pojęcie z zakresu prawa morskiego. Zgodnie z nim ubezpieczający może za zrzeczeniem się na rzecz zakładu ubezpieczeń praw do przedmiotu ubezpieczenia (abandon) żądać zapłaty pełnej sumy ubezpieczenia, jeżeli istnieją podstawy do przyjęcia, (...)
oznacza, że prawny posiadacz weksla (czeku) ma roszczenia wekslowe (czekowe) bez względu na to, czy wystawienie weksla (czeku) uzasadnione było istnieniem określonej przyczyny ekonomicznej, czy też tytuł wystawienia weksla (czeku) był nieważny.
umowa przystąpieniowa; zawierana w ten sposób, że wola jednej ze stron umowy ograniczona jest do wyrażenia woili zawarcia/ niezawarcia umowy (np. umowa o przewóz koleją, tramwajem).
Administracja publiczna jest to przejęte przez państwo i realizowane przez jego zawisłe organy oraz przez organy samorządu terytorialnego zaspokajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb obywateli, wynikających ze współżycia ludzi w społecznościach (...)
przyjmujący zlecenie w umowie agencyjnej. Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu (...)
wstępna zgoda państwa przyjmującego na przyjęcie niektórych kategorii przedstawicieli dyplomatycznych państwa wysyłającego ; uzyskanie w drodze dyplomatycznej , w drodze poufnej zapewnienie obcego państwa , że osoba przewidziana jako przedstawiciel (...)
Zgoda na przyjęcie na siebie zobowiązania do spełnienia jakiegoś świadczenia we własnym imieniu, ale na rachunek (czyli ze skutkiem ekonomicznym) innej osoby, poświadczona przez podpis na dokumencie, charakterystyczna w obrocie wekslowym. W prawie (...)
to trasat, który zobowiązuje się do zapłaty sumy wekslowej przez przyjęcie zobowiązania, czyli akcept weksla na niego trasowanego. akceptant jest głównym dłużnikiem wekslowym w wekslu trasowanym.
Jest to dokument, który wydaje spółka akcyjna. Akcja może być imienna (wskazuje z imienia i nazwiska, kto może wykonywać prawa akcjonariusza) albo na okaziciela (wtedy uprawnionym z akcji jest każdorazowy jej posiadacz) i jest dokumentem, który (...)
to forma kapitału akcyjnego i papieru wartościowego charakteryzująca się przywilejami w stosunku do akcji zwykłych co do prawa głosu, wypłaty dywidendy, podziału majątku w razie likwidacji spółki i ewentualnie pierwszeństwa objęcia akcji (...)
jest to spółka kapitałowa, której głównym założeniem jest połączenie kapitałów należących do różnych osób. Spółka akcyjna może być zawiązana przez jedną albo więcej osób, wyklucza się jednak możliwość zawiązania jej wyłącznie (...)
polega na wydzieleniu określonej kwoty z rachunku bankowego dłużnika i zarezerwowaniu jej na pokrycie zobowiązań wobec danego wierzyciela.
to oparte na przepisach prawa administracyjnego władcze jednostronne oświadczenie woli organu administracji publicznej, mieszczące się w granicach kompetencji, określające autorytatywnie prawa i obowiązki jednostki lub innych podmiotów zrównanych (...)
Pismo procesowe uprawnionego oskarżyciela skierowane do sądu, żądające orzeczenia o winie i karze. Zawiera wskazanie sprawcy przestępstwa, opis zarzucanego mu czynu i uzasadnienie oskarżenia. Akt oskarżenia oskarżyciela publicznego kończy postępowanie (...)
tworzą je majątek trwały oraz majątek obrotowy przedsiębiorstwa razem w ujęciu wartościowym.
środek dowodowy (każdego rodzaju) świadczący o tym, że dana osoba nie mogła dopuścić się zarzucanego czynu.
jest to obowiązek dostarczenia środków utrzymania (celem zaspokojenia normalnych, bieżących potrzeb uprawnionego w postaci np. pożywienia, ubrania, opału itp.), a w miarę potrzeby także środków wychowania (powinność starań o zdrowie uprawnionego, (...)
To termin oznaczający zmniejszenie lub utratę wartości jakiejś rzeczy na skutek jej zużycia w wyniku normalnego używania. Termin ten jest stosowany w odniesieniu do środków trwałych, np. przyjmuje się, że w ciągu roku używania telefonu komórkowego (...)
Zgodnie z art. 482 § 1-2 k.c. odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek można żądać dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej (...)
Zgodnie z art. 482 § 1-2 k.c. odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek można żądać dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej (...)
< |
|
> |
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.