowotnej. Chodzi o możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu od NFZ kosztów leczenia za granicą.

Państwa członkowskie muszą dostosować przepisy krajowe do 25 października 2013. Nowe prawo UE umożliwia korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju wspólnoty, a potem zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczyciela.

Jak wyjaśniło ministerstwo zdrowia w projekcie założeń opublikowanym na stronie internetowej resortu, konieczne jest uregulowanie przede wszystkim kwestii zwrotu kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej, a także stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania wymaganego przez dyrektywę krajowego punktu kontaktowego ds. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Porady prawne

Według założeń, możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach EU będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w kraju ubezpieczenia. Zwrot przysługiwać będzie w wysokości odpowiadającej kwocie refundacji uzyskiwanej przez polskich świadczeniodawców z tytułu udzielenia takiego samego lub zbliżonego świadczenia, jednak nie będzie mógł przekraczać kwoty wydatków rzeczywiście poniesionych przez pacjenta. Wypłatą będzie zajmować się rodzima instytucja ubezpieczeniowa, czyli w przypadku Polski - NFZ.

Szczegółowy tryb składania i realizacji wniosków określony zostanie w rozporządzeniu MZ. Według założeń, pacjent będzie składał wniosek we właściwym oddziale NFZ wraz z rachunkiem od zagranicznego świadczeniodawcy, który wykonał procedurę leczniczą.

MZ przewiduje, że warunkiem uzyskania zwrotu kosztów będzie odpowiednie skierowanie, recepta lub zlecenie na wyroby medyczne. Zapisano także, iż refundacją nie zostaną objęte leki kupione za granicą oraz leki wykupione w Polsce na podstawie recepty wystawionej za granicą, jeżeli leki te będą w Polsce refundowane wyłącznie w ramach programów lekowych.

Zwrot kosztów za niektóre świadczenia będzie wymagał uzyskania uprzedniej zgody prezesa NFZ. Szczegółowy wykaz tych świadczeń znajdzie się w rozporządzeniu ministra zdrowia. Według założeń dotyczyć to będzie m.in. świadczeń wymagających zastosowania wysokospecjalistycznej i kosztownej infrastruktury medycznej oraz tych, które wiążą się ze szczególnym ryzykiem dla pacjenta lub społeczeństwa. Przewiduje się, że świadczenia szpitalne zostaną w większości przypadków objęte wymogiem uzyskania uprzedniej zgody prezesa Funduszu, co powinno istotnie ograniczyć ich skalę - podkreślił resort.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że zwrot kosztów od rodzimego ubezpieczyciela będzie dotyczył świadczeń udzielonych za granicą także w komercyjnych placówkach, działających poza publicznymi systemami opieki zdrowotnej.

Dyrektywa zakłada ponadto obowiązek stworzenia i utrzymywania co najmniej jednego krajowego punktu kontaktowego ds. transgranicznej opieki zdrowotnej. Będzie on udzielać pacjentom informacji o świadczeniodawcach, jakości i bezpieczeństwie świadczonych usług oraz o prawach pacjentów.

Resort zdrowia przewiduje, że znowelizowane przepisy spowodują rozpowszechnienie korzystania z transgranicznych usług medycznych zwłaszcza w regionach przygranicznych. Jak szacuje MZ, po wprowadzeniu nowych przepisów z usług specjalistów oraz usług dentystycznych za granicą może zacząć korzystać ok. 35 proc. mieszkańców województw lubuskiego, opolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego, a także ok. 20 proc. mieszkańców woj. małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i podlaskiego oraz po ok. 10 proc. mieszkańców pozostałych województw. Dodatkowe koszty dla NFZ wyniosą rocznie ok. 200 mln zł.

Resort zakłada, że proponowane przepisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej wejdą w życie 1 października 2013 r.

Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 8 lutego, a termin zgłaszania uwag to 30 dni od otrzymania pisma. Konsultowany będzie m.in. z marszałkami województw, organizacjami pracodawców, Naczelną Izbą Lekarską, związkami zawodowymi, stowarzyszeniami pacjentów.

(AZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika