to centralne organy państwa, które są wymienione w konstytucji
W ubezpieczeniach majątkowych ubezpieczenie powyżej wartości rzeczywistej lub nowej w zależności od przyjętych form ubezpieczenia. W razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w granicach wartości rzeczywistej utraconego lub uszkodzonego (...)
oznacza badanie działalności podmiotu administrującego (kontrola) połączone z możliwością pomocy, wpływu i modyfikacji tej działalności, dokonywane przez organ zwierzchni organizacyjnie lub funkcjonalnie, w celu zapewnienia zgodności tej działalności (...)
staranność ogólnie wymagana w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność). Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.
Instytucja prawa karnego, środek karny, o charakterze represyjno-odszkodowawczym, przekazywana na konkretny cel, stosowana z reguły obok kary zasadniczej. Nawiązkę można orzec w razie skazania za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu (...)
(jedna z postaci winy nieumyślnej, podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej w prawie cywilnym) sprawca ma świadomość, że jego zachowanie spowoduje powstanie określonych skutków, lecz bezpodstawnie sądzi, że ich uniknie
W ubezpieczeniach majątkowych ubezpieczenie poniżej wartości mienia. W razie szkody wypłata odszkodowania jest wprost proporcjonalna do sumy ubezpieczenia i faktycznej wartości mienia.
W postępowaniu karnym skarbowym to Straż Graniczna, Policja, Żandarmeria Wojskowa.
To określenie używane w prawie karnym. Oznacza osobę, która w chwili popełnienia czynu nie ukończyła 17 lat (ale ukończyła 13). Nieletni sprawcy przestępstw ponoszą odpowiedzialność na innych zasadach niż sprawcy dorośli, ponieważ ważniejszym (...)
oznacza, że opodatkowaniu w Polsce podlegają wszelkie dochody podatnika niezależnie od terytorialnego źródła;
niebędące podatkami i opłatami należności stanowiące dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych.
Takim mianem określa się : grunty, budynki albo wydzielone części budynków na stałe związanych z gruntem, jeżeli są wyodrębnione i są (albo mogą być) czyjąś własnością.
Czyn zabroniony popełniony jest w ten sposób, jeśli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał (...)
(określona w kodeksie cywilnym jako ODNOWIENIE) jest to taka czynność prawna, której istotą jest zastąpienie istniejącego zobowiązania nowym stosunkiem obligacyjnym. Nowacji dokonuje się w celu umorzenia poprzedniego zobowiązania. Polega to (...)
jest to zmiana obowiązującego aktu normatywnego przez nowy akt normatywny. Najczęściej nowelizuje się ustawy (rozporządzenia nowelizuje się bardzo rzadko, częściej bowiem wydaje się nowe, które uchylają poprzednie).
(łac. nupturiens) osoba zamierzająca wstąpić w związek małżeński.
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.